Trwa bój o komisję środowiska Parlamentu Europejskiego | Rosjanie mogą zablokować nowe wydobycie gazu na Ukrainie

:10 lipca odbędzie się wybór kierownictwa Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego (ENVI). To stanowiska istotne dla procesu legislacyjnego z zakresu polityki klimatycznej.

:Apostrof.ua ostrzega, że w przetargu na wydobycie ze złoża Delfin pod Odessą wzięła udział, oprócz firm z USA i Ukrainy, spółka azerska promowana przez przedstawiciela Łukoil.

Trwa bój o komisję środowiska Parlamentu Europejskiego

10 lipca odbędzie się wybór kierownictwa Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego (ENVI). To stanowiska istotne dla procesu legislacyjnego z zakresu polityki klimatycznej.

Wojciech Jakóbik

Podczas posiedzenia planowany jest wybór przewodniczącego lub przewodniczącej oraz wiceprzewodniczących. Nowy kierownik komisji będzie mógł także wystosować pierwszy komunikat.

 

 

Rosjanie mogą zablokować nowe wydobycie gazu na Ukrainie

Apostrof.ua ostrzega, że w przetargu na wydobycie ze złoża Delfin pod Odessą wzięła udział, oprócz firm z USA i Ukrainy, spółka azerska promowana przez przedstawiciela Łukoil.

Apostrof.ua/Wojciech Jakóbik

Koncesją są zainteresowane amerykańska Trident Aquisitions reprezentująca inwestorów z USA za pośrednictwem byłego deputowanego Dumy Państwowej Ilję Ponomariowa oraz ukraińskie Ukrnefteburenie związane z ukraińskim oligarchą Igorem Kołomojskim, a także należąca do azerskiego SOCARU firma Caspian Drilling Company (CDC) promowana przez byłego deputowanego ukraińskiego Andrieja Iwańczuka i byłego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, o czym informował Apostrof.ua. Według tego portalu CDC jest liderem tej rywalizacji.

CDC miało zostać wypromowane przez Ilhama Mamedowa, ważnego gracza na rynku paliw na Ukrainie, który przekonał do tej kandydatury ministra energetyki i przemysłu węglowego Igora Nasałyka. Tymczasem Mamedow jest prezesem Łukoil Ukraina należącego do rosyjskiego Łukoila zarządzanego przez Wagita Alekperowa.

Ukraiński portal przypomina, że CDC wydobywa węglowodory tylko na Morzu Kaspijskim, ale Łukoil – na całym świecie. Według niego spółka ta bierze udział w przetargach na najbardziej obiecujące projekty „tylko po to, by je zablokować”. Przykładem ma być przetarg na wydobycie z koncesji na Morzu Czarnym i w Rumunii. Apostrof.ua spekuluje, że powiązania azersko-rosyjskie mogą sprawić, że CDC doprowadzi do podobnego rozstrzygnięcia na Ukrainie.

Wzrost wydobycia krajowego gazu ziemnego jest kluczowym elementem planu uniezależnienia Ukrainy od importu gazu ziemnego. Ma on znaczenie dla relacji z Rosją, która chciałaby powrócić do dostaw gazu nad Dniepr, które zostały przerwane w 2015 roku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s