Nord Stream 2 grozi sądem za dyrektywę gazową | Włochy nie chcą póki co budować Posejdona z Gazpromem

:Spór o Nord Stream 2 może przenieść się do sądu za sprawą zwolenników projektu, którzy nie chcą dostosować się do zmienionej dyrektywy gazowej, która może zmniejszyć rentowność projektu i go opóźnić.

:Przejęcie Unipera przez Fortum jest blokowane ze względu na zastrzeżenia Rosji. Wyłączenie filii rosyjskiej mogłoby rozwiać wątpliwości, ale niemiecka firma nie chce się na nie zdecydować.

:Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział, że Włochy nie pozwolą na budowę gazociągu Posejdon z udziałem włoskiego Edisona i greckiej DEPA z wyjściem na ląd na południu kraju – podaje Reuters.

Nord Stream 2 grozi sądem za dyrektywę gazową

Spór o Nord Stream 2 może przenieść się do sądu za sprawą zwolenników projektu, którzy nie chcą dostosować się do zmienionej dyrektywy gazowej, która może zmniejszyć rentowność projektu i go opóźnić.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Sebastian Sass, rzecznik Nord Stream 2 AG w Unii Europejskiej powiedział w wywiadzie dla Bloomberga, że będzie oczekiwał od Komisji wyłączenia projektu gazociągu spod zrewidowanej dyrektywy gazowej, a w innym wypadku skieruje sprawę do sądu.

Rewizja wchodzi w życie 24 maja i ma zostać zaimplementowana do legislacji krajów członkowskich. Nord Stream 2 nie będzie gotowy do tego czasu. Trzej rozmówcy Bloomberga zbliżeni do sprawy przekonują, że Komisja prawdopodobnie nie uzna roszczeń Nord Stream 2 AG. Saas zapowiada, że w razie braku porozumienia sprawa skończy się w sądzie. – Jesteśmy stawiani na innej pozycji konkurencyjnej niż gazociągi z innych źródeł. Rozważamy dalsze działania prawne, jak odwołanie do sądu, w zależności od odpowiedzi Komisji – przyznał w rozmowie z Bloombergiem.

Nord Stream 2 AG wskazuje, że budowa odcinka niemieckiego, który ma podlegać prawu europejskiemu została już ukończona. Do rozstrzygnięcia pozostaje los pozostałych odcinków znajdujących się na etapie konstrukcji, wobec których prawo zostanie zaaplikowane wskutek negocjacji Komisji Europejskiej lub porozumienia stosownych podmiotów rynkowych do zatwierdzenia przez nią.

 

Akcjonariusze przesądzą o losie przejęcia partnera Nord Stream 2 przez Fortum

Przejęcie Unipera przez Fortum jest blokowane ze względu na zastrzeżenia Rosji. Wyłączenie filii rosyjskiej mogłoby rozwiać wątpliwości, ale niemiecka firma nie chce się na nie zdecydować.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Uniper odrzucił wezwanie udziałowca Knight Vinke’a do posiadającego 5 procent akcji firmy do porzucenia filii rosyjskiej w celu umożliwienia przejęcia przez fińskie Fortum. Vinke chciał, aby pomysł został omówiony na spotkaniu udziałowców 22 maja. Uniper poinformował jednak 7 maja, że nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem, bo byłoby niezgodne ze strategią uwzględniającą wytwarzanie energii poza Unią Europejską. Uniper Jednak firma podporządkuje się woli udziałowców i pozbędzie filii w Rosji, jeśli taka będzie ich decyzja.

Filia o nazwie Unipro nie może być przejęta przez Fortum ze względu na regulacje rosyjskie, które wykluczają większościowy udział obcokrajowców w akcjonariacie tej spółki.

Uniper jest jednym z kredytodawców spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec.

 

Włochy nie chcą póki co budować Posejdona z Gazpromem

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział, że Włochy nie pozwolą na budowę gazociągu Posejdon z udziałem włoskiego Edisona i greckiej DEPA z wyjściem na ląd na południu kraju – podaje Reuters.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Gazociąg ma pozwolenia na budowę w Gracji. Potencjalnie mógłby pozwolić na dostawy gazu z Rosji lub obszaru śródziemnomorskiego. Conte zastrzegł jednak, że jego rząd nie jest zainteresowany budową odcinka według pierwotnego planu. W 2017 rou DEPA, Edison i Gazprom podpisały porozumienie o współpracy na rzecz budowy południowego szlaku dostaw gazu. Mógłby on stanowić alternatywę do Południowego Korytarza Gazowego wspieranego przez Unię Europejską i dublowałby się z Gazociągiem Transadriatyckim (TAP), który zyskał wsparcie finansowe Komisji.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s