Niemiecki gazoport może być większy od polskiego | Dostawca LNG z USA dla PGNiG jest bliżej uruchomienia kolejnego gazoportu

:Projekt Brunsbuttel LNG w Niemczech zyskał trzeciego klienta. Projektanci gazoportu mogą zrewidować planowaną przepustowość z 5 do 8 mld m sześc. rocznie – podaje Interfax Energy.

:Operator projektu Cameron LNG, Sempra LNG, która ma dostarczać gaz polskiemu PGNiG, zwrócił się do regulatora amerykańskiego o zgodę na dostawy próbne w określonym terminarzu – podaje agencja Platts.

Niemiecki gazoport może być większy od polskiego

Projekt Brunsbuttel LNG w Niemczech zyskał trzeciego klienta. Projektanci gazoportu mogą zrewidować planowaną przepustowość z 5 do 8 mld m sześc. rocznie – podaje Interfax Energy.

Interfax Energy/Wojciech Jakóbik

Obiekt w Brunsbuttel jest realizowany pod nazwą German LNG Terminal przez Gasunie, Oiltanking i Vopak w ramach joint venture o tej samej nazwie. BiznesAlert.pl informował o umowie ze szwajcarskim Axpo na rezerwację mocy terminalu LNG z Brunsbuttel.

Interfax Energy ustalił, że dzięki tej, trzeciej umowie na rezerwację przepustowości będzie możliwe zwiększenie mocy obiektu z 5 do 8 mld m sześc. rocznie. To więcej niż 7,5 mld m sześć. przepustowości terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu planowane po rozbudowie. Polacy rozważają dodatkowe zwiększenie przepustowości do 10 mld m sześć. na rok.

 

 

Dostawca LNG z USA dla PGNiG jest bliżej uruchomienia kolejnego gazoportu

Operator projektu Cameron LNG, Sempra LNG, która ma dostarczać gaz polskiemu PGNiG, zwrócił się do regulatora amerykańskiego o zgodę na dostawy próbne w określonym terminarzu – podaje agencja Platts.

Platts/Wojciech Jakóbik

Sempra LNG, do której należy projekt z prawie gotowym pierwszym ciągiem skraplającym, zamierza wysłać do siedmiu próbnych dostaw w zależności od potrzeb klientów zanim ruszą dostawy na mocy kontraktów długoterminowych. Firma zwróciła się o zgodę Federalnej Agencji Regulacji Energetyki (FERC) o pozwolenie od 16 maja. Sempra LNG ma co tydzień informować o postępach dostaw.

Projekt Cameron LNG zanotował opóźnienie. Jest realizowany przez Sempra LNG z San Diego, francuski Total oraz japońskie Mitsui. Drugi i trzeci ciąg skraplający są opóźnione do 2020 roku. Prezydent USA Donald Trump ma odwiedzić obiekt 14 maja. Plan sugeruje, że wtedy może ruszyć pierwsze skraplanie gazu. Nie wiadomo zaś, kiedy nastąpi pierwsza próbna dostawa.

W grudniu 2018 roku PGNiG podpisało ze spółką zależną Sempra Energy dwudziestoletni kontrakt na dostawy 2 mln ton LNG rocznie z terminalu Port Arthur LNG, który również należy do Sempra LNG. Umowa zawiera klauzulę free on board przerzucającą odpowiedzialność za ładunek na klienta, ale pozwalającą mu wybrać port rozładunku.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s