Klęska urodzaju Gazpromu

Cena gazu na giełdzie europejskiej notuje dziesięcioletnie minimum. Magazyny gazu w Europie mogą zapełnić się do września. Gazprom czeka spadek eksportu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Kommiersant podaje, że 17 czerwca Gazprom ujawnił dane na temat eksportu za granicę. Jeszcze w 2018 roku firma zanotowała rekord eksportu do Europy, ale ciepła zima sprawiła, że w ciągu pięciu i pół miesiąca 2019 roku eksport spadł o 6,3 procent do 87,8 mld m sześc. Jednak od początku maja do 15 czerwca Gazprom sprzedał 23,4 mld m sześć. do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw i dorównał wynikowi z analogicznego okresu zeszłego roku.

Według Kommiersanta powodem wzrostu eksportu jest spadek cen gazu do dziesięcioletniego minimum z powodu ciepłej zimy. W magazynach europejskich zalega już 66,5 mld m sześc. gazu, czyli o 53 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Mimo to niska cena surowca skłania klientów do dalszych zakupów.

Gaz na giełdzie TTF w Holandii kosztuje 11,3 euro za MWh, czyli około 138 dolarów za 1000 m sześc. Pół roku temu kosztował ponad dwa razy tyle, 26 euro za MWh. Tak niska cena daje perspektywę korzystnej sprzedaży zimą gazu kupionego teraz. Cena futures na grudzień jest wyższa o około 7,5 euro za MWh.

Kommiersant ostrzega jednak, że wobec tak szybkiego zbierania zapasów gazu w Europie, magazyny mogą zostać zapełnione nawet przed wrześniem. Wówczas Gazprom czeka spadek eksportu.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s