Rynek liczy się z możliwością zmiany prezesa Gazpromu | Rosjanie atakują PERN. Mogą być dalsze problemy z zanieczyszczoną ropą

Wydobycie ropy. Fot. Wikimedia Commons
Wydobycie ropy. Fot. Wikimedia Commons

:Gazprom po raz pierwszy od trzech lat został firmą rosyjską z największą kapitalizacją w wysokości 5,76 bln rubli dnia 3 czerwca. Powodem może być nowa polityka dywidendowa albo zapowiedź odejścia prezesa Aleksieja Millera.

:Chociaż Polacy komunikują, że doszło do porozumienia o mechanizmie przekazywania rekompensat za dostarczenie zanieczyszczonej ropy z Rosji, to spór może się teraz toczyć o ich wysokość.

:Francuski dziennik Le Figaro potwierdza możliwość opóźnienia projektu Nord Stream 2 z powodu braku decyzji Danii odnośnie budowy odcinka na jej wodach terytorialnych.

Rynek liczy się z możliwością zmiany prezesa Gazpromu

Gazprom po raz pierwszy od trzech lat został firmą rosyjską z największą kapitalizacją w wysokości 5,76 bln rubli dnia 3 czerwca. Powodem może być nowa polityka dywidendowa albo zapowiedź odejścia prezesa Aleksieja Millera.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

 

Źródła Wiedomosti przekonują, że zadziałać mogła zapowiedź Gazpromu, że może rozpocząć wypłatę dywidend do połowy przychodu netto. Inne twierdzą, że powodem wzrostu kapitalizacji są plotki o odejściu Millera, który był zbyt przywiązany do megaprojektów jak Nord Stream 2 i Turkish Stream, które znacznie obciążyły Gazprom. Obniżenie wydatków na takie przedsięwzięcia zwiększyłoby prawdopodobieństwo wypłaty sowitych dywidend.

Przedstawiciele Gazpromu nie komentują sugestii o możliwym odejściu Millera.

Rosjanie atakują PERN. Mogą być dalsze problemy z zanieczyszczoną ropą

Chociaż Polacy komunikują, że doszło do porozumienia o mechanizmie przekazywania rekompensat za dostarczenie zanieczyszczonej ropy z Rosji, to spór może się teraz toczyć o ich wysokość.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

 

Branżowy portal rosyjski Neftegaz.ru sugeruje, że Polacy rozpoczęli samowolne mieszanie ropy naftowej, przez co trudne będzie oszacowanie faktycznego wolumenu zanieczyszczonego surowca dostarczonego na terytorium Polski.

Transnieft przekonuje, że dostarczył ropociągiem Przyjaźń za granicę Unii Eurpopejskiej 690,5 tysięcy ton. Neftegaz.ru twierdzi, że Polacy wyliczają ten wolumen na około miliona ton. – Przez takie podejście Rosja i Białoruś czyszczą Przyjaźń bez udziału Polski. Polski operator ropociągów czyści infrastrukturę samodzielnie – czytamy w Neftegaz.ru.

 

Le Figaro: Nord Stream 2 może być opóźniony

Francuski dziennik Le Figaro potwierdza możliwość opóźnienia projektu Nord Stream 2 z powodu braku decyzji Danii odnośnie budowy odcinka na jej wodach terytorialnych.

Le Figaro/Wojciech Jakóbik

 

– Gazprom czeka już dwa lata na zielone światło Danii – czytamy w dzienniku. – Ta przeszkoda może opóźnić „faraoński” projekt wart około 10 mld euro, który miał być pierwotnie ukończony w grudniu 2019 roku i została już położona ponad połowa rur jego dwóch nitek.

Według Le Figaro Duńczycy wahają się w sprawie Nord Stream 2 ze względu na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję i jej dalsze agresywne działania na Ukrainie, które skłoniły ich do postawy bardziej asertywnej niż w przypadku działającego już Nord Stream 1, w przypadku którego zgoda została udzielona bez przeszkód.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s