Rosja będzie namawiać Danię do współpracy na Forum Arktycznym. Nord Stream 2 w tle | USA grożą nowymi sankcjami za handel ropą z Wenezuelą

Rozgraniczenie szarej strefy pod Baltic Pipe. Grafika MSZ
Rozgraniczenie szarej strefy pod Baltic Pipe. Grafika MSZ

:Minister spraw zagranicznych Danii odwiedzi Rosję. Będzie to okazja do rozmowy o spornym gazociągu Nord Stream 2, który napotkał przeszkody w administracji duńskiej.

:Amerykanie poinstruowali firmy naftowe i traderów, że powinny zakończyć transakcje z Wenezuelą, jeżeli nie chcą zostać objęte sankcjami – ustalił Reuters.

Rosja będzie namawiać Danię do współpracy na Forum Arktycznym. Nord Stream 2 w tle

Minister spraw zagranicznych Danii odwiedzi Rosję. Będzie to okazja do rozmowy o spornym gazociągu Nord Stream 2, który napotkał przeszkody w administracji duńskiej.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Doradca prezydenta Rosji Anton Kobjakow spotkał się z ambasadorem Danii Carstenem Sendergordem. Tematem spotkania miała być współpraca ekonomiczna, a także plany rozwoju wspólnych projektów i udział Duńczyków w V. Międzynarodowym Forum Arktycznym zaplanowanym na 9 i 10 kwietnia w Petersburgu.

Minister spraw zagranicznych Danii Anders Samuelsen ma odwiedzić Forum w 2019 roku. Fakt, że odwiedzi je po raz drugi, jest zdaniem ambasadora Sendergorda dowodem na to, że wydarzenie ma pozytywny wpływ na relacje między obydwoma krajami. Wcześniej odwiedził je w 2017 roku.

Wraz z ministrem do Petersburga mają przyjechać przedstawiciele biznesu. Kobjakow zapewnił, że Kreml wesprze rozmowy o współpracy z regionami rosyjskimi. Chodzi między innymi o współpracę Wysp Faroe z Regionem Archangielskim w przemyśle drzewnym i rybołówstwie.

Dania i Rosja mogą rozmawiać o spornym gazociągu Nord Stream 2. Duńczycy nie wydali jeszcze decyzji o zgodzie na budowę odcinka na ich wodach terytorialnych lub wyłącznej strefie ekonomicznej. Po otrzymaniu dwóch wniosków operatora projektu Nord Stream 2 AG zwrócili się o trzeci, bo dzięki zakończeniu sporu terytorialnego Polska-Dania pojawiła się możliwość wytyczenia gazociągu po nowym szlaku.

BiznesAlert.pl ustalił, że może to doprowadzić do opóźnienia projektu. Przedstawiciele Danii odpowiedzialni za proces przyznali w rozmowie z naszym portalem, że nie mają określonego terminarza podejmowania decyzji w tej sprawie.

 

USA grożą nowymi sankcjami za handel ropą z Wenezuelą

Amerykanie poinstruowali firmy naftowe i traderów, że powinny zakończyć transakcje z Wenezuelą, jeżeli nie chcą zostać objęte sankcjami – ustalił Reuters.

Reuters/Wojciech Jakóbik

USA wprowadziły sankcje wobec sektora naftowego Wenezueli po tym, jak reżim Nicolasa Maduro nie uznał wyboru nowego prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe. Nazywa się on Juan Guaido i ma poparcie Waszyngtonu. Natomiast Maduro cieszy się poparciem Moskwy i nie zamierza ustępować. Wykorzystuje do tego celu m.in. współpracę naftową z Rosją i innymi państwami, które nadal chcą kupować jego ropę.

Amerykanie chcą ograniczyć dostawy benzyny i produktów ropopochodnych używanych do rozcieńczania ciężkiej ropy wenezuelskiej. Jakiekolwiek bezpośrednie i pośrednie transakcje z PDVSA mają być teraz objęte sankcjami.

Reuters przypomina, że eksport ropy naftowej i paliwa z Wenezueli spadł z 1,5 mln baryłek dziennie przed sankcjami do 920 tysięcy w pierwszym miesiącu sankcji. Rosjanie zapowiadają utrzymanie wsparcie reżimu Maduro. Amerykanie wezwali ich do wycofania kontyngentu wojskowego z Wenezueli, ale Moskwa odmówiła.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s