Opóźnienie Nord Stream 2 przez Polskę? „Wszystko razem może zająć lata” | USA chcą budować atom w Arabii Saudyjskiej. Przekażą jej technologię

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:BiznesAlert.pl dotarł do listu zarządu spółki Nord Stream 2 AG odpowiedzialnej za kontrowersyjny projekt o tej samej nazwie, z którego wynika, że Dania może opóźnić wydanie zgody na jego temat, pytając o opinię Polskę.

:Rosyjski Kommiersant potwierdza informacje BiznesAlert.pl. Ocena może zająć od trzech do sześciu miesięcy i opóźnić realizację projektu zaplanowaną do końca roku.

:Agencja Reuters dotarła do dokumentu, z którego wynika, że USA potajemnie zatwierdziły sześć transakcji na sprzedaż technologii związanych z energetyką jądrową Arabii Saudyjskiej.

Opóźnienie Nord Stream 2 przez Polskę? „Wszystko razem może zająć lata”

BiznesAlert.pl dotarł do listu zarządu spółki Nord Stream 2 AG odpowiedzialnej za kontrowersyjny projekt o tej samej nazwie, z którego wynika, że Dania może opóźnić wydanie zgody na jego temat, pytając o opinię Polskę.

Wojciech Jakóbik

Byłoby to potwierdzenie informacji dziennika Politiken publikowanych w BiznesAlert.pl w ostatnim czasie. Prezes Nord Stream 2 AG Matthias Warnig informuje w liście do zarządu o decyzji Duńskiej Agencji Energetycznej (DEA).

28 lutego DEA poinformowała, że ratyfikacja umowy kończącej spór terytorialny Polski i Danii o obszar na południe od Bornholmu powoduje, że Duńczycy muszą otrzymać od Nord Stream 2 AG pełną ocenę oddziaływania na środowisko projektu gazociągu, który miałby przebiegać przez ich wody terytorialne. Nord Stream 2 AG argumentowało, że nie ma podstaw do przygotowania kolejnej oceny i kierowania jej do konsultacji publicznych.

Wbrew nadziejom architektów spornego Nord Stream 2 strona duńska zdecydowała, że potrzebuje od nich nowej oceny oddziaływania na środowisko. Z listu wynika, że Dania nie wyrazi zgody na szlak północny w wyłącznej strefie ekonomicznej i oczekuje od Nord Stream 2 AG oceny oddziaływania na środowisko oraz kolejnego wniosku o zgodę na budowę po szlaku południowym wytyczonym na duńskich wodach terytorialnych.

Szlak południowy przez wody terytorialne Danii podlega prawu, które pozwala Kopenhadze na ocenę wniosku o budowę Nord Stream 2 z punktu widzenia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Duńskie władze deklarowały w przeszłości, że działania Rosji na Ukrainie „nie działają w generalnym interesie Danii”, a ocena projektu zostanie dokonana w odniesieniu do tego, „co dzieje się w Rosji i jak traktuje ona Ukrainę.”

– Decyzja DEA jest niestety niezgodna z naszą opinią i krystalicznie klarowna – pisze Matthias Warnig. Przyznaje, że Nord Stream 2 AG może odwoływać się od tej decyzji do 24 kwietnia tego roku. Procedura może zająć kilka miesięcy. Będzie możliwa także ponowna apelacja. – Wszystko razem może zająć lata – ostrzega przedstawiciel spółki odpowiedzialnej za budowę nowego gazociągu z Rosji do Niemiec. – W czasie trwania postępowania DEA może zawiesić rozpatrywanie wniosku odnośnie szlaku południowego – konstatuje.

– Analizujemy obecnie konsekwencje decyzji duńskiej. Rozważamy wszelkie opcje. W porozumieniu z naszym udziałowcem (100 procent akcji spółki należy do Gazpromu – przyp. red.) będziemy dalej dyskutować na ten temat na kolejnym spotkaniu koordynacyjnym – zapowiedział Warnig.

Kommiersant: Nord Stream 2 może zaliczyć opóźnienie w Danii

Rosyjski Kommiersant potwierdza informacje BiznesAlert.pl o tym, że Duńska Agencja Energetyczna zwróciła się do budowniczych Nord Stream 2 o nowy wniosek o zgodę na budowę odcinka gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej na południe od Bornholmu. Ocena może zająć od trzech do sześciu miesięcy i opóźnić realizację projektu zaplanowaną do końca roku.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Nord Stream 2 AG odpowiedziało na sugestię, jakoby Duńczycy odrzucili jeden z wniosków o budowę gazociągu. Według operatora planowanego gazociągu obie pozostają w mocy. Natomiast DEA proponuje trzeci szlak – od południa, ale nie przez wody terytorialne Danii.

Długość odcinka duńskiego miała pierwotnie wynieść 140 km (od północy przez wody terytorialne). Szlak północny przez wyłączną strefę ekonomiczną miałby 175 km, a południowy przez strefę – 140 km. Według obliczeń gazety rosyjskiej budowa części duńskiej Nord Stream 2 mogłaby zająć 1,5 miesiąca. Oznacza to, że Rosjanie mogliby położyć rurę po wydaniu nowej oceny oddziaływania na środowisko w połowie listopada i zostawić sobie zaledwie niewiele ponad miesiąc na testowanie przepustowości. Wyzwaniem będą wtedy sztormy i inne zakłócenia pojawiające się na Morzu Bałtyckim jesienią.

Rozmówcy Kommiersanta przekonują, że przygotowanie nowej oceny oddziaływania na środowisko zajmie trzy do pięciu miesięcy, przez co rośnie ryzyko opóźnienia Nord Stream 2. Zdaniem części z nich działanie Danii to celowe opóźnianie projektu.

 

USA chcą budować atom w Arabii Saudyjskiej. Przekażą jej technologię

Agencja Reuters dotarła do dokumentu, z którego wynika, że USA potajemnie zatwierdziły sześć transakcji na sprzedaż technologii związanych z energetyką jądrową Arabii Saudyjskiej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Arabia planuje zbudować co najmniej dwie elektrownie jądrowe. Szereg krajów rywalizował o kontrakt, w tym: USA, Korea Północna i Rosja. Informacje Reutersa mogą oznaczać, że wygrały Stany.

Zgoda wydana przez sekretarza energii Ricka Perryego zezwala firmom na wykonanie prac przygotowawczych, ale nie transfer wyposażenia elektrowni jądrowej. Agencja Narodowego Bezpieczeństwa Nuklearnego działająca pod departamentem została poproszona przez firmy o utrzymanie pozwoleń w tajemnicy.

Sprawa budzi kontrowersje, bo część analityków obawia się, że cywilny program jądrowy w Arabii Saudyjskiej skończy się pozyskaniem przez ten kraj broni jądrowej w odpowiedzi na podobne starania Iranu zatrzymane przez społeczność międzynarodową. Administracja Donalda Trumpa przekonuje, że transfer technologii cywilnych można zorganizować w taki sposób, by wykluczyć proliferację wiedzy o broni jądrowej.

Amerykanie rozważają także zaangażowanie w budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Nie zapadły jednak decyzje w tej sprawie. Strona polska oczekuje, że zaangażowanie to wiązałoby się z wkładem finansowym w projekt.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s