Nord Stream 2 wciąż czeka na decyzję Danii pomimo zmiany władzy | Sankcje USA za dostawy ropy Iranu do Chin

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Nord Stream 2 czeka na decyzję Danii w sprawie preferowanego szlaku gazociągu. Nie wiadomo jeszcze kiedy zostanie wydana.

:USA wprowadziły sankcje przeciwko chińskiej firmie Zhuhai Zhenrong za dostawy irańskiej ropy. Amerykanie zamierzają zablokować eksport tego surowca z Iranu. ZZ i jej prezes Youmin Li będą wykluczeni z handlu międzynarodowego pod jurysdykcją USA.

Nord Stream 2 wciąż czeka na decyzję Danii pomimo zmiany władzy

Nord Stream 2 czeka na decyzję Danii w sprawie preferowanego szlaku gazociągu. Nie wiadomo jeszcze kiedy zostanie wydana.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Agencja RIA Novosti spytała Duńskiej Agencji Energii (DEA) o termin wydania decyzji w sprawie wniosków o poprowadzenie gazociągu Nord Stream 2 przez wyłączną strefę ekonomiczną Danii.

– DEA jest w trakcie tłumaczenia i analizowania odpowiedzi (w ramach konsultacji publicznych – przyp. red.). W tym samym czasie trwa ocena wniosków i przyjmowanie odpowiedzi w ramach konsultacji na mocy konwencji Espoo – powiedział przedstawiciel Agencji.

Nord Stream 2 AG odpowiedzialny za budowę gazociągu złożył trzy wnioski z propozycją trasy. Dwa zakładają szlak północno-zachodni i południowo-wschodni bez konieczności konsultacji ministerstwa spraw zagranicznych Danii z punktu widzenia bezpieczeństwa. Pierwszy z nich został wycofany, prawdopodobnie ze względu na obawy przed tym, że zablokuje go duński MSZ.

Gazociąg Nord Stream 2 ma transportować do 55 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie od 2020 roku. Projekt jest opóźniony, co wynika z dokumentów opisanych przez BiznesAlert.pl. Władze Gazpromu, do którego należy Nord Stream 2 AG, są przekonane, że odcinek duński może powstać w pięć tygodni. Może się to jednak stać dopiero po uzyskaniu zgody DEA, która może zaakceptować jeden z wniosków.

Rosjanie liczyli na to, że zmiana władzy w Danii po czerwcowych wyborach parlamentarnych może doprowadzić do przyspieszenia prac DEA nad wnioskami Nord Stream 2 AG. Dotąd nic na to nie wskazuje. Wybory zwyciężyła Partia Socjaldemokratyczna uzyskując 25,9 procent głosów. Z tego względu prawicowy premier Lars Lokke Rasmussen został zastąpiony przez socjaldemokratkę Mette Frederiksen.

 

Sankcje USA za dostawy ropy Iranu do Chin

USA wprowadziły sankcje przeciwko chińskiej firmie Zhuhai Zhenrong za dostawy irańskiej ropy. Amerykanie zamierzają zablokować eksport tego surowca z Iranu. ZZ i jej prezes Youmin Li będą wykluczeni z handlu międzynarodowego pod jurysdykcją USA.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Amerykanie znieśli wyłączenia spod sankcji na dostawy ropy z Iranu w celu wywarcia maksymalnej presji na reżim w Teheranie. Na liście były dotąd Chiny. Po jej zlikwidowaniu dalej importowały ropę irańską. ZZ powstała 25 lat temu w roli jedynego importera ropy z Iranu do Chin.

Sankcje wobec spółki chińskiej to kolejny element eskalacji napięcia wokół Iranu. W zeszłym tygodniu Amerykanie zestrzelili drona, który zagroził okrętowi US Navy. Później Irańczycy zatrzymali tankowiec brytyjski w Cieśninie Ormuz.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s