Szpieg z ministerstwa energii został skazany | Iranowi grozi całkowita blokada eksportu ropy | Sankcje USA wobec Nord Stream 2 pozostają bez podpisu Trumpa

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Iran zapowiedział dalsze wzbogacanie uranu, USA – nowe sankcje. Mogą one zagrozić całkowitą blokadą eksportu ropy z Iranu. Jeden tankowiec irański został już zatrzymany w pobliżu Gibraltaru.

:Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do tematu Nord Stream 2 podczas wizyty w Ługańsku wespół z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Liczy na sankcje USA wobec spornego projektu. Prezydent USA Donald Trump wciąż nie podpisał żadnego projektu obostrzeń.

:Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych informuje, że były pracownik ministerstwa energii Marek W. został skazany przez sąd okręgowy w Warszawie na trzy lata więzienia za działalność szpiegowską na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Iranowi grozi całkowita blokada eksportu ropy

Iran zapowiedział dalsze wzbogacanie uranu, USA – nowe sankcje. Mogą one zagrozić całkowitą blokadą eksportu ropy z Iranu. Jeden tankowiec irański został już zatrzymany w pobliżu Gibraltaru.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Prezydent USA Donald Trump uznał, że Iran „nigdy nie uzyska broni jądrowej”. Skomentował w ten sposób zapowiedzi władz w Teheranie o dalszym odchodzeniu od założeń porozumienia nuklearnego, które miało uniemożliwić kontynuację wojskowego programu jądrowego w Iranie.

Porozumienie zawarte przez Baracka Obamę, które opuścił Donald Trump było zdaniem tego polityka „lekkomyślne”. Sekretarz stanu Mike Pompeo zapowiedział nowe sankcje USA w odpowiedzi na informację Iranu o tym, że wzbogaca posiadany uran powyżej 3,67 procent. – Dalszy rozwój programu jądrowego Iranu będzie się wiązał z dalszą izolacją i sankcjami. Kraje świata powinny wrócić do dawno przyjętej reguły zakazu wzbogacania uranu – napisał na Twitterze.

Iran poinformował, że wzbogaca uran powyżej poziomu wskazanego w porozumieniu nuklearnym od 7 lipca. Unia Europejska wyraziła głębokie zaniepokojenie, a Izrael wezwał Francję, Niemcy i Wielką Brytanię do wprowadzenia sankcji wobec Teheranu. Rosja wezwała Iran do niepodejmowania działań, które pogorszą atmosferę wokół porozumienia naftowego.

Amerykanie opuścili układ w 2018 roku, uznawszy go za nieefektywny. Zakładał zniesienie sankcji wobec Iranu w zamian za odstąpienie tego kraju od wojskowego programu nuklearnego. USA chcą doprowadzić do negocjacji nowego układu, do czego chcą wykorzystać całkowitą blokadę eksportu ropy z Iranu. Brytyjczycy zatrzymali już jeden tankowiec z ropą irańską w pobliżu Gibraltaru, który naruszył sankcje Unii Europejskiej. Irańczycy wezwali ambasadora brytyjskiego do wyjaśnień.

Napięcie wokół Iranu winduje ceny ropy. W poniedziałek 8 lipca o 6 rano polskiego czasu Brent kosztował 64,26 dolarów za baryłkę, a WTI – 57,59 dolarów. Obie mieszanki notowały wzrosty wartości.

 

 

Sankcje USA wobec Nord Stream 2 pozostają bez podpisu Trumpa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do tematu Nord Stream 2 podczas wizyty w Ługańsku wespół z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Liczy na sankcje USA wobec spornego projektu. Prezydent USA Donald Trump wciąż nie podpisał żadnego projektu obostrzeń.

112/RIA Novosti/Bild/Wojciech Jakóbik

Politycy zjawili się w Stanicy Ługańskiej znajdującej się w pobliżu obszaru działań wojennych na Ukrainie sił wspieranych przez Rosję i uhonorowali ofiary bombardowań. Przy tej okazji Zełeński wspomniał o rozmowach z prezydentem RP Andrzejem Dudą o spornym projekcie gazociągu Nord Stream 2.

Jego zdaniem temat pojawi się podczas spotkania z Dudą zaplanowanego na wrzesień, ale niekoniecznie uda się Ukrainie przekonać Europę do zablokowania budowy, bo lokalny biznes w Niemczech i Francji uniemożliwi działanie przeciwko Nord Stream 2. Minister gospodarki Niemiec

Peter Altmeier powtórzył w niedawnym wywiadzie dla gazety Bild, że nowy gazociąg z Rosji do jego kraju nie uczyni go zależnym od gazu rosyjskiego, bo alternatywą będą planowane terminale LNG. Za to nowy gaz jest potrzebny do odejścia od atomu i węgla planowanego do 2035-38 roku wymagającego zabezpieczenia źródeł odnawialnych – gazowymi. Altmeier zapewnił, że będzie działał na rzecz utrzymania dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę pomimo alternatywy w postaci Nord Stream 2.

– Myślę, że Pani Merkel i Pan Macron nie wpłyną na budowę Nord Stream, bo ich lokalny biznes wpływa na nich zbyt mocno. Nie mogą nic zrobić – przyznał ukraiński prezydent. Jego zdaniem pomoże jedynie interwencja USA. – To jedyne rozwiązanie tej sprawy. Spotkam się w USA z prezydentem. To jedyna osoba, która może rozwiązać ten problem na korzyść Ukrainy – powiedział. Amerykanie rozważają wprowadzenie sankcji wobec Nord Stream 2 w zgodzie z kilkoma projektami ustaw złożonymi w Senacie, ale dotąd nie podjęli decyzji w tej sprawie. Do tego potrzebny jest podpis prezydenta Donalda Trumpa pod jedną z ustaw. Polacy zaapelowali o sankcje USA wobec Nord Stream 2 w październiku 2018 roku, na razie bezskutecznie.

Wiceprezes Gazpromu Witalij Markelow przekonywał na dorocznym spotkaniu udziałowców firmy, że Rosja jest gotowa przedłużyć istniejącą umowę o dostawach gazu przez Ukrainę. Przekonywał przy tym, że Nord Stream 2 powstanie na czas, czyli z końcem tego roku.

Ta informacja przeczy doniesieniom BiznesAlert.pl o opóźnieniu projektu zapisanym w dokumentach spółki odpowiedzialnej za jego budowę. Od tempa realizacji przedsięwzięcia będzie zależała przyszłość dostaw przez Ukrainę. Bez gotowego Nord Stream 2 Rosjanie będą musieli pójść na układ przedłużający dostawy przez ten kraj. Kijów i Bruksela chcą, aby został zawarty nowy kontrakt zgodny z przepisami europejskimi, ograniczający Gazprom.

 

 

Szpieg z ministerstwa energii został skazany

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych informuje, że były pracownik ministerstwa energii Marek W. został skazany przez sąd okręgowy w Warszawie na trzy lata więzienia za działalność szpiegowską na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Wojciech Jakóbik

Sąd uznał winę z artykułu 130 ust. 1 kodeksu karnego. Oprócz uwięzienia Marek W. został ukarany dziesięcioletnim zakazem pełnienia funkcji w administracji publicznej. Czas od zatrzymania w marcu 2018 roku do wyroku sądu został zaliczony na poczet kary.

Materiały Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego świadczą o tym, że w okresie zatrudnienia w ministerstwie gospodarki, a potem energii, Marek W. przekazywał Rosjanom informacje na temat polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Pomagał także tworzyć charakterystyki osób zatrudnionych w resorcie, którymi interesowało się GRU.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s