Węgiel. Fot.: Flickr
Węgiel. Fot.: Flickr

:Polska musi zmniejszyć wykorzystanie węgla, ale Unia Europejska powinna pomóc jej w transformacji – powiedział wiceprzewodniczący Frans Timmermans cytowany przez agencję Reuters.

:Eksport gazu Gazpromu do Europy spadł w kwietniu o 2 procent rdr, a w marcu o 18 procent. Powodem jest wzrost dostaw gazu skroplonego na Stary Kontynent.

Timmermans apeluje o pieniądze dla Polski na odejście od węgla

Polska musi zmniejszyć wykorzystanie węgla, ale Unia Europejska powinna pomóc jej w transformacji – powiedział wiceprzewodniczący Frans Timmermans cytowany przez agencję Reuters.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Transformacja energetyczna w Polsce będzie miała istotne znaczenie dla poziomu zatrudnienia na południu kraju zależnym od gospodarki węglowej. – Chcemy sprawić, że ta transformacja będzie działać także dla polskich pracowników. Musimy mieć plan i dużo pieniędzy europejskich – apelował urzędnik na spotkaniu ze związkowcami w Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Warszawie.

– Unia Europejska powinna wyjść z solidnym planem pomocy, szczególnie Polsce i Słowacji, aby mogły dokonać odejścia od węgla – przekonywał Timmermans.

 

LNG uderza w pozycję Gazpromu w Europie

Eksport gazu Gazpromu do Europy spadł w kwietniu o 2 procent rdr, a w marcu o 18 procent. Powodem jest wzrost dostaw gazu skroplonego na Stary Kontynent.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

W pierwszych czterech miesiącach 2019 roku eksport Gazpromu był o 8,4 procent niższy od wyniku z analogicznego okresu w zeszłym roku. Kommiersant przyznaje, że oznacza to ryzyko niedorównania rekordowi eksportu na poziomie 201 mld m sześc. zanotowanemu w 2018 roku.

Wyniki Gazpromu poprawiła niska cena gazu i wzrost zapotrzebowania na ten surowiec w energetyce europejskiej o 11,5 procent, czyli 5,6 mld m sześc. W tym samym czasie całkowite zapotrzebowanie kontynentu na gaz spadło o 7,8 mld m sześc. Wzrost zużycia gazu w elektrowniach został odnotowany szczególnie w Niemczech.

Pozycja Gazpromu została podważona przez dostawy LNG. Wzrost dostaw gazu skroplonego do Europy w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 90 procent do 29,9 mld m sześc. 18 procent tych dostaw pochodziło z Yamal LNG rywala Gazpromu, czyli Novateku. Powodem wzrostu zainteresowania tym paliwem jest spadek cen w Azji opisywany w BiznesAlert.pl. Tamtejsze ceny spotowe były niższe od europejskich, co zwiększyło atrakcyjność dostaw do Europy. Kommiersant przyznaje jednak, że obecnie notowany jest wzrost cen LNG w Azji, który powinien odciągnąć część LNG od Europy.

Rosyjska gazeta przyznaje, że jeśli cena LNG w Azji nie będzie wyższa o około 2 dolary za MBTU, amerykańskim dostawcom będzie się bardziej opłacało dostarczać gaz do Europy, dzięki krótszej trasie dostaw i braku konieczności opłacania transportu przez Kanał Panamski. Tymczasem giganci branży – Shell i BP – wróżą nadpodaż w 2019 roku przez niewystarczające zapotrzebowanie w Chinach. – Oznacza to, że producenci LNG będą zmuszeni dostarczać towar na duży i bardzo płynny rynek europejski, gdzie będzie on częściowo wypierał dostawy Gazpromu – konkluduje autor artykułu.

Międzynarodowa Agencja Energii i agencja Fitch przewidywały kilka lat temu, że LNG będzie stanowić konkurencję dla dostaw gazociągowych z Rosji. Do niedawna Rosjanie zadawali kłam takim analizom.

 

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading