Szansa na kompromis z Iranem w sprawie zatrzymanego tankowca | MAE ostrzega przed kryzysem gospodarczym na świecie

Tankowiec. Fot. Shutterstock

:Wielka Brytania proponuje uwolnienie tankowca zatrzymanego w pobliżu Gibraltaru w zamian za gwarancję, że nie dostarczy on ropy do Syrii objętej sankcjami Unii Europejskiej.

:Według Międzynarodowej Agencji Energii nawet przedłużenie porozumienia naftowego OPEC+ nie usunie nadwyżki ropy spodziewanej na rynku w 2020 roku. Powodem ma być kryzys gospodarczy.

Szansa na kompromis z Iranem w sprawie zatrzymanego tankowca

Wielka Brytania proponuje uwolnienie tankowca zatrzymanego w pobliżu Gibraltaru w zamian za gwarancję, że nie dostarczy on ropy do Syrii objętej sankcjami Unii Europejskiej.

AP/Jerusalem Post/Wojciech Jakóbik

Sekretarz spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa Jeremy Hunt poinformował o „konstruktywnej rozmowie telefonicznej” z jego irańskim odpowiednikiem Mohammedem Dżawadem Zarifem.

Czwartego lipca brytyjscy marines zatrzymali tankowiec The Grace 1 z 2,1 mln baryłek lekkiej ropy w pobliżu Gibraltaru ze względu na to, że miał dostarczyć ropę do Syrii i w ten sposób złamać sankcje unijne wobec tego kraju. W odpowiedzi Irańczycy próbowali utrudnić przejście tankowca brytyjskiego przez Cieśninę Ormuz ale ich okręty zostały odstraszone przez flotę brytyjską.

Rzecznik rządu irańskiego Ali Rabiei poinformował, że tankowiec irański zostanie uwolniony ze względu na to, że miał dostarczyć ropę do celu innego, niż Syria. Zarif zastrzegł, że jego kraj będzie kontynuował eksport ropy bez względu na okoliczności.

 

 

MAE ostrzega przed kryzysem gospodarczym na świecie

Według Międzynarodowej Agencji Energii nawet przedłużenie porozumienia naftowego OPEC+ nie usunie nadwyżki ropy spodziewanej na rynku w 2020 roku.

MAE/Wojciech Jakóbik

Przedłużenie porozumienia do marca 2020 roku nie zmienia przewidywania pojawienia się nadwyżki na rynku. Przy podaży z OPEC na poziomie 30 mln baryłek dziennie zapasy ropy pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku mogą wzrosnąć o 136 mln baryłek netto. Zapotrzebowanie na ten surowiec może jednak spaść do 28 mln baryłek dziennie na początku przyszłego roku.

MAE przewiduje spadek rozwoju gospodarczego na świecie, który przełoży się na mniejsze zapotrzebowanie na ropę. Jednak ceny ropy mogą wesprzeć wzrost gospodarczy, bo przy utrzymaniu obecnych trendów mają być w drugiej połowie 2019 roku niższe o 8 procent niż w analogicznym okresie zeszłego roku. MAE zastrzega, że cena ropy nie odzwierciedla obecnie napięcia na arenie międzynarodowej, a rynek pozostaje spokojny.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s