Rosja może opuścić porozumienie naftowe | Niemieccy chadecy chcą szybszego odejścia od węgla i dłuższego życia atomu

Władimir Putin i Igor Sieczin. Fot. Rosnieft

:Rosja może nie przedłużyć udziału w porozumieniu naftowym na rzecz skoordynowanej redukcji wydobycia ropy w krajach OPEC+.

:Politycy partii chadeckiej CDU w Niemczech opowiadają się za przedłużeniem funkcjonowania elektrowni jądrowych. Zgodnie z planem ustalonym po katastrofie elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie bloki jądrowe w Niemczech są stopniowo wygaszane i mają zostać całkowicie wyłączone do 2022 roku, ale z tego powodu RFN ma problem z realizacją polityki klimatycznej.

Rosja może opuścić porozumienie naftowe

Rosja może nie przedłużyć udziału w porozumieniu naftowym na rzecz skoordynowanej redukcji wydobycia ropy w krajach OPEC+.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Kirył Dmitrijew stojący na czele Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) przyznał w rozmowie z Kommiersantem, że jego kraj może opuścić porozumienie naftowe. Jego zdaniem ten ruch nie miałby dużego znaczenia dla stabilizacji rynku.

– W rzeczywistości Arabia Saudyjska i kraje OPEC realizują porozumienie w stu procentach, co dało nam dodatkowe 7 bln rubli. Przychody do budżetu oraz sektora naftowego wzrosły o ponad 25 procent. To oczywiście historyczny sukces Rosji – przekonywał.

Porozumienie zakłada zmniejszenie wydobycia o 1,2 mln baryłek dziennie w stosunku do października 2018 roku przez kraje-sygnatariuszy, wśród których znalazły się państwa kartelu OPEC i dwunastu producentów spoza niego, w tym Rosja. Pod koniec czerwca odbędzie się szczyt OPEC+ poświęcony dyskusji o przedłużeniu układu. Czwartego czerwca prezes Rosnieftu Igor Sieczin krytykował układ, twierdząc, iż ograniczenie podaży przez Rosję kończy się jedynie wzrostem roli konkurencji z USA.

Rosja przekroczyła cel redukcji wydobycia ze względu na problemy ropociągu Przyjaźń, przez które musiała obniżyć dodatkowo produkcję ropy. Arabia Saudyjska, największy producent OPEC, jest zwolennikiem przedłużenia porozumienia.

 

Niemieccy chadecy chcą szybszego odejścia od węgla i dłuższego życia atomu

Politycy partii chadeckiej CDU w Niemczech opowiadają się za przedłużeniem funkcjonowania elektrowni jądrowych. Zgodnie z planem ustalonym po katastrofie elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie bloki jądrowe w Niemczech są stopniowo wygaszane i mają zostać całkowicie wyłączone do 2022 roku, ale z tego powodu RFN ma problem z realizacją polityki klimatycznej.

Die Welt/Wojciech Jakóbik

 

Rada Ekonomiczna CDU należącego do koalicji rządowej wezwała Niemcy do przedłużenia pracy elektrowni jądrowych ze względu na ryzyko niezrealizowania celów klimatycznych Republiki. Proponuje wcześniejsze odejście od węgla i opóźnienie odejścia od atomu.  Przewodnicząca rady Astrid Hamker uznała wcześniejszą decyzję o odwrocie od energetyki jądrowej za błąd i wskazała Francję jako przykład kraju realizującego skutecznie politykę klimatyczną dzięki wielu reaktorom nuklearnym.

Szef think tanku CDU zwanego Werteunion Alexander Mitsch wezwał partię do realizacji celów klimatycznych w celu pozyskania głosów młodzieży, która coraz częściej wybiera Partię Zielonych. – Bez wątpienia wcześniejsze odejście od węgla miałoby pozytywny wpływ na emisję CO2 i realizację celów klimatycznych – przyznał. W zamian zostałoby przedłużone życie reaktorów, które miały pierwotnie zostać wyłączone w 2022 roku. – Był to błąd kosztowny ekologicznie i ekonomicznie – przyznał. Jego zdaniem skutki to najwyższe ceny energii dla gospodarstw domowych i problemy z realizacją polityki klimatycznej.

Zieloni zareagowali na pomysł CSU. Zdaniem ekspert do spraw środowiska w partii Sylwii Kotting-Uhl to konserwatyści blokowali wczesne odejście od atomu wraz z czterema największymi spółkami elektroenergetycznymi, co jej zdaniem jest źródłem obecnych problemów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s