Ropociąg Przyjaźń jeszcze poczeka na przywrócenie dostaw | Rozmowy polsko-norweskie o inwestycjach w Norwegii po Baltic Pipe

:Dostawy przez ropociąg Przyjaźń mają zostać przywrócone w pełni w drugiej połowie maja.

:Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz rozmawiał z dziennikarzami po wizycie w Oslo i rozmowach z jego norweskim odpowiednikiem Ine Eriksen Søreide. Dyskutował z nią między innymi o inwestycjach PGNiG w Norwegii po Baltic Pipe.

Ropociąg Przyjaźń jeszcze poczeka na przywrócenie dostaw

Dostawy przez ropociąg Przyjaźń mają zostać przywrócone w pełni w drugiej połowie maja.

PRIME/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Wspólny wysiłek administracji i firm z Rosji, Ukrainy i Białorusi pomógł wyeliminować negatywne skutki zanieczyszczenia ropy pompowanej do ropociągu Przyjaźń – podaje rosyjska agencja PRIME.

Rosja przekonuje, że wyciągnie lekcję z incydentu z 19 kwietnia, który zatrzymał dostawy przez Przyjaźń. Ministerstwo energetyki zamierza przedstawić zmiany prawne wprowadzające ostrzejsze normy kontroli jakości ropy docierającej do systemu przesyłowego.

Ukraińska Ukrtransnafta podała, że jest gotowa do przywrócenia dostaw do Słowacji, Czech i na Węgry. Ma to się stać do 20 maja. Ropa dociera z Białorusi na Ukrainę od 6 maja. Ukraina nadal nie kupuje ropy rosyjskiej, ale zapewnia stabilny przesył pomimo konfliktu politycznego z Rosją.

Operator ropociągów naftowych Tatnieft ustalił, że źródło zanieczyszczenia organochloryną znajduje się w stacji pomiaru ropy Lopatino w regionie samarskim w Federacji rosyjskiej. Według Rosjan doszło tam do nielegalnego wpompowania zanieczyszczonej ropy do systemu Tatnieftu.

Odbiorcy ropy i produktów naftowych z Rosji poza Białorusią nie odnieśli strat poza brakiem towaru. Inaczej jest w przypadku rafinerii białoruskiej w Mozyrzu. Ucierpiały jej tuby wymiany ciepła, które zaczęły korodować wskutek kontaktu z zanieczyszczoną ropą – podaje PRIME. Białoruski Biełneftechim podał, że pełne przywrócenie rafinerii do pracy zajmie nawet klika miesięcy. Rosjanie twierdzą, że mimo to Przyjaźń wróci do pracy w drugiej połowie maja. Dostawy tym szlakiem odbiera m.in. Polska.

Tymczasem traderzy ropy, którzy odebrali zanieczyszczony surowiec wysłany przez port w Ust-Łudze mają problem z pozbyciem się jej. Klienci odmawiają zakupu z obawy o uszkodzenie infrastruktury. Według handlarzy i Refinitiv Eikon, co najmniej dziesięć tankowców o łącznym wolumenie mln ton ropy Urals krąży po Europie w poszukiwaniu klientów, ale tradycyjni odbiorcy odmawiają zakupu.

– To katastrofa i poważne uderzenie w wizerunek Rosji jako dostawcy godnego zaufania. Słyszymy zapewnienia rządu rosyjskiego, że problem zostanie rozwiązany, ale na razie nic się nie stało – mówi rozmówca Reutersa z branży. Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak obiecał przywrócenie czystej ropy do portu Ust-Ługa do 8 maja, ale rozmówcy Reutersa przekonują, że normy organochloryny są nadal przekroczone.

 

Rozmowy polsko-norweskie o inwestycjach w Norwegii po Baltic Pipe

Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz rozmawiał z dziennikarzami po wizycie w Oslo i rozmowach z jego norweskim odpowiednikiem Ine Eriksen Søreide. Dyskutował z nią między innymi o inwestycjach PGNiG w Norwegii po Baltic Pipe.

MSZ/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Jego zdaniem realizacja projektu budowy gazociągu Baltic Pipe z Norwegii przez Danię do Polski zwiększy zaangażowanie firm polskich na rynku norweskim. – Na pewno po ukończeniu Baltic Pipe będziemy mieli kolejny argument za inwestycjami w złoża w Norwegii – zdradził minister. – Jeśli wziąć pod uwagę filozofię PGNiG, są oni bardzo zainteresowani – dodał.

Jego zdaniem Norwegia to partner godny zaufania w przeciwieństwie do Rosji, z którą Polska nie zamierza przedłużać kontraktu na dostawy gazu, który kończy się w 2022 roku, czyli tzw. umowy jamalskiej.

Jednym z głównych tematów rozmów ministra Czaputowicza z Ine Marie Eriksen Søreide była współpraca gospodarcza, zwłaszcza w obszarze energii. Szef polskiego MSZ wyraził przekonanie, że budowa gazociągu Baltic Pipe i połączenie z norweskim szelfem umocni partnerstwo polsko-norweskie i wprowadzi relacje dwustronne na wyższy poziom. – Wierzę, że uda nam się wkrótce rozpocząć nasz wspólny projekt budowy gazociągu, dzięki któremu odbiorcą norweskiego surowca będzie nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił minister Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji podziękował również Norwegom za wsparcie udzielone w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. – Jestem bardzo zadowolony z pomocy, jaką otrzymaliśmy ze strony norweskiej w ostatnich latach. Trudno przecenić rolę współpracy z Norwegią we wdrażaniu projektów w takich obszarach jak: ochrona środowiska, oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii, społeczeństwo obywatelskie – zauważył minister.

Podczas rozmów poruszono również tematykę bezpieczeństwa. Szef polskiego MSZ z satysfakcją odnotował, że poziom relacji dwustronnych w dziedzinie obronności i bieżący polsko-norweski dialog w tym zakresie jest coraz bardziej intensywny. Szef polskiej dyplomacji wyraził także satysfakcję z obecności i aktywności Polaków w różnych sferach życia społecznego w Norwegii. – Jednym z celów mojej wizyty w Oslo jest podkreślenie wagi, jaką przywiązujemy do sytuacji Polaków żyjących w Norwegii – zaznaczył minister.

Szef polskiego MSZ złożył również wizytę w parlamencie norweskim (Storting). Podczas spotkania z Norwesko-Polską Grupą Przyjaźni minister Czaputowicz podkreślił znaczenie współpracy parlamentarnej, w tym w ramach organizacji międzynarodowych – ONZ, NATO i Rady Europy.

Szef polskiej dyplomacji spotkał się też z parlamentarzystami Stałej Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony. W swoim wystąpieniu szef polskiego MSZ podkreślił, że Norwegia jest dla Polski jednym z najistotniejszych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa, a oba kraje zbliża podobna ocena zagrożeń ze strony Rosji, poparcie dla rozbudowy obecności wojskowej na sojuszniczych flankach oraz zaangażowanie w projekty wzmacniające zdolności NATO. – Szczególne znaczenie ma jedność sojuszników wobec poczynań Rosji. Musimy być w stanie skutecznie odstraszyć Moskwę i skutecznie bronić się – podkreślił minister Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ wygłosił również wykład w Norweskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (NUPI) poświęcony wyzwaniom dla bezpieczeństwa europejskiego z perspektywy Polski.

Minister Czaputowicz złożył także wieniec przy pomniku polskich lotników na cmentarzu Vestre Gravlund, a także spotka się jeszcze dzisiaj z Polonią norweską podczas przyjęcia zorganizowanego przez Ambasadę RP w Oslo z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s