Spór Gazprom-Naftogaz jeszcze potrwa | Zmiana pokoleniowa w Gazpromie może dotknąć też prezesa

:Sztokholmski trybunał arbitrażowy wyznaczył wysłuchania w sporze Gazprom-Naftogaz trwającym od lutego 2018 roku na przełom kwietnia i maja 2021 roku.

:Rosyjski Kommiersant podaje, że ostatnie zmiany we władzach Gazpromu oznaczają, że wchodzi do niego nowe pokolenie menadżerów.

Spór Gazprom-Naftogaz jeszcze potrwa

Sztokholmski trybunał arbitrażowy wyznaczył wysłuchania w sporze Gazprom-Naftogaz trwającym od lutego 2018 roku na przełom kwietnia i maja 2021 roku.

RBK/Interfax/Wojciech Jakóbik

Gazprom domaga się poprawek lub zakończenia kontraktu przesyłowego podpisanego z Naftogazem, na mocy którego strona ukraińska domaga się 11,58 mld dolarów. W lutym zeszłego roku trybunał nakazał Gazpromowi zapłacić na konto Naftogazu 4,63 mld dolarów za niedobory przesyłu gazu niezgodne z kontraktem wyznaczający minimalną ilość na mocy klauzuli ship or pay. Rosjanie nie uznali wyroku, choć narzucał on także zobowiązanie na Naftogaz do zapłacenia 2,6 mld dolarów za gaz dostarczony przez Rosjan.

Pierwszego kwietnia Naftogaz podpisał z Wikborg Rein Advokatfirma AS, norweską kancelarią prawną, umowę wartą 14 mln euro na wsparcie w postępowaniu arbitrażowym z Gazpromem.

Gazprom zapowiedział, że porzuci dostawy przez Ukrainę wraz z zakończeniem umowy przesyłowej 31 grudnia 2019 roku. Obecnie rozmawia w ramach procesu trójstronnego z Komisją Europejską i Naftogazem o utrzymaniu minimalnego poziomu przesyłu niezbędnego do utrzymania poziomu dostaw na rynek europejski oraz zachowania stabilności systemu przesyłowego na Ukrainie. Ukraińcy zapowiedzieli gotowość do gromadzenia zapasów gazu w swych magazynach na potrzeby klientów europejskich obawiających się przerwy dostaw.

 

 

Zmiana pokoleniowa w Gazpromie może dotknąć też prezesa

Rosyjski Kommiersant podaje, że ostatnie zmiany we władzach Gazpromu oznaczają, że wchodzi do niego nowe pokolenie menadżerów.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Odejście Andrieja Krugłowa do ministerstwa finansów oznacza, że w zarządzie nie został nikt poza prezesem Aleksiejem Millerem, kto pracował w firmie od przełomu wieku. Wiceprezesi to Oleg Aksjutin i Witalij Markelow. Pierwszy jest odpowiedzialny za rozwój i inwestycje, a drugi za wydobycie i krajowy rynek gazu. Nie wiadomo, kto zastąpi Krugłowa. Według Kommiersanta może to być Aleksander Iwannikow odpowiedzialny za finanse Gazpromu.

Gazprom zwolnił trzech z pięciu wiceprezesów i sześciu z piętnastu członków zarządu. Ogłosił także, że wiceprezes Aleksander Miedwiediew zostanie zastąpiony przez prezes Gazprom Exportu, Elenę Burmistrową. Będzie ona nadal odpowiadać za eksport gazu do tzw. bliskiej zagranicy, czyli krajów byłego Związku Sowieckiego.

To zmiana pokoleniowa, bo w zarządzie nie został nikt, kto pracował z Aleksiejem Millerem w biurze mera Petersburga pod koniec lat dziewięćdziesiątych i potem wstąpił do Gazpromu. Takim pracownikiem pozostał jedynie Cyryl Seleznew stojący na czele Meżregiongaz.

Trwają spekulacje na temat odejścia Aleksieja Millera, którego zwiastunem mogą być ostatnie zmiany kadrowe. Pierwsza połowa 2020 roku ma być kamieniem milowym pozwalającym oceniać jego pracę. Mają być wtedy gotowe dwa gazociągi strategiczne: Nord Stream 2 i Turkish Stream.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s