Gazprom kusi Zełeńskiego | USA chcą uspokoić Morze Śródziemne z użyciem energetyki

:Lobbysta Rosji na Ukrainie powtarza ofertę Gazpromu, która może odwieść Kijów od rozmów gazowych z udziałem Komisji Europejskiej.

:Senatorzy Robert Menendez odwiedził stolicę Grecji by promować ustawę Eastern Mediterranean Security and Energy Partnership Act, która pozwala zacieśniać współpracę USA, Izraela, Cypru i Turcji w sektorze energetycznym. Menendez jest współautorem ustawy.

Gazprom kusi Zełeńskiego

Lobbysta Rosji na Ukrainie powtarza ofertę Gazpromu, która może odwieść Kijów od rozmów gazowych z udziałem Komisji Europejskiej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew poinformował, że jego kraj liczy na poprawę relacji z Ukrainą po wyborze Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta. Przyjaciel rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i przedstawiciel opozycji na Ukrainie Wiktor Miedwiedczuk obiecuje nową ofertę gazową.

Miedwiedczuk powiedział w rozmowie z agencja Reutera, że Moskwa oferuje Ukrainie obniżkę ceny gazu o 25 procent jeśli ta porzuci dostawy rewersowe z Unii Europejskiej na rzecz wolumenów od Gazpromu. Kijów zrezygnował z nich w listopadzie 2015 roku.

Rząd ukraiński kontynuuje import z Zachodu i rozmowy o warunkach utrzymania przesyłu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy w ramach procesu trójstronnego z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji. Dotyczą one także warunków podpisania nowego kontraktu przesyłowego z Gazpromem. Kijów odrzuca możliwość oddzielnego układu z Gazpromem.

 

USA chcą uspokoić Morze Śródziemne z użyciem energetyki

Senatorzy Robert Menendez odwiedził stolicę Grecji by promować ustawę Eastern Mediterranean Security and Energy Partnership Act, która pozwala zacieśniać współpracę USA, Izraela, Cypru i Turcji w sektorze energetycznym. Menendez jest współautorem ustawy.

Kathimerini/Wojciech Jakóbik

Amerykanie wspierają współpracę Grecji, Cypru i Turcji w sektorze energetycznym, ale i bezpieczeństwa. Ostrzega przed wpływami Rosji w tym ostatnim kraju, jako „adwersarza NATO”, do którego należą Turcy. Waszyngton grozi Ankarze sankcjami za zakup systemu antyrakietowego S-400.

Na dnie Morza Śródziemnego spoczywają surowce w dyspozycji Cypru i Izraela, które mogłyby dotrzeć do Europy za pośrednictwem Turcji lub Grecji. Izraelskie złoże Lewiatan jest szacowane na 450 mld m sześc. a Tamar – 237-254 mld m sześc. Na obu działają firmy amerykańskie. Złoże cypryjskie Afrodyta jest szacowane na 226 mld m sześć.

Komisja Europejska wspiera plan stworzenia gazociągu lub łańcucha dostaw LNG w celu sięgnięcia po te zasoby. Jedna z koncepcji to EastMed, czyli gazociąg ze złóż Izraela przez Grecję do Włoch o przepustowości 16 mld m sześc. rocznie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s