Elon Musk ma dwa tygodnie na układ z sądem | W Arctic LNG 2 mogą zostać sami Rosjanie

Elon Musk. Fot. Flickr
Elon Musk. Fot. Flickr

:Sędzia dała prezesowi Tesli dwa tygodnie na osiągnięcie porozumienia w sprawie zarzutu naruszenia zasad wykorzystania mediów społecznościowych ze szkodą dla jego spółki.

:Nie wiadomo, czy holendersko-brytyjski Shell wycofa się z projektu Arctic LNG 2 z Novatekiem, ale Kommiersant ustalił, że może do niego dołączyć Gazprom Nieft.

Elon Musk ma dwa tygodnie na układ z sądem

Sędzia dała prezesowi Tesli dwa tygodnie na osiągnięcie porozumienia w sprawie zarzutu naruszenia zasad wykorzystania mediów społecznościowych ze szkodą dla jego spółki.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Alison Nathan reprezentująca sąd federalny wbrew oczekiwaniom powoda – Securities and Exchange Commission – dała stronom dwa tygodnie na dojście do porozumienia, które pozwoliłoby uniknąć procesu przeciwko Muskowi. Grożą mu kary finansowe i zakaz wykorzystywania Twittera, z którego ten intensywnie korzysta.

Musk otrzymał zarzuty po tym, jak pochwalił się na Twitterze informacją, że Tesla znalazła zagranicznego inwestora, który weźmie udział w jej prywatyzacji. Potem okazało się, że nie znaleziono takiego partnera.

W Arctic LNG 2 mogą zostać sami Rosjanie

Nie wiadomo, czy holendersko-brytyjski Shell wycofa się z projektu Arctic LNG 2 z Novatekiem, ale Kommiersant ustalił, że może do niego dołączyć Gazprom Nieft.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Gazprom Nieft i Novatek, reprezentujące teoretycznie wrogie interesy dwóch spółek walczących o udziały na rynku krajowym, mogłyby stworzyć joint venture do pracy na Morzu Karskim i Półwyspie Jamalskim. Warto przypomnieć, że obie firmy są objęte sankcjami zachodnimi.

Gazprom Nieft musiałby w tym celu przejąć koncesje arktyczne od spółki-matki: Gazpromu. Dzięki nim Novatek zyskałby dostęp do złóż w Arktyce jako pierwsza firma „prywatna”. Gazprom Nieft miałby wnieść koncesje i zyskać 51 procent udziałów joint venture, a Novatek zapłaciłby za inwestycje.

Kommiersant przyznaje jednak, że negocjacje w tej sprawie są skomplikowane. Gazprom informuje gazetę, że na razie nie rozważa przekazania koncesji spółce-córce. W przeszłości Gazprom Nieft miał problemy z pozyskaniem koncesji od spółki-matki.

Gdyby współpraca z Gazprom Nieftem doszła do skutku, mogłaby posłużyć także do zastąpienia Shella w projekcie Arctic LNG 2, z którego może wycofać się Shell.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s