Rozgraniczenie szarej strefy pod Baltic Pipe. Grafika MSZ
Rozgraniczenie szarej strefy pod Baltic Pipe. Grafika MSZ

:Minister spraw zagranicznych Danii odwiedzi Rosję. Będzie to okazja do rozmowy o spornym gazociągu Nord Stream 2, który napotkał przeszkody w administracji duńskiej.

:Amerykanie poinstruowali firmy naftowe i traderów, że powinny zakończyć transakcje z Wenezuelą, jeżeli nie chcą zostać objęte sankcjami – ustalił Reuters.

Rosja będzie namawiać Danię do współpracy na Forum Arktycznym. Nord Stream 2 w tle

Minister spraw zagranicznych Danii odwiedzi Rosję. Będzie to okazja do rozmowy o spornym gazociągu Nord Stream 2, który napotkał przeszkody w administracji duńskiej.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Doradca prezydenta Rosji Anton Kobjakow spotkał się z ambasadorem Danii Carstenem Sendergordem. Tematem spotkania miała być współpraca ekonomiczna, a także plany rozwoju wspólnych projektów i udział Duńczyków w V. Międzynarodowym Forum Arktycznym zaplanowanym na 9 i 10 kwietnia w Petersburgu.

Minister spraw zagranicznych Danii Anders Samuelsen ma odwiedzić Forum w 2019 roku. Fakt, że odwiedzi je po raz drugi, jest zdaniem ambasadora Sendergorda dowodem na to, że wydarzenie ma pozytywny wpływ na relacje między obydwoma krajami. Wcześniej odwiedził je w 2017 roku.

Wraz z ministrem do Petersburga mają przyjechać przedstawiciele biznesu. Kobjakow zapewnił, że Kreml wesprze rozmowy o współpracy z regionami rosyjskimi. Chodzi między innymi o współpracę Wysp Faroe z Regionem Archangielskim w przemyśle drzewnym i rybołówstwie.

Dania i Rosja mogą rozmawiać o spornym gazociągu Nord Stream 2. Duńczycy nie wydali jeszcze decyzji o zgodzie na budowę odcinka na ich wodach terytorialnych lub wyłącznej strefie ekonomicznej. Po otrzymaniu dwóch wniosków operatora projektu Nord Stream 2 AG zwrócili się o trzeci, bo dzięki zakończeniu sporu terytorialnego Polska-Dania pojawiła się możliwość wytyczenia gazociągu po nowym szlaku.

BiznesAlert.pl ustalił, że może to doprowadzić do opóźnienia projektu. Przedstawiciele Danii odpowiedzialni za proces przyznali w rozmowie z naszym portalem, że nie mają określonego terminarza podejmowania decyzji w tej sprawie.

 

USA grożą nowymi sankcjami za handel ropą z Wenezuelą

Amerykanie poinstruowali firmy naftowe i traderów, że powinny zakończyć transakcje z Wenezuelą, jeżeli nie chcą zostać objęte sankcjami – ustalił Reuters.

Reuters/Wojciech Jakóbik

USA wprowadziły sankcje wobec sektora naftowego Wenezueli po tym, jak reżim Nicolasa Maduro nie uznał wyboru nowego prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe. Nazywa się on Juan Guaido i ma poparcie Waszyngtonu. Natomiast Maduro cieszy się poparciem Moskwy i nie zamierza ustępować. Wykorzystuje do tego celu m.in. współpracę naftową z Rosją i innymi państwami, które nadal chcą kupować jego ropę.

Amerykanie chcą ograniczyć dostawy benzyny i produktów ropopochodnych używanych do rozcieńczania ciężkiej ropy wenezuelskiej. Jakiekolwiek bezpośrednie i pośrednie transakcje z PDVSA mają być teraz objęte sankcjami.

Reuters przypomina, że eksport ropy naftowej i paliwa z Wenezueli spadł z 1,5 mln baryłek dziennie przed sankcjami do 920 tysięcy w pierwszym miesiącu sankcji. Rosjanie zapowiadają utrzymanie wsparcie reżimu Maduro. Amerykanie wezwali ich do wycofania kontyngentu wojskowego z Wenezueli, ale Moskwa odmówiła.

 

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading