:Kanclerz austriacki Sebastian Kurz powiedział, że sporny gazociąg Nord Stream 2 to „projekt pozytywny”. – Dla Austrii i Europy, im więcej źródeł dostaw, tym lepiej – dodał 20 maja na konferencji prasowej z prezesem spółki OMV Rainerem Seelem zaangażowanej finansowo w projekt.
:Kommiersant sugeruje, że nadal nie został ustalony mechanizm wyliczania odszkodowań za dostawy zanieczyszczonej ropy z Rosji i zatrzymanie ich przez ropociąg Przyjaźń. Rozmowy trwają nadal.
:Gaz skroplony z projektu Yamal LNG zwiększa nadpodaż na rynku gazu, wpływając tym samym na spadek cen – czytamy w agencji Reuters.
Austria nie porzuca Nord Stream 2 pomimo gróźb sankcji USA
Kanclerz austriacki Sebastian Kurz powiedział, że sporny gazociąg Nord Stream 2 to „projekt pozytywny”. – Dla Austrii i Europy, im więcej źródeł dostaw, tym lepiej – dodał 20 maja na konferencji prasowej z prezesem spółki OMV Rainerem Seelem zaangażowanej finansowo w projekt.
Neftegaz/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik
Seele spotkał się 22 maja z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Strony omówiły postępy budowy magistrali na Morzu Bałtyckim, która jest gotowa w 52,6 procentach. Projekt zakłada budowę gazociągu o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie z Rosji do Niemiec. Gaz ma trafiać na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. Nowy szlak może zagrozić dostawom przez Ukrainę.
Rosjanie mogą kwestionować wysokość odszkodowania za zanieczyszczona ropę
Kommiersant sugeruje, że nadal nie został ustalony mechanizm wyliczania odszkodowań za dostawy zanieczyszczonej ropy z Rosji i zatrzymanie ich przez ropociąg Przyjaźń. Rozmowy trwają nadal.
Kommiersant/Wojciech Jakóbik
Jurij Borsukow z Kommiersanta komentuje odmowę odbioru zanieczyszczonej ropy przez rafinerię Leuna w Niemczech należącą do francuskiego Totala. Przypomina, że klienci mają do tego prawo. Przerwa dostaw przez ropociąg Przyjaźń z powodu obniżenia jakości surowca trwa od 25 kwietnia i powoduje gromadzenie się należności po stronie rosyjskiej.
Autor Kommiersanta przypomina o bezpośrednich i pośrednich stratach klientów Rosji. Muszą oni zapłacić za zastępcze dostawy albo wymieszać zanieczyszczoną ropę z nowym surowcem w celu obniżenia udziału organochloryny w mieszance do akceptowalnego poziomu. Pośrednio tracą na konieczności obniżenia przerobu w rafineriach. Winowajcą jest operator rurociągów przesyłowych Transnieft. Ministerstwo energetyki Rosji obiecało już wypłatę odszkodowań „wszystkim, którzy będą w stanie udowodnić straty”. Mechanizm ich wyliczania pozostaje nieznany.
Kommiersant przyznaje, że Rosjanie informowali o możliwości wznowienia dostaw przez Przyjaźń do Polski 20 maja, ale według informacji BiznesAlert.pl nie było takich ustaleń. Trwają rozmowy na temat warunków wznowienia dostaw i ewentualnego wymieszania „zepsutej” ropy z czystą mieszanką. Kolejne odbędą się 23 maja w Warszawie.
LNG z Rosji obniża ceny gazu
Gaz skroplony z projektu Yamal LNG zwiększa nadpodaż na rynku gazu, wpływając tym samym na spadek cen – czytamy w agencji Reuters.
Reuters/Kommiersant/Wojciech Jakóbik
Większość przepustowości projektu w wysokości 16,5 mln ton rocznie trafia do klientów na mocy umów długoterminowych, m.in. do Totalu, PetroChina, Gazpromu i Naturgy. Pozostała ilość trafia na rynek spotowy. W 2019 roku jest to około 8,7 mln ton LNG – wylicza Reuters.
Ten wolumen w połączeniu z nadpodażą z innych kierunków, jak USA, przekłada się na duże zaopatrzenie rynku w gaz i obniżenie cen surowca.
To nie jest jednak szczyt ambicji Novateku. Realizuje on projekt Arctic LNG, a w tym roku ma podjać ostateczną decyzję w sprawie Arctic LNG 2. Wszystkie razem mają dać 23,2 mln ton LNG rocznie.