USA nie przekonały Niemców do porzucenia Nord Stream 2. Rozmawiają o dostawach przez Ukrainę | Rabat gazowy przed wyborami na Ukrainie niepokoi pożyczkodawców

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Senator republikański John Barrasso zadawał pytania sekretarzowi stanu Mike’owi Pomepo na temat Nord Stream 2. Urzędnik przyznał, że nie udało mu się przekonać Europejczyków do porzucenia spornego projektu.

:Premier Ukrainy zapowiedział obniżkę cen gazu. Nie wspomniał, że nie jest ona zgodna z obecnymi regulacjami ani nie została ustalona z pożyczkodawcami z Zachodu, którzy liczą na uwolnienie cen surowca.

USA nie przekonały Niemców do porzucenia Nord Stream 2. Rozmawiają o dostawach przez Ukrainę

Senator republikański John Barrasso zadawał pytania sekretarzowi stanu Mike’owi Pomepo na temat Nord Stream 2. Urzędnik przyznał, że nie udało mu się przekonać Europejczyków do porzucenia spornego projektu.

Wojciech Jakóbik

 

– Prezydent Trump podkreślił wyraźnie, że Nord Stream 2 wzmacnia Rosjan. Większość krajów NATO widzi to zagrożenie. Niemcy najwyraźniej chcą nadal budować ten gazociąg. Pracujemy z nimi po to, aby co najmniej zagwarantować dostawy gazu przez Ukrainę. Taki może być rezultat – przyznał Pompeo.

– Robiliśmy co w naszej mocy, aby przekonać Europejczyków, przede wszystkim Niemców, by nie budowali Nord Stream 2, ale do dnia dzisiejszego nie odnieśliśmy sukcesu – przyznał sekretarz stanu.

Amerykanie rozważają wprowadzenie sankcji wobec europejskich partnerów Nord Stream 2, ale dotąd ich nie wprowadzili.

 

Rabat gazowy przed wyborami na Ukrainie niepokoi pożyczkodawców

Premier Ukrainy zapowiedział obniżkę cen gazu. Nie wspomniał, że nie jest ona zgodna z obecnymi regulacjami ani nie została ustalona z pożyczkodawcami z Zachodu, którzy liczą na uwolnienie cen surowca.

RBK Ukraina/Wojciech Jakóbik

 

Portal RBK Ukraina ustalił, że zmiana modelu stopniowego uwalniania cen gazu ustalony z Międzynarodowym Funduszem Walutowym na tymczasową obniżkę wskutek sprzyjających warunków rynkowych, o której pisał BiznesAlert.pl, nie została oficjalnie przegłosowana w rządzie. Była to decyzja osobista premiera Wołodymyra Hrojsmana, który poinstruował ministra energetyki i węgla Igora Nasałyka, aby poinformował o decyzji Naftogaz. To z inicjatywy tego resortu miało dojść do obniżki cen.

Rząd ukraiński odzyskał wpływ na Naftogaz. Dzięki temu mógł wprowadzić obniżkę cen gazu. Póki co wspomniana spółka unika komentarza na ten temat i potwierdza, że analizuje decyzję rządu, o której – według RBK Ukraina – dowiedziała się z wypowiedzi premiera Hrojsmana. Dodatkowo w formalnej decyzji rządu pojawiły się zapisy utrzymujące pośrednictwo spółek dystrybucji gazu oligarchy Dmytro Firtasza w dostawcach do gospodarstw domowych, co wzbudziło obawy obserwatorów liczących na usunięcie pośrednika.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznaje w komentarzu w portalu RBK Ukraina, że otrzymał pierwotną wersję decyzji do wglądu, jednak ostatecznie została ona zrewidowana. – Dowiedzieliśmy się od dziennikarzy, że rząd podjął całkiem inną decyzję, niż wcześniej zapowiedział. Wszystko to nie przyczynia się do konstruktywnego dialogu z rządem – przyznało źródło portalu w Funduszu. Uwolnienie cen gazu w zgodzie z przepisami Unii Europejskiej to jeden z kluczowych warunków utrzymania pomocy finansowej MFW dla Ukrainy.

21 kwietnia na Ukrainie odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zetrą się obecny przywódca Petro Poroszenko, z którym kojarzony jest premier Hrojsman, z Wołodymyrem Zelenskim, aktorem kojarzonym z oligarchą Ihorem Kołomojskim. Jesienią odbędą się zaś wybory parlamentarne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s