Austria nie porzuca Nord Stream 2 pomimo gróźb sankcji USA | Rosjanie mogą kwestionować wysokość odszkodowania za zanieczyszczona ropę

:Kanclerz austriacki Sebastian Kurz powiedział, że sporny gazociąg Nord Stream 2 to „projekt pozytywny”. – Dla Austrii i Europy, im więcej źródeł dostaw, tym lepiej – dodał 20 maja na konferencji prasowej z prezesem spółki OMV Rainerem Seelem zaangażowanej finansowo w projekt.

:Kommiersant sugeruje, że nadal nie został ustalony mechanizm wyliczania odszkodowań za dostawy zanieczyszczonej ropy z Rosji i zatrzymanie ich przez ropociąg Przyjaźń. Rozmowy trwają nadal.

:Gaz skroplony z projektu Yamal LNG zwiększa nadpodaż na rynku gazu, wpływając tym samym na spadek cen – czytamy w agencji Reuters.

Austria nie porzuca Nord Stream 2 pomimo gróźb sankcji USA

Kanclerz austriacki Sebastian Kurz powiedział, że sporny gazociąg Nord Stream 2 to „projekt pozytywny”. – Dla Austrii i Europy, im więcej źródeł dostaw, tym lepiej – dodał 20 maja na konferencji prasowej z prezesem spółki OMV Rainerem Seelem zaangażowanej finansowo w projekt.

Neftegaz/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Seele spotkał się 22 maja z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Strony omówiły postępy budowy magistrali na Morzu Bałtyckim, która jest gotowa w 52,6 procentach. Projekt zakłada budowę gazociągu o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie z Rosji do Niemiec. Gaz ma trafiać na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. Nowy szlak może zagrozić dostawom przez Ukrainę.

 

Rosjanie mogą kwestionować wysokość odszkodowania za zanieczyszczona ropę

Kommiersant sugeruje, że nadal nie został ustalony mechanizm wyliczania odszkodowań za dostawy zanieczyszczonej ropy z Rosji i zatrzymanie ich przez ropociąg Przyjaźń. Rozmowy trwają nadal.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jurij Borsukow z Kommiersanta komentuje odmowę odbioru zanieczyszczonej ropy przez rafinerię Leuna w Niemczech należącą do francuskiego Totala. Przypomina, że klienci mają do tego prawo. Przerwa dostaw przez ropociąg Przyjaźń z powodu obniżenia jakości surowca trwa od 25 kwietnia i powoduje gromadzenie się należności po stronie rosyjskiej.

Autor Kommiersanta przypomina o bezpośrednich i pośrednich stratach klientów Rosji. Muszą oni zapłacić za zastępcze dostawy albo wymieszać zanieczyszczoną ropę z nowym surowcem w celu obniżenia udziału organochloryny w mieszance do akceptowalnego poziomu. Pośrednio tracą na konieczności obniżenia przerobu w rafineriach. Winowajcą jest operator rurociągów przesyłowych Transnieft. Ministerstwo energetyki Rosji obiecało już wypłatę odszkodowań „wszystkim, którzy będą w stanie udowodnić straty”. Mechanizm ich wyliczania pozostaje nieznany.

Kommiersant przyznaje, że Rosjanie informowali o możliwości wznowienia dostaw przez Przyjaźń do Polski 20 maja, ale według informacji BiznesAlert.pl nie było takich ustaleń. Trwają rozmowy na temat warunków wznowienia dostaw i ewentualnego wymieszania „zepsutej” ropy z czystą mieszanką. Kolejne odbędą się 23 maja w Warszawie.

 

LNG z Rosji obniża ceny gazu

Gaz skroplony z projektu Yamal LNG zwiększa nadpodaż na rynku gazu, wpływając tym samym na spadek cen – czytamy w agencji Reuters.

Reuters/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Większość przepustowości projektu  w wysokości 16,5 mln ton rocznie trafia do klientów na mocy umów długoterminowych, m.in. do Totalu, PetroChina, Gazpromu i Naturgy. Pozostała ilość trafia na rynek spotowy. W 2019 roku jest to około 8,7 mln ton LNG – wylicza Reuters.

Ten wolumen w połączeniu z nadpodażą z innych kierunków, jak USA, przekłada się na duże zaopatrzenie rynku w gaz i obniżenie cen surowca.

To nie jest jednak szczyt ambicji Novateku. Realizuje on projekt Arctic LNG, a w tym roku ma podjać ostateczną decyzję w sprawie Arctic LNG 2. Wszystkie razem mają dać 23,2 mln ton LNG rocznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s