:Lobbysta Rosji na Ukrainie powtarza ofertę Gazpromu, która może odwieść Kijów od rozmów gazowych z udziałem Komisji Europejskiej.
:Senatorzy Robert Menendez odwiedził stolicę Grecji by promować ustawę Eastern Mediterranean Security and Energy Partnership Act, która pozwala zacieśniać współpracę USA, Izraela, Cypru i Turcji w sektorze energetycznym. Menendez jest współautorem ustawy.
Gazprom kusi Zełeńskiego
Lobbysta Rosji na Ukrainie powtarza ofertę Gazpromu, która może odwieść Kijów od rozmów gazowych z udziałem Komisji Europejskiej.
Reuters/Wojciech Jakóbik
Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew poinformował, że jego kraj liczy na poprawę relacji z Ukrainą po wyborze Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta. Przyjaciel rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i przedstawiciel opozycji na Ukrainie Wiktor Miedwiedczuk obiecuje nową ofertę gazową.
Miedwiedczuk powiedział w rozmowie z agencja Reutera, że Moskwa oferuje Ukrainie obniżkę ceny gazu o 25 procent jeśli ta porzuci dostawy rewersowe z Unii Europejskiej na rzecz wolumenów od Gazpromu. Kijów zrezygnował z nich w listopadzie 2015 roku.
Rząd ukraiński kontynuuje import z Zachodu i rozmowy o warunkach utrzymania przesyłu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy w ramach procesu trójstronnego z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji. Dotyczą one także warunków podpisania nowego kontraktu przesyłowego z Gazpromem. Kijów odrzuca możliwość oddzielnego układu z Gazpromem.
USA chcą uspokoić Morze Śródziemne z użyciem energetyki
Senatorzy Robert Menendez odwiedził stolicę Grecji by promować ustawę Eastern Mediterranean Security and Energy Partnership Act, która pozwala zacieśniać współpracę USA, Izraela, Cypru i Turcji w sektorze energetycznym. Menendez jest współautorem ustawy.
Kathimerini/Wojciech Jakóbik
Amerykanie wspierają współpracę Grecji, Cypru i Turcji w sektorze energetycznym, ale i bezpieczeństwa. Ostrzega przed wpływami Rosji w tym ostatnim kraju, jako „adwersarza NATO”, do którego należą Turcy. Waszyngton grozi Ankarze sankcjami za zakup systemu antyrakietowego S-400.
Na dnie Morza Śródziemnego spoczywają surowce w dyspozycji Cypru i Izraela, które mogłyby dotrzeć do Europy za pośrednictwem Turcji lub Grecji. Izraelskie złoże Lewiatan jest szacowane na 450 mld m sześc. a Tamar – 237-254 mld m sześc. Na obu działają firmy amerykańskie. Złoże cypryjskie Afrodyta jest szacowane na 226 mld m sześć.
Komisja Europejska wspiera plan stworzenia gazociągu lub łańcucha dostaw LNG w celu sięgnięcia po te zasoby. Jedna z koncepcji to EastMed, czyli gazociąg ze złóż Izraela przez Grecję do Włoch o przepustowości 16 mld m sześc. rocznie.