
:Sędzia dała prezesowi Tesli dwa tygodnie na osiągnięcie porozumienia w sprawie zarzutu naruszenia zasad wykorzystania mediów społecznościowych ze szkodą dla jego spółki.
:Nie wiadomo, czy holendersko-brytyjski Shell wycofa się z projektu Arctic LNG 2 z Novatekiem, ale Kommiersant ustalił, że może do niego dołączyć Gazprom Nieft.
Elon Musk ma dwa tygodnie na układ z sądem
Sędzia dała prezesowi Tesli dwa tygodnie na osiągnięcie porozumienia w sprawie zarzutu naruszenia zasad wykorzystania mediów społecznościowych ze szkodą dla jego spółki.
Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik
Alison Nathan reprezentująca sąd federalny wbrew oczekiwaniom powoda – Securities and Exchange Commission – dała stronom dwa tygodnie na dojście do porozumienia, które pozwoliłoby uniknąć procesu przeciwko Muskowi. Grożą mu kary finansowe i zakaz wykorzystywania Twittera, z którego ten intensywnie korzysta.
Musk otrzymał zarzuty po tym, jak pochwalił się na Twitterze informacją, że Tesla znalazła zagranicznego inwestora, który weźmie udział w jej prywatyzacji. Potem okazało się, że nie znaleziono takiego partnera.
W Arctic LNG 2 mogą zostać sami Rosjanie
Nie wiadomo, czy holendersko-brytyjski Shell wycofa się z projektu Arctic LNG 2 z Novatekiem, ale Kommiersant ustalił, że może do niego dołączyć Gazprom Nieft.
Kommiersant/Wojciech Jakóbik
Gazprom Nieft i Novatek, reprezentujące teoretycznie wrogie interesy dwóch spółek walczących o udziały na rynku krajowym, mogłyby stworzyć joint venture do pracy na Morzu Karskim i Półwyspie Jamalskim. Warto przypomnieć, że obie firmy są objęte sankcjami zachodnimi.
Gazprom Nieft musiałby w tym celu przejąć koncesje arktyczne od spółki-matki: Gazpromu. Dzięki nim Novatek zyskałby dostęp do złóż w Arktyce jako pierwsza firma „prywatna”. Gazprom Nieft miałby wnieść koncesje i zyskać 51 procent udziałów joint venture, a Novatek zapłaciłby za inwestycje.
Kommiersant przyznaje jednak, że negocjacje w tej sprawie są skomplikowane. Gazprom informuje gazetę, że na razie nie rozważa przekazania koncesji spółce-córce. W przeszłości Gazprom Nieft miał problemy z pozyskaniem koncesji od spółki-matki.
Gdyby współpraca z Gazprom Nieftem doszła do skutku, mogłaby posłużyć także do zastąpienia Shella w projekcie Arctic LNG 2, z którego może wycofać się Shell.