Znamy założenia oferty Ukrainy przed rozmowami o przyszłości dostaw gazu | Novatek zaprasza Chińczyków do Arctic LNG

:Jurij Witrenko, dyrektor wykonawczy Naftogazu, zdradził założenia oferty ukraińskiej w rozmowach trójstronnych o przyszłości dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę.

:Rosyjski Novatek zamierza sprzedać chińskim CNPC i CNOOC po 10 procent udziałów w projekcie gazoportu Arctic LNG. Powinien za nie dostać do 2,1 mld dolarów w gotówce i 600 mln wkładu kapitałowego. Chce sprzedać jeszcze 10 procent akcji, a kupcami mogą zostać japońskie Mitsui i Mitsubishi.

Znamy założenia oferty Ukrainy przed rozmowami o przyszłości dostaw gazu

Jurij Witrenko, dyrektor wykonawczy Naftogazu, zdradził założenia oferty ukraińskiej w rozmowach trójstronnych o przyszłości dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę.

Interfax Energy/Wojciech Jakóbik

 

Zdaniem Witrenki strona ukraińska zaoferuje rezerwację przepustowości gazociągów przesyłowych w wysokości 60 mld m sześc. rocznie na dziesięć lat. Rozmowy w ramach procesu trójstronnego z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji odbędą się według niego pod koniec maja.

Zapewnił, że Ukraińcy zamierzają także zaoferować innym firmom kolejne 30 mld m sześc. rocznie w celu zapewnienia dostaw przez ich gazociągi na poziomie 90 mld m sześc. na rok.

 

Novatek zaprasza Chińczyków do Arctic LNG

Rosyjski Novatek zamierza sprzedać chińskim CNPC i CNOOC po 10 procent udziałów w projekcie gazoportu Arctic LNG. Powinien za nie dostać do 2,1 mld dolarów w gotówce i 600 mln wkładu kapitałowego. Chce sprzedać jeszcze 10 procent akcji, a kupcami mogą zostać japońskie Mitsui i Mitsubishi.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

25 kwietnia Novatek podpisał wiążące porozumienie z chińskim CNODC (spółka CNPC) oraz CNOOC o sprzedaży im po 10 procent udziałów projektu. Zakłada on budowę terminalu LNG o docelowej przepustowości 19,8 mln ton rocznie. To transakcja analogiczna do tej, której Novatek dokonał w zeszłym roku z Totalem. Francuzi kupili 10 procent akcji za 1,3 mld dolarów i 600 mln wkładu w marcu zeszłego roku.

Wejście chińskich graczy do Arctic LNG jest niespodzianka rynkową – twierdzi Kommiersant. Jest to jednak sygnał zainteresowania Chin, najbardziej perspektywicznego rynku gazu skroplonego na świecie. Gazeta rosyjska informuje, że firmy chińskie będą kupować arktyczne LNG w kontraktach z klauzulą Free On Board, która pozwoli im sprzedać je dalej według uznania.

Novatek nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji inwestycyjnej o budowie Arctic LNG. Musi jeszcze znaleźć partnera na 10 procent akcji, aby zgodnie z własnym planem zachować 60 procent udziałów. Kommiersant sugeruje japońskie Mitsui i Mitsubishi albo Saudi Aramco, sygnalizujące w przeszłości zainteresowanie nawet 30 procentami akcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s