Komisja Europejska odpowiada Nord Stream 2 na groźbę sądu | Wojna celna USA-Chiny znów uderza w LNG

Komisja Europejska. Fot.: Flickr
Komisja Europejska. Fot.: Flickr

:Komisja Europejska jest otwarta na rozmowy z operatorem spornego Nord Stream 2 – zakomunikowała rzecznik Komisji w odpowiedzi na list do przewodniczącego Jean-Claude Junckera napisany przez Nord Stream 2 AG.

:Źródła Bloomberga informują, że dwaj senatorowie USA chcą przedstawić projekt ustawy wprowadzającej sankcje przeciwko spornemu projektowi Nord Stream 2.

:Chiny mają podnieść taryfy celne na import LNG z USA z 10 do 25 procent od pierwszego czerwca tego roku – poinformowała Rada Państwa. Chińczycy nie podnieśli natomiast ceł na import ropy amerykańskiej.

Komisja Europejska odpowiada Nord Stream 2 na groźbę sądu

Komisja Europejska jest otwarta na rozmowy z operatorem spornego Nord Stream 2 – zakomunikowała rzecznik Komisji w odpowiedzi na list do przewodniczącego Jean-Claude Junckera napisany przez Nord Stream 2 AG.

DPA/Wojciech Jakóbik

Operator spornego gazociągu, który ma połączyć Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie, skierował do Junckera list, w którym ostrzega, że może skierować do sądu nową regulację w postaci zrewidowanej dyrektywy gazowej. W jego przekonaniu zaszkodzi ona projektowi Nord Stream 2, który miał być gotowy do końca tego roku, ale grozi mu opóźnienie, między innymi przez konieczność dostosowania jego założeń do nowego prawa. Architekci projektu grożą skierowaniem sprawy do sądu.

Komisja wyraziła gotowość do spotkania i wysłuchania argumentów – informuje Niemiecka Agencja Prasowa. Nord Stream 2 ma poparcie Austrii i Niemiec, ale jest krytykowany w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym Polsce.

 

Nowa propozycja sankcji USA wobec Nord Stream 2 w Senacie

Źródła Bloomberga informują, że dwaj senatorowie USA chcą przedstawić projekt ustawy wprowadzającej sankcje przeciwko spornemu projektowi Nord Stream 2.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Teksański republikanin Ted Cruz i demokratka Jeanne Shaheen z New Hampshire, oboje należący do Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA, przedstawili szkic regulacji, która w razie przyjęcia uderzałaby w jednostki układające rury Nord Stream 2. Zablokowałaby także transakcje w USA z udziałem tych podmiotów uraz nałożyłaby obostrzenia na ubezpieczycieli budowy.

Bloomberg opisuje spór o Nord Stream 2 w Europie z jego zwolennikami na czele z Niemcami i krytykami na czele z Polską. Projekt zakłada budowę gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o przepustowości 55 mld m szesć. rocznie.

W przeszłości w Senacie USA pojawiały się projekty ustaw wprowadzających sankcje wobec Nord Stream 2. Nie weszły jednak dotąd w życie.

 

Wojna celna USA-Chiny znów uderza w LNG

Chiny mają podnieść taryfy celne na import LNG z USA z 10 do 25 procent od pierwszego czerwca tego roku – poinformowała Rada Państwa. Chińczycy nie podnieśli natomiast ceł na import ropy amerykańskiej.

Platts/Wojciech Jakóbik

Jest to element odpowiedzi w ramach szerszej polityki podniesienia taryf na produkty z USA na podniesienie ceł przez Amerykanów na podniesienie ich w Stanach w zeszłym tygodniu. – Środki podjęte przez USA doprowadziły do eskalacji chińsko-amerykańskich napięć handlowych i ekonomicznych, niezgodnie z zasadą konsensusu w rozmowach na temat rozwiązywania problemów, podkopując interesy obu stron i zawodząc generalne oczekiwania społeczności międzynarodowej – twierdzi Rada Państwa.

W zeszłym tygodniu Amerykanie zapowiedzieli wprowadzenie nowych ceł na dobra z Chin. Jednak Chińczycy odwracają się od importu LNG z USA jeszcze od września 2018 roku, kiedy weszły 10-procentowe taryfy na import tego paliwa. Z tego względu nowe cło nie doprowadzi do rewolucji na rynku gazu skroplonego w Chinach. Od początku 2019 roku do Państwa Środka dotarły cztery ładunki spotowe z USA. W całym 2018 roku ta liczba wyniosła 23.

Przy tym Chińczycy informują, że rozważają wyłączenie spod polityki zaostrzenia ceł określonych produktów, w tym LNG, propanu, butanu, ropy, paliwa odrzutowego i benzyny. Importerzy i konsumenci tych dóbr będą mogli wystąpić do państwa o wyłączenie. Warunkiem jego przyznania będzie trudność zastąpienia produktu amerykańskiego innym, poważne szkody ekonomiczne i negatywny wpływ strukturalny na daną branżę.

Pierwsze wnioski o wyłączenia będą przyjmowane od trzeciego czerwca. Termin ich składania to 5 czerwca. Druga tura zbierania wniosków rozpocznie się 2 września i potrwa do 18 października.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s