„Gaz wolności”. Rozbudowa gazoportu ma dać niezależność sojusznikom USA

:Departament Energii USA zgodził się na eksport LNG z czwartego ciągu skraplającego projektu Freeport LNG. Gaz będzie mógł dotrzeć do krajów bez umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

:Roczny raport Atomenergoprom, spółki Rosatomu zarządzającej aktywami cywilnymi przemysłu nuklearnego w Rosji, potwierdza negatywny wpływ sankcji zachodnich i kontrsankcji rosyjskich na działalność w tym kraju.

„Gaz wolności”. Rozbudowa gazoportu ma dać niezależność sojusznikom USA

Departament Energii USA zgodził się na eksport LNG z czwartego ciągu skraplającego projektu Freeport LNG. Gaz będzie mógł dotrzeć do krajów bez umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

Departament Energii USA/LNG World News/Reuters/Wojciech Jakóbik

Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) zgodziła się na budowę obiektu w maju 2019 roku. Pierwsze trzy ciągi mają dać przepustowość 15 mln ton LNG rocznie. Czwarty ciąg ma zapewnić kolejne 5 mln ton przepustowości.

– Zwiększanie przepustowości eksportowej Freeport LNG jest niezbędne do rozprzestrzeniania gazu wolności na świecie, który da sojusznikom Ameryki zróżnicowane i możliwe do opłacenia źródło czystej energii – przekonywał podsekretarz energii Mark W. Menezes. – Ponadto większy eksport LNG z USA na świecie oznacza więcej miejsc pracy i wyższy wzrost gospodarczy w kraju, a także czystsze powietrze w kraju i za granicą – dodał.

W 2018 roku Freeport LNG podpisał umowę o współpracy i wymianie informacji z litewskimi Klaipedos Nafta i Lietuvos Duju Tiekimai.

 

 

Sankcje zachodnie uderzają w projekty Rosatomu

Roczny raport Atomenergoprom, spółki Rosatomu zarządzającej aktywami cywilnymi przemysłu nuklearnego w Rosji, potwierdza negatywny wpływ sankcji zachodnich i kontrsankcji rosyjskich na działalność w tym kraju.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Kraje zachodnie wprowadziły sankcje wobec Rosji w związku z nielegalną aneksją Krymu i agresją na wschodzie Ukrainy. Rosja odpowiedziała kontrsankcjami. Według Atomenergopromu obostrzenia zwiększyły zmienność na rynkach kapitałowych, obniżyły wartość rubla i poziom inwestycji krajowych. Z tego powodu rośnie niepewność nowych projektów.

Tymczasem Atomenergoprom zarabia głównie na realizacji projektów inwestycyjnych. Przychody zagraniczne sięgnęły w ostatniej dekadzie 6,5 mld dolarów, głównie w związku z budową elektrowni jądrowych w innych krajach. Firma podpisała osiem porozumień międzyrządowych i dwadzieścia porozumień międzyinstytucjonalnych. Rosatom buduje nowe bloki m.in. na Węgrzech.

Amerykanie rozważają wzmocnienie sankcji za pomocą ustawy DASKAA, która może wprowadzić ograniczenie importu uranu z Rosji. Uderzyłyby wówczas w kolejną gałęź działalności Rosatomu przekazaną spółce Techsnabeksport. 40 procent jej przychodów pochodzi ze sprzedaży mało wzbogaconego uranu do USA.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s