Gazprom będzie potrzebował gazociągów Ukrainy jeszcze przez dwa lata | Gazprom zapowiada rewolucję LNG na Bałtyku. Milczy o udziale Shella

Ukraiński system przesyłowy gazu w 2014 roku – Naftogaz.

:Naftogaz przekonuje, że Nord Stream 2 nie będzie mógł rozpocząć dostaw gazu w Nowym Roku. Rosyjski Kommiersant przyznaje, że Gazprom będzie potrzebował gazociągów Ukrainy jeszcze przez dwa lata.

:Cheniere Energy, z którym polskie PGNiG podpisało umowę na dostawy LNG z USA, rozbuduje terminal Corpus Christi LNG.

:Kommiersant donosi, że Gazprom zamierza zmienić założenia projektu Baltic LNG. Czy oznacza to, że Shell wycofa się z projektu?

Gazprom będzie potrzebował gazociągów Ukrainy jeszcze przez dwa lata

Naftogaz przekonuje, że Nord Stream 2 nie będzie mógł rozpocząć dostaw gazu w Nowym Roku. Rosyjski Kommiersant przyznaje, że Gazprom będzie potrzebował gazociągów Ukrainy jeszcze przez dwa lata.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Trwa wymiana opinii na temat spornego gazociągu Nord Stream 2 po tym, jak Dania zwróciła się o trzeci wniosek o zgodę na jego budowę, który może opóźnić realizację projektu. Rosjanie utrzymują, że terminarz nie jest zagrożony. Innego zdania są Ukraińcy, którzy obawiają się utraty przesyłu gazu przez ich kraj na korzyść Nord Stream 2.

Kommiersant cytuje słowa prezesa Naftogazu Andrieja Kobolewa, który przekonywał, że gaz nie będzie mógł popłynąć przez Nord Stream 2 od 1 stycznia 2020 roku zgodnie z planem pierwotnie przedstawionym przez Gazprom. Zdaniem Kobolewa oznacza to, że mniej prawdopodobny jest teraz scenariusz całkowitego przerwania dostaw przez Ukrainę w Nowym Roku, a przez to poprawia się pozycja negocjacyjna Ukraińców w rozmowach o losie przesyłu gazu z Rosji po zakończeniu obecnego kontraktu tranzytowego obowiązującego do końca roku.

Kobolew wyliczał, że Gazprom nie będzie mógł porzucić dostaw przez Ukrainę bez Nord Stream 2 i Turkish Stream 2 (odnogi Turkish Stream na Bałkany). Mając Turkish Stream 2, ale bez Nord Stream 2, będzie mógł jedynie zminimalizować przesył. Dopiero obie inwestycje pozwoliłyby mu na całkowite porzucenie szlaku ukraińskiego.

Kommiersant idzie dalej. Według gazety Gazprom nie będzie w stanie porzucić szlaku ukraińskiego nawet mając Nord Stream 2 i Turkish Stream 2, bo infrastruktura towarzysząca, czyli odnogi w Europie, miałyby być dla nich gotowe odpowiednio w 2020 i 2021 roku. Rozmówcy gazety przekonują, że Gazprom nie byłby także zainteresowany minimalnym kontraktem przez Ukrainę, bo oznaczałby niedobory dostaw do jego klientów i straty finansowe. – Gazprom będzie potrzebował Ukrainy jeszcze przez dwa lata niezależnie od scenariusza, jeśli chce zrealizować wszystkie kontrakty. Wolumen zakontraktowany w krajach spoza Wspólnoty Niepodległych Państw wynosi około 203 mld m sześc. rocznie – czytamy w gazecie.

Zdaniem Kobolewa oznacza to konieczność wynegocjowania nowego kontraktu przesyłowego. Rozmawiają o tym strony procesu trójstronnego: Komisja Europejska, Ukraina i Rosja. Gazprom bezskutecznie namawiał stronę ukraińską do bilateralnych rozmów o przedłużeniu kontraktu bądź podpisaniu nowego, ale bez wsparcia Komisji oraz zapisów zgodnych z przepisami europejskimi, które Ukraina wdraża w ramach integracji wewnątrz Wspólnoty Energetycznej.

 

Dostawca PGNiG będzie mógł słać więcej LNG z USA

Cheniere Energy, z którym polskie PGNiG podpisało umowę na dostawy LNG z USA, rozbuduje terminal Corpus Christi LNG.

Seeking Alpha/Wojciech Jakóbik

Terminal LNG Cheniere Energy o nazwie Corpus Christi będzie mógł zostać rozbudowany. Federalna Agencja Regulacji Energetyki (FERC) wyraziła zgodę na drugi ciąg skraplający, który pozwoli słać do 23 mln ton LNG rocznie. Obecna przepustowość obiektu to 9 mln ton rocznie. Według FERC projekt nie będzie miał znaczącego wpływu na środowisko.

W listopadzie 2018 roku PGNiG podpisało z Cheniere umowę na 24-letnie dostawy LNG z USA od firmy Cheniere Energy. Kontrakt opiewa na dostawy 0,52 mln ton LNG (0,7 mld m sześc. po regazyfikacji) w latach 2019-2022 i ok. 29 mln ton (ok. 39 mld m sześc.) w latach 2023-2042. Umowa zawiera klauzulę Delivery ex Ship, która przenosi odpowiedzialność za dostarczenie ładunku na dostawcę amerykańskiego.

Władze polskie przyznały, że kontrakt jest indeksowany do giełdy europejskiej. Oznacza to, że może być konkurencyjny do oferty w Europie, na przykład złożonej przez rosyjski Gazprom.

 

Gazprom zapowiada rewolucję LNG na Bałtyku. Milczy o udziale Shella

Kommiersant donosi, że Gazprom zamierza zmienić założenia projektu Baltic LNG. Czy oznacza to, że Shell wycofa się z projektu?

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Gazeta donosi, że Gazprom chce zamienić projekt LNG na większy, obejmujący także eksport etanu i LPG. Miałby go realizować z Rusgasdobyczą. Nie wiadomo, czy oznacza to, że projekt nie będzie już realizowany z Shellem, który podpisał wstępne porozumienia o jego realizacji, ale nie wszedł w etap wspólnej realizacji przedsięwzięcia.

Gazprom zakłada, że nowa wersja projektu ma kosztować 700 mld rubli jak poprzednia, ale eksperci w to wątpią. Do obiektu planowanego w Ust-Łudze miałoby docierać nawet 45 mld m sześc. gazu rocznie ze złóż jamalskich. Gaz byłby potem przetwarzany na różne rodzaje surowca: gaz skroplony, etan i LPG. W tym celu miałby tam powstać zakład przerobu gazu z przepustowością 4 mln ton etanu, 2,2 mln ton LPG i 13 mln ton LNG.

Pozostałe 20 mld m sześc. gazu miałoby trafić do Nord Stream 2, który ma rozpoczynać bieg w Ust-Łudze. Projekt miałby zostać zrealizowany w latach 2023-24. Rusgazdobycza należy do Artema Obolenskiego. Została mu przekazana po objęciu sankcjami zachodnimi Arkadego Rotenberga zwanego „kasjerem Kremla”. Jest on w radzie dyrektorów SMP-Banku należącego do Arkadego i Borysa Rotenbergów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s