LNG w centrum rozmów prezydentów Polski i USA | Ukraina upomina się o 9 mld m sześc. gazu skradzionego przez Rosję | Rosyjski dziennikarz jest już na wolności

:BiznesAlert.pl ustalił, że istotną częścią wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych będą rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem o dostawach skroplonego gazu ziemnego.

:Ukraińcy uzasadnili pozew przeciwko Rosji przed Stałym Sądem Arbitrażowym w Hadze w sprawie naruszenia Konwencji o Prawie Morza (UNCLOS) na Morzach Czarnym i Azowskim. Wiceminister spraw zagranicznych Olena Zerkal twierdzi, że Rosjanie skradli 9 mld m sześc. gazu ziemnego z tamtejszych złóż.

:Korespondent niezależnej Meduzy Iwan Gołunow, o którego zatrzymaniu informował BiznesAlert.pl, został zwolniony z aresztu ze względu na brak dowodów przestępstwa.

LNG w centrum rozmów prezydentów Polski i USA

BiznesAlert.pl ustalił, że istotną częścią wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych będą rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem o dostawach skroplonego gazu ziemnego.

Wojciech Jakóbik

 

Wraz z prezydentem do Waszyngtonu udadzą się między innymi przedstawiciele PGNiG, którzy wezmą udział w zaplanowanych wydarzeniach. Będzie to okazja do rozmów o umowach na dostawy gazu skroplonego. PGNiG zakontraktował na czas po zakończeniu kontraktu jamalskiego z Gazpromem około 8 mld m sześc. LNG z USA rocznie. Ładunki zaczną trafiać do dyspozycji PGNiG w 2023 roku na mocy umów z Sempra Energy, Cheniere Energy, Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines LNG.

Z innych doniesień medialnych można się dowiedzieć, że kolejnym tematem rozmów prezydenta Dudy z Trumpem będzie współpraca w sektorze jądrowym. Polacy liczą na wsparcie kapitałowe budowy elektrowni jądrowej.

 

Ukraina upomina się o 9 mld m sześc. gazu skradzionego przez Rosję

Ukraińcy uzasadnili pozew przeciwko Rosji przed Stałym Sądem Arbitrażowym w Hadze w sprawie naruszenia Konwencji o Prawie Morza (UNCLOS) na Morzach Czarnym i Azowskim. Wiceminister spraw zagranicznych Olena Zerkal twierdzi, że Rosjanie skradli 9 mld m sześc. gazu ziemnego z tamtejszych złóż.

UNIAN/Wojciech Jakóbik

 

Zerkal wystąpiła na wysłuchaniu 11 czerwca. Jej zdaniem doszło do naruszenia praw Ukrainy do złóż na jej wodach terytorialnych, nad którymi posiada jurysdykcję zgodnie z art. 56 UNCLOS. Kijów obliczył, że od wiosny 2014 roku, kiedy doszło do nielegalnej aneksji Krymu, Rosjanie skradli ponad 9 mld m sześc. gazu ziemnego.

– Krym to Ukraina. Nieuznanie aneksji jest kamieniem węgielnym polityki społeczności międzynarodowej wobec Krymu. Bazuje na fundamentalnej zasadzie prawa międzynarodowego, że akty bezprawne nie mogą tworzyć efektów prawnych – oceniła wiceminister Zerkal. Zwróciła także uwagę na to, że Rosjanie blokują obecnie dostęp ukraińskich rybaków do łowisk i traktują Cieśninę Kerczeńską jako przesmyk wewnątrz Rosji, tymczasem ma on charakter międzynarodowy.

 

Rosyjski dziennikarz jest już na wolności

Korespondent niezależnej Meduzy Iwan Gołunow, o którego zatrzymaniu informował BiznesAlert.pl, został zwolniony z aresztu ze względu na brak dowodów przestępstwa.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Został zatrzymany 6 czerwca z podejrzeniem handlu narkotykami. Jego współpracownicy postawili tezę, że władze rosyjskie celowo podrzuciły mu narkotyki, by nie pozwolić mu na pracę dla Meduzy krytycznej wobec Kremla. Zatrzymanie spowodowało akcję mediów rosyjskich w obronie Gołunowa, o której pisał BiznesAlert.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s