Komisja walczy o termin rozmów o dostawach gazu przez Ukrainę | USA mogą zablokować budowę Nord Stream 2. Czy zechcą?

Donald Trump i Jean-Claude Juncker. Fot. EEAS

:13 czerwca w Moskwie odbędą się rozmowy wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem o terminie rozmów procesu trójstronnego KE-Ukraina-Rosja na temat dostaw gazu przez Ukrainę po 2019 roku.

:Kongresmen Adam Kinzinger z Illinois wprowadził ponownie pod obrady Kongresu projekt ustawy o ochronie bezpieczeństwa energetycznego Europy. Zawiera on propozycję precyzyjnych sankcji przeciwko Nord Stream 2.

Komisja walczy o termin rozmów o dostawach gazu przez Ukrainę i Nord Stream 2

13 czerwca w Moskwie odbędą się rozmowy wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem o terminie rozmów procesu trójstronnego KE-Ukraina-Rosja na temat dostaw gazu przez Ukrainę po 2019 roku.

TASS/Wojciech Jakóbik

Kontrakt przesyłowy Gazprom-Naftogaz obowiązuje do końca tego roku. Komisja Europejska i Ukraina chcą doprowadzić za pomocą negocjacji do podpisania nowego porozumienia zgodnego z przepisami unijnymi, najlepiej na dekadę. Rosjanie chcą porozumienia tymczasowego lub przedłużenia obowiązującego kontraktu, który nie jest zgodny z przepisami Unii Europejskiej chroniącymi przed nadużyciami monopolistów, jak Gazprom.

– Odbędę dwustronne spotkanie z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem. W centrum spotkania będzie szereg spraw strategicznych, jak konsultacje trójstronne o gazie, które mają zapewnić dalsze dostawy długoterminowe z Rosji przez Ukrainę do UE po 2019 roku. Z tego powodu omówię ze stroną rosyjską możliwe terminy następnego spotkania na poziomie ministerialnym i eksperckim, a potem porozmawiam o nich ze stroną ukraińską – zdradził Szefczovicz cytowany przez TASS.

Pierwotnie następne spotkanie miało odbyć się w maju, a potem w czerwcu. Do tej pory nie został ustalony nowy termin negocjacji w ramach procesu trójstronnego. Opóźnienie działa na korzyść Rosjan, którzy chcą zastąpić szlak ukraiński dostawami przez Nord Stream 2, który miał być gotowy z końcem 2019 roku, ale również będzie opóźniony.

 

USA mogą zablokować budowę Nord Stream 2. Kolejny projekt sankcji trafił do Kongresu

Kongresmen Adam Kinzinger z Illinois wprowadził ponownie pod obrady Kongresu projekt ustawy o ochronie bezpieczeństwa energetycznego Europy. Zawiera on propozycję precyzyjnych sankcji przeciwko Nord Stream 2.

Wojciech Jakóbik

Kinzinger we współpracy z demokratą Dennym Heckiem i republikaninem Gregiem Pencem przedstawili ponadpartyjny projekt sankcji przeciwko określonym statkom odpowiedzialnym za budowę Nord Stream 2.

– Od lat Rosja próbowała używać zależności energetycznej do wywierania wpływu politycznego na naszych sojuszników w Europie. Poprzez zastraszenie i wymuszenie Władimir Putin używał gazu, jako oręża w tym regionie. Dalsza realizacja projektu Nord Stream 2 zagrozi milionom Europejczyków i stwarza poważne ryzyko w sferze bezpieczeństwa na skalę globalną – piszą autorzy ustawy w uzasadnieniu.

– Z tego powodu nasza regulacja jest tak istotna. Wprowadzi konkretne sankcje pozwalające zablokować budowę i ukończenie projektu Nord Stream 2 – czytamy. – Stany Zjednoczone muszą stanąć po stronie sojuszników i bronić własnego bezpieczeństwa narodowego poprzez odepchnięcie prób uzyskania wpływu przez Rosję.

Ustawa w razie przyjęcia przez Kongres musi zostać podpisana przez prezydenta USA. Ten na spotkaniu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą powiedział, że rozważa wprowadzenie sankcji wobec Nord Stream 2, ale to Niemcy mogą zablokować ten projekt.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s