Partia prezydenta wygrywa na Ukrainie. Naftogaz chce przyspieszenia rozmów z Rosjanami | Turcja uważa pogłoski o odkryciu przez nią wielkiego złoża gazu za prowokację

:Sondaże exit poll sugerują znaczące zwycięstwo partii prezydenckiej w wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Tymczasem ukraiński Naftogaz proponuje przyspieszenie rozmów trójstronnych o przyszłości dostaw gazu przez terytorium tego kraju po 2019 roku.

:Media doniosły, że statek turecki Fatih odkrył istotne złoże gazu na wodach cypryjskich będących przedmiotem sporu z Turcją.

:Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udzieliła wywiadu niemieckiemu Bildowi, w którym uznała projekt Nord Stream 2 za przedsięwzięcie polityczne i biznesowe. Zaapelowała o jego demonopolizację.

Partia prezydenta wygrywa na Ukrainie. Naftogaz chce przyspieszenia rozmów z Rosjanami

Sondaże exit poll sugerują znaczące zwycięstwo partii prezydenckiej w wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Tymczasem ukraiński Naftogaz proponuje przyspieszenie rozmów trójstronnych o przyszłości dostaw gazu przez terytorium tego kraju po 2019 roku.

Facebook/Ukraine World/Wojciech Jakóbik

Sondaż exit poll z 21 lipca o godzinie 20 czasu ukraińskiego sugeruje, że wybory parlamentarne na Ukrainie zwyciężyła partia prezydencka Sługa narodu (43,9 procent głosów). Drugie miejsce zajęła prorosyjska partia Blok Opozycyjny – Za Życie (11,5 procent). Solidarność Europejska byłego prezydenta Petra Poroszenki zajęła trzecie miejsce (8,9 procent), a Batkiwszczyna Julii Tymoszenko – czwarte. Na piątym miejscu uplasował się Hołos (6,3 procent).

Dyrektor do spraw handlowych Naftogazu Jurij Witrenko zaproponował na Facebooku, że w razie zainteresowania strony rosyjskiej rozmowy mogłyby ruszyć „od ręki”. Porozumienie proponowane przez Komisję Europejską i wspierane przez Naftogaz zakłada przepustowość 90 mld m sześc. rocznie z rezerwacją średnio 60 mld m sześc. rocznie przez dziesięć lat.  – Jeżeli strona rosyjska nie zgadza się z alternatywą Szefczovicza (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej biorący udział w rozmowach – przyp. red.), to będzie ciekawe usłyszeć, dlaczego, a także, jaka jest kontrpropozycja – napisał Witrenko.

Rozmowy tzw. procesu trójstronnego przeciągają się przez wybory do Parlamentu Europejskiego oraz wybory prezydenckie i parlamentarne na Ukrainie. Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Rosji urzędnik rosyjski Siergiej Ławrow zapewnił, że jego kraj jest gotów do rozmów na temat przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę i otwarty na „porozumienie na warunkach, które są uzasadnione ekonomiczne i możliwe do zrealizowania w praktyce”.

Warto przypomnieć, że druga siła polityczna w nowym parlamencie według exit poll to prorosyjski Blok Opozycyjny, którego przedstawiciele spotkali się wielokrotnie z przedstawicielami Gazpromu, by rozmawiać o przywróceniu dostaw gazu z Rosji na Ukrainę oraz układzie o przesyle gazu, który nie uwzględniałby udziału Komisji Europejskiej, a co za tym idzie, przepisów europejskich ograniczających monopolistów jak dostawca rosyjski.

 

Turcja uważa pogłoski o odkryciu przez nią wielkiego złoża gazu za prowokację

Media doniosły, że statek turecki Fatih odkrył istotne złoże gazu na wodach cypryjskich będących przedmiotem sporu z Turcją.

Energy Reporters/Wojciech Jakóbik

Minister energetyki Turcji Fatih Donmez przekonuje, że statek poszukiwawczy nazwany jego imieniem nie znalazł dotąd gazu. – To pachnie prowokacją – skomentował doniesienia mediów cypryjskich o tym, że tureckie TPAO znalazło gaz na spornych wodach z wykorzystaniem czterech statków pracujących w pobliżu Cypru wbrew społeczności międzynarodowej uznającej te wody za cypryjskie. Tylko Ankara uznaje separatystyczne państwo Cypru Północnego w pobliżu którego są prowadzone prace.

Obszar prac jest atrakcyjny ze względu na to, że w jego pobliżu doszło już do znaczących odkryć na wodach Cypru. Exxon Mobil i Qatar Petroleum znalazły tam złoże szacowane na 142-227 mld m sześc. gazu ziemnego. Te i inne zasoby w regionie mogą posłużyć do zasilenia gazociągu East Med wspieranego przez Komisję Europejską.

 

Von der Leyen proponuje demonopolizację Nord Stream 2

Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udzieliła wywiadu niemieckiemu Bildowi, w którym uznała projekt Nord Stream 2 za przedsięwzięcie polityczne i biznesowe. Zaapelowała o jego demonopolizację.

Fakt/Wojciech Jakóbik

Z perspektywy europejskiej uważam, że kluczowe jest dla nas zapewnienie dostaw energii z różnych źródeł, tak, by uniknąć zależności. Tak więc, pierwszym właściwym krokiem jest unbundling Nord Streamu (chodzi o rozdzielenie działalności dystrybucyjnej od przesyłowej, która miałaby zapobiec monopolowi – red.). I oczywiście, ten projekt ma zarówno biznesowy, jak i polityczny wymiar – czytamy w wywiadzie. – Istnieje ryzyko zbyt dużego uzależnienia dostaw energii od Rosji. Aby zdywersyfikować źródła dostaw, kluczowe są dla nas inne formy energii. Potrzebujemy konkurencji i musimy uwzględnić interesy naszych wschodnich sąsiadów.

Rozdział właścicielski to przepis trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej, który ma na celu demonopolizację dostaw gazu. Jeden podmiot – jak Gazprom – nie może jednocześnie kontrolować infrastruktury oraz odpowiadać za dostawy surowca. Rosjanie nie mają takich przepisów. Komisja Europejska dzięki rewizji dyrektywy gazowej będzie mogła nadzorować wdrożenie przepisów unijnych względem Nord Stream 2 przez stosowne podmioty niemieckie i rosyjskie.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s