Skoro Niemcy nie chcą blokować Nord Stream 2, to Ukraina zaprasza ich do zarządzania jej gazociągami | Kolejny dinozaur opuszcza Gazprom. Zajmie się klastrem LNG

:Po tym jak Ukraina poinformowała, że nawet 20 spółek chce magazynować gaz w jej magazynach, prezydent Petro Poroszenko zaprosił Niemcy do zarządzania jej gazociągami.

:Rosyjski Gazprom poinformował w piątek 12 kwietnia, że Kirył Selezniow opuścił zarząd firmy i przestał być prezesem Gazprom Meżregiongaz z powodu zakończenia kontraktu.

 

Skoro Niemcy nie chcą blokować Nord Stream 2, to Ukraina zaprasza ich do zarządzania jej gazociągami

Po tym jak Ukraina poinformowała, że nawet 20 spółek chce magazynować gaz w jej magazynach, prezydent Petro Poroszenko zaprosił Niemcy do zarządzania jej gazociągami.

Interfax Ukraine/Wojciech Jakóbik

Poroszenko spotkał się z kanclerz Angelą Merkel i skrytykował projekt Nord Stream 2, dzięki któremu Gazprom będzie mógł potencjalnie ominąć Ukrainę w dostawach gazu do Europy. – Stanowczo deklarujemy dalszą walkę na rzecz zatrzymania Nord Stream 2 zapraszając niemieckie firmy do udziału w zarządzaniu systemem przesyłowym.

Reforma gazowa na Ukrainie zgodna z przepisami unijnymi zakłada rozdział właścicielski w zarządzaniu magazynami i gazociągami przesyłowymi. Ukraińcy chcą zaangażować zagranicznych inwestorów w akcjonariacie tej infrastruktury. Poinformowali o tym, że magazyny gazu zwróciły uwagę nawet 20 spółek europejskich, o czym informował BiznesAlert.pl.

Niemcy opowiadają się za utrzymaniem minimalnego poziomu dostaw gazu rosyjskiego przez terytorium ukraińskie. Komisja Europejska prowadzi negocjacje w tej sprawie w ramach tzw. procesu trójstronnego. Berlin uznaje Nord Stream 2 za projekt ekonomiczny i nie zamierza go blokować.

 

Kolejny dinozaur opuszcza Gazprom. Zajmie się klastrem LNG

Rosyjski Gazprom poinformował w piątek 12 kwietnia, że Kirył Selezniow opuścił zarząd firmy i przestał być prezesem Gazprom Meżregiongaz z powodu zakończenia kontraktu.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Selezniow otrzymał stanowisko RusKhimAlyans, operatora przyszłego klastra gazowego w Ust-Łudze, o którym pisał BiznesAlert.pl. Jako prezes Gazprom Meżregiongaz zarządzał dostawami gazu na rynki regionalne i jego dystrybucją.

Siergiej Gustow został wyznaczony na nowego szefa Gazprom Meżregiongaz a Giennadij Suchow będzie się zajmował dystrybucją w Gazpromie. Co ciekawe, Gustow zajmował się do tej pory Portovaya LNG, projektem Gazpromu, który miał rozpocząć pracę w tym roku.

Gazprom zmienił także dyrektora zakładu przetwarzania gazu Amur Igora Afanasjewa na Juriego Lebiediewa. Doświadczenie Afanasjewa ma również posłużyć Baltic LNG do pozyskania sprzętu i konstrukcji instalacji gazowych.

Odejście Selezniowa to kolejna zmiana w zarządzie Gazpromu po odejściu Aleksandra Miedwiediewa i Walierja Gołubiewa pełniących stanowiska w zarządzie od pierwszych lat XXI wieku. Kommiersant łączy ją z oczekiwaniem na zmianę prezesa Aleksieja Millera na młodszego menadżera. Zdaniem gazety możliwa jest kandydatura Jeleny Burmistrowej stojącej obecnie na czele Gazprom Exportu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s