Naftogaz liczy na opóźnienie Nord Stream 2 przez Danię | Odrzutowcem Rosnieftu na wakacje | Białoruś pozostaje skazana na Rosję pomimo problemu zanieczyszczonej ropy

Baltic Pipe a Nord Stream

:Duński Politiken podaje, że opóźnienie budowy spornego gazociągu Nord Stream 2 przez Danię poprawi pozycję negocjacyjną Ukrainy w rozmowach o przyszłości dostaw rosyjskiego gazu przez jej terytorium.

:Reuters ustalił, że odrzutowce rosyjskiego Rosnieftu dostarczyły co najmniej trzynaści razy prezesa Igora Sieczina i innych przedstawicieli kierownictwa firmy na Majorkę, Ibizę, Sardynię i Malediwy. Spędzali oni tam wakacje.

:Problemy zanieczyszczonej ropy z Rosji skłonił Białoruś do poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw. Kazachstan to opcja możliwa tylko za zgodą Rosjan. Alternatywa to własne zasoby, ale wydobycie musiałoby istotnie wzrosnąć.

Naftogaz liczy na opóźnienie Nord Stream 2 przez Danię

Duński Politiken podaje, że opóźnienie budowy spornego gazociągu Nord Stream 2 przez Danię poprawi pozycję negocjacyjną Ukrainy w rozmowach o przyszłości dostaw rosyjskiego gazu przez jej terytorium.

Politiken/Wojciech Jakóbik

 

– Jesteśmy winni Danii wielkie podziękowania. To całkiem jasne, że Dania jest przykładem dla innych krajów europejskich. To kraj nie obawiający się trzymać wartości europejskich pomimo silnego nacisku Rosji a nawet Niemiec – powiedział Jurij Witrenko, menadżer Naftogazu, podczas seminarium o Nord Stream 2 w Oslo.

Naftogaz to ukraińska spółka gazowa, która bierze udział w procesie trójstronnym, czyli rozmowach z udziałem Ukrainy, Rosji i Komisji Europejskiej na temat przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po 2019 roku, kiedy kończy się obecna umowa przesyłowa i miał być gotowy gazociąg Nord Stream 2 przez z Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec.

Nowa infrastruktura pozwoliłaby Rosjanom porzucić szlak ukraiński na rzecz niemieckiego. Jednakże nadal czeka na zgodę Danii na położenie odcinka na jej wodach terytorialnych. Po zakończeniu sporu terytorialnego z Polską strona duńska zwróciła się do budowniczych magistrali o złożenie trzeciego wniosku o zgodę z uwzględnieniem nowego szlaku po wodach rozgraniczonych dzięki porozumieniu. Tamten wariant jest najmniej szkodliwy dla środowiska zdaniem Duńskiej Agencji Energii odpowiedzialnej za rozpatrywanie tych wniosków.

Opóźnienie Nord Stream 2 o co najmniej pół roku sprawi, że Rosjanom zagrozi widmo niewywiązania się z realizacji umów na dostawy zawierających punkty odbioru gazu określone na zachodniej granicy Ukrainy. Będą więc potrzebowali umowy przesyłowej z Kijowem. – Gazprom wie, że to opóźnienie, jeżeli duński rząd do niego doprowadzi, będzie oznaczało potrzebę znalezienia jako minimum rozwiązania na 2020 roku – ocenił Witrenko cytowany przez Politiken. Menadżer zastrzegł jednak, że w razie przyjęcia pierwszego lub drugiego wniosku Nord Stream 2 nie będzie miał opóźnienia.

 

 

Odrzutowcem Rosnieftu na wakacje

Reuters ustalił, że odrzutowce rosyjskiego Rosnieftu dostarczyły co najmniej trzynaści razy prezesa Igora Sieczina i innych przedstawicieli kierownictwa firmy na Majorkę, Ibizę, Sardynię i Malediwy. Spędzali oni tam wakacje.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Agencja Reuters zbadała 290 lotów Rosnieftu między styczniem 2015 roku a majem 2019 roku. 96 z nich odbyło się w czasie rosyjskich świąt albo w czasie weekendu. Z tego osiem lotów odbyło się do Sardynii, 15 na Malediwy, siedem na Majorkę. Część lotów uwzględniała na pokładzie (byłą) żonę Sieczina albo jego znajomych. Reuters sfotografował człowieka przypominającego Władimira Putina, który wsiadał na pokład samolotu udającego się na Majorkę 6 sierpnia zeszłego roku.

Reuters odnalazł informacje o wydarzeniach oficjalnych związanych z 42 z 290 zbadanych lotów. Rosnieft przekonuje, że jako spółka globalna musi prowadzić rozmowy w różnych częściach swiata, a loty na tropikalne wyspy odbyły się w zgodzie ze standardami korporacyjnymi. Nie odpowiedział jednak, czy statut Rosnieftu pozwala prezesowi Sieczinowi brać na pokład służbowego samolotu rodzinę i znajomych. Zapewnia jednak, że żaden lot rodzinny nie odbył się na koszt firmy.

 

 

Białoruś pozostaje skazana na Rosję pomimo problemu zanieczyszczonej ropy

Problemy zanieczyszczonej ropy z Rosji skłonił Białoruś do poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw. Kazachstan to opcja możliwa tylko za zgodą Rosjan. Alternatywa to własne zasoby, ale wydobycie musiałoby istotnie wzrosnąć.

Premier Białorusi Aleksander Turczyn spotkał się ze swoim kazachskim odpowiednikiem Askarem Maminem. Ambasador Kazachstanu w Białorusi Jermuchamet Jertysbajew powiedział, że jego kraj może dostarczyć ropę rafineriom białoruskim, ale potrzebowałby zgody Rosji na przesył przez jej terytorium.

Agencja BelTa przypomina, że prezydent Aleksandr Łukaszenko wskazywał Kazachstan jako potencjalne alternatywne źródło dostaw ropy z Rosji. W kwietniu doszło do zanieczyszczenia dostaw ropy słanych ropociągiem Przyjaźń, przez co musiało dojść do czasowego zatrzymania przesyłu przez Białoruś do Polski i Niemiec.

Alternatywa to własne zasoby ropy. Ministerstwo surowców naturalnych Białorusi przekonuje, że zapasy tego surowca pod powierzchnią białoruską przy obecnym poziomie wydobycia wystarczą na 30-32 lata dostaw. Wydobycie jest obecnie nieznaczne a nowe odkrycia pozwalają jedynie utrzymać je na obecnym poziomie. Przyznaje, że znajdują się tam także zapasy gazu łupkowego, ale obecnie ich wydobycie nie jest opłacalne.

Neftegaz/Oilcapital.ru/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s