Komisja proponuje dziesięcioletni kontrakt przesyłowy Ukraina-Rosja. „Zima się zbliża” | Gazprom obawia się konkurencji LNG od Novateku

Komisja Europejska. Fot.: Flickr
Komisja Europejska. Fot.: Flickr

:Komisja Europejska zaproponowała Ukrainie i Rosji podpisanie dziesięcioletniego kontraktu przesyłowego na dostawy gazu przez terytorium ukraińskie po wygaśnięciu obecnej umowy z końcem tego roku.

:Kommiersant donosi, że rosyjski Gazprom sprzeciwia się stworzeniu klastra LNG na Półwyspie Jamalskim. Ostrzega przed stratami budżetowymi.

Komisja proponuje dziesięcioletni kontrakt przesyłowy Ukraina-Rosja. „Zima się zbliża”

Komisja Europejska zaproponowała Ukrainie i Rosji podpisanie dziesięcioletniego kontraktu przesyłowego na dostawy gazu przez terytorium ukraińskie po wygaśnięciu obecnej umowy z końcem tego roku.

UKRINFORM/Wojciech Jakóbik

– Musimy rozstrzygnąć kwestię dostaw gazu nie tylko na następną zimę. Jak wiecie priorytetowym celem Unii Europejskiej jest zapewnienie długoterminowego przesyłu gazu przez Ukrainę. To nasz priorytet i jesteśmy otwarci w tej sprawie. Omówiliśmy ją podczas ostatniego spotkania trójstronnego, więc spróbujemy rozmawiać w takim samym formacie jak najszybciej po wyborach prezydenckich na Ukrainie – zapowiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz.

Komisja, Ukraina i Rosja rozmawiają w procesie trójstronnym, który ma doprowadzić do ustalenia warunków dostaw gazu przez terytorium ukraińskie od 2020 roku. Zagrożeniem dla ich stabilności może być projekt Nord Stream 2 pozwalający Rosji omijać Ukrainę w dostawach do Europy. Rosjanie mogą jednak nie być gotowi do całkowitego porzucenia dostaw szlakiem ukraińskim już w 2020 roku.

– Kiedy spotkaliśmy się w styczniu, umówiliśmy się, że postaramy się spotkać w połowie maja. Póki co, ze względu na powody związane z kampanią wyborczą na Ukrainie, nie otrzymaliśmy jeszcze informacji zwrotnej od naszych partnerów. Mogę jednak państwa zapewnić, że zrobimy wszystko, co zależy od nas, aby spotkanie trójstronne odbyło się przed latem. Musimy pamiętać, że zima się zbliża i nadejdzie szybko – dodał.

 

Gazprom obawia się konkurencji LNG od Novateku

Kommiersant donosi, że rosyjski Gazprom sprzeciwia się stworzeniu klastra LNG na Półwyspie Jamalskim. Ostrzega przed stratami budżetowymi.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

W 2018 roku znacznie wzrosła sprzedaż LNG z projektu Yamal LNG Novateku, a spadła sprzedaż gazu gazociągowego Gazpromu. Według monopolisty na eksport magistralami z tego tytułu budżet rosyjski stracił 30 mld rubli w podatkach i taryfach.

Agencja Interfax donosi, że Witalij Markelow odpowiedzialny za finanse w Gazpromie przyznał, że dostawy z Yamal LNG wypierają surowiec Gazpromu z Europy Północnej i Zachodniej. Zrobił to w odpowiedzi na list rektora Uniwersytetu Górniczego w Petersburgu Władimira Litwinienki, który zaapelował o stworzenie kastra LNG na Jamale i Półwyspie Gydańskim o łącznej przepustowości 150 mln ton LNG rocznie. Markelow przyznał, że Yamal LNG cieszy się ulgą od podatku wydobywczego oraz ma niższe taryfy.

Z 7,6 mln ton LNG dostarczonych przez Novatek z Jamału w 2018 roku, 4,9 mln ton dotarło na rynek europejski. W lutym 2019 roku był to główny dostawca gazu skroplonego do Europy. Tymczasem w skali roku Gazprom obniżył eksport na Stary Kontynent o 13 procent.

Mimo to Gazprom przekonuje, że cena gazu gazociągowego zawsze jest niższa od oferty na dostawy LNG. Markelow zaproponował nadzór ministerstwa finansów nad eksportem gazu skroplonego z Yamal LNG na rynki zagraniczne. Zaapelował o usunięcie przywilejów dla projektu.

Novatek odpiera, że regularnie przekazuje pełne dane na temat swej działalności. Przedstawiciele firmy, z którymi rozmawiał Kommiersant utrzymują, że dostawy gazociągowe nie są zagrożone i mogą rosnąć wraz z „planowanym wzrostem przepustowości gazociągów”. Tymczasem większość LNG Novateku trafiło na rynek hiszpański i do Azji, gdzie nie dociera jeszcze surowiec Gazpromu, a także na przeładunek w portach Europy Zachodniej, skąd dotarło na kolejne rynki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s