Czy Rosjanie dali petrodolary na partię włoskiego wicepremiera? |

Tankowiec Sirius Star. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec Sirius Star. Fot. Wikimedia Commons

:BuzzFeed News uzyskał nagranie ze spotkania polityków włoskiej Ligi Północnej z Rosjanami na temat dofinansowania tej partii z wykorzystaniem pieniędzy z rosyjskiego sektora naftowego.

:Pięć okrętów, prawdopodobnie Irańskich Strażników Rewolucji próbowało zatrzymać brytyjski tankowiec naftowy na wodach Iranu w pobliżu północnego ujścia Cieśniny Hormuz – podają anonimowo oficjele z USA w rozmowie z Reutersem.

Czy Rosjanie dali petrodolary na partię włoskiego wicepremiera?

BuzzFeed News uzyskał nagranie ze spotkania polityków włoskiej Ligi Północnej z Rosjanami na temat dofinansowania tej partii z wykorzystaniem pieniędzy z rosyjskiego sektora naftowego.

BuzzFeed News/Wojciech Jakóbik

Wśród uczestników rozmów w hotelu Metropol w Moskwie z 2018 roku znalazł się doradca Matteo Salviniego, obecnego wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Włoch. To Gianluca Savoini, który wygłosił mowę podczas zeszłotygodniowej wizyty prezydenta rosyjskiego Władimira Putina w Rzymie, w której przekonywał, że „nowa Europa musi być blisko Rosji jak dawniej”.

Propozycja zakładała przekazanie w tajemnicy około 65 mln dolarów petrodolarów rosyjskich na konto Ligii Północnej. Byłoby to złamanie prawa włoskiego wykluczającego wsparcie partii środkami inwestorów zagranicznych. Z nagrania wynika, że transakcja miała uwzględniać rosyjskie Rosnieft i Łukoil oraz włoską Eni oraz dwóch pośredników.

Z rozmowy wynika, że dzień wcześniej doszło do spotkania Salviniego z oficjelami rosyjskimi, będącego formą przygotowania do negocjacji nagranych na taśmie. BuzzFeed News podkreśla, że nie ma na razie dowodów na to, że Liga Północna faktycznie odebrała pieniądze z Rosji. Taśma pokazuje jednak, że Rosjanie podejmują próby przekupienia prawicy populistycznej w Europie. Przykładem z przeszłości może być Front Narodowy Marine Le Pen, który pożyczył 11 mln euro w rosyjskich bankach.

Salvini i Le Pen opowiadają się przeciwko sankcjom Unii Europejskiej wobec Rosji.

 

Reuters: Iran próbował zemścić się za zatrzymanie tankowca koło Gibraltaru

Pięć okrętów, prawdopodobnie Irańskich Strażników Rewolucji próbowało zatrzymać brytyjski tankowiec naftowy na wodach Iranu w pobliżu północnego ujścia Cieśniny Hormuz – podają anonimowo oficjele z USA w rozmowie z Reutersem.

Reuters/Wojciech Jakóbik

HMS Montrose należący do Floty Królewskiej miał wycelować w okręty irańskie działa i w ten sposób skłonił napastników do oddalenia się. Incydent wydarzył się w koincydencji czasowej z zatrzymaniem irańskiego tankowca u wybrzeży brytyjskiego Gibraltaru za naruszenie sankcji zakazujących sprzedaży ropy do Syrii.

Stany Zjednoczone planują stworzyć w najbliższych dwóch tygodniach koalicję wojskową na rzecz ochrony dostaw przez wody Iranu i Jemenu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s