Kolejna propozycja sankcji USA wobec Nord Stream 2 trafiła do Senatu

Nord Stream. Grafika: Gazprom

Senator John Barrasso po raz kolejny przekazał Senatowi regulację Escape Act, która zakłada wsparcie węglowodorami sojuszników Ameryki i sankcje wobec projektów rosyjskich, jak Nord Stream 2.

Wojciech Jakóbik

ESCAPE Act był już proponowany w lipcu 2018 roku. Obecnie został ponownie przedstawiony przez Barrasso. To już kolejna propozycja sankcji, które mogłyby dotknąć Nord Stream 2. Dzień wcześniej pojawił się projekt kongresmena Adam Kinzingera zawierający obostrzenia przeciwko statkom układającym rury Nord Stream 2. Ted Cruz i Joanne Shaheen również przedstawili swoją propozycję takich sankcji.

Propozycja Barrasso zakłada wyznaczenie stałego przedstawiciela USA przy NATO, który będzie pracował na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego sojuszników europejskich, wzywa do stworzenia wspólnej, transatlantyckiej strategii energetycznej na rzecz zwiększenia dostaw surowców z USA do ich sojuszników, zobowiązuje sekretarza energii do wydania zgód na eksport LNG do krajów NATO i Japonii, a także jakiegokolwiek kraju obcego, w którym dostawy LNG z USA poprawiłyby bezpieczeństwo, a także wprowadza obowiązkowe sankcje względem projektów gazociągów rosyjskich, jak Nord Stream 2.

Sekretarz energii USA Rick Perry zapowiedział, że prezydent Donald Trump zamierza podpisać jeden z projektów sankcji wobec Nord Stream 2. Póki co jednak do tego nie doszło.

Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec, który ma powstać na przełomie 2019 i 2020 roku. Może posłużyć do ominięcia Ukrainy w dostawach gazu rosyjskiego do Unii Europejskiej. Część krajów UE obawia się, że posłuży Rosji do wywierania nacisku politycznego na Europę Środkowo-Wschodnią. Przedsięwzięcie jest prawdopodobnie opóźnione, o czym pisaliśmy w BiznesAlert.pl.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s