Politico: Energetyka dzieli dwie najsilniejsze siły polityczne w Polsce | Iran chce, by Europa znów kupowała jego ropę

Tankowiec. Fot. Shutterstock

:Naftogaz zaprasza Gazprom i Komisję Europejską do konsultacji technicznych na temat przesyłu gazu przez Ukrainę po 2019 roku, które uprawdopodobniłyby porozumienie polityczne. Rozmowy trójstronne w tej sprawie mogą ruszyć we wrześniu.

:Politico.eu podkreśla różnice w programach dla energetyki rządzącego Prawa i Sprawiedliwości oraz głównej partii opozycyjnej – Platformy Obywatelskiej.

:Sankcje USA wobec Iranu uniemożliwiły handel jego ropą z Unią Europejską. Teheran chce, aby specjalny mechanizm pozwalający Wielkiej Brytanii, Francji i Niemcom omijać obostrzenia objął także dostawy tego surowca.

 

Naftogaz chce rozmów technicznych przed negocjacjami o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę

Naftogaz zaprasza Gazprom i Komisję Europejską do konsultacji technicznych na temat przesyłu gazu przez Ukrainę po 2019 roku, które uprawdopodobniłyby porozumienie polityczne. Rozmowy trójstronne w tej sprawie mogą ruszyć we wrześniu.

Konsultacje mają poprzedzić negocjacje. – Jeśli strona rosyjska czekała na wynik wyborów parlamentarnych na Ukrainie z kolejną rundą rozmów trójstronnych o dostawach od 2020 roku, to są one już znane. Nie będzie Platformy Opozycyjnej – Za Życie w koalicji, a jej lider Jurij Bojko nie zostanie premierem. Marzenia nie zawsze się spełniają – ironizował dyrektor generalny Naftogazu Jurij Witrenko na Facebooku. – Z tego względu nie ma przeszkód, by ustalić datę następnego spotkania trójstronnego.

– Oczywiście pod warunkiem, że strona rosyjska ma konstruktywne stanowisko odnośnie przyszłości przesyłu gazu, a nie chce jedynie zyskać czas na dalszą budowę Nord Stream 2, by całkowicie zatrzymać dostawy przez Ukrainę – dodał Witrenko. Jego zdaniem przed spotkaniem powinny odbyć się konsultacje techniczne ekspertów Naftogazu, Gazpromu i Komisji Europejskiej w celu przygotowania szkicu porozumienia o dostawach przez Ukrainę z opcją rezerwacją przepustowości lub swapów zaproponowanych wcześniej przez Naftogaz. – Wówczas proces trójstronny na poziomie politycznym będzie miał szansę zakończyć się podpisaniem porozumienia – ocenił przedstawiciel ukraińskiej firmy.

Wcześniejsze spotkanie KE-Ukraina-Rosja o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę po 2019 roku odbyło się 21 stycznia w Brukseli. Od tego czasu nie może dojść do kolejnych negocjacji, bo argumentem za jego opóźnieniem stały się wybory europejskie, a potem ukraińskie wybory prezydenckie i parlamentarne. Według dziennika Wiedomosti kolejne rozmowy mogłyby się odbyć 16 września tego roku. Rozmówcy BiznesAlert.pl sygnalizują ryzyko, że Gazprom utrudni rozmowy poprzez ograniczenie lub zatrzymanie dostaw przez Ukrainę w sezonie grzewczym 2019/2020.

UNIAN/Wojciech Jakóbik

 

Politico: Energetyka dzieli dwie najsilniejsze siły polityczne w Polsce

Politico.eu podkreśla różnice w programach dla energetyki rządzącego Prawa i Sprawiedliwości oraz głównej partii opozycyjnej – Platformy Obywatelskiej.

Poza marginalnymi partiami wymienia największe ugrupowanie opozycyjne, czyli Platformę Obywatelską, która domaga się wycofania węgla z ogrzewania domowego do 2030 roku i z wytwarzania energii do 2040 roku. Jej deklaracja sprawia, że Prawo i Sprawiedliwość pozostaje jedyną znaczącą siłą polityczną opowiadającą się za utrzymaniem energetyki węglowej do okresu po 2040 roku.

Podobny spór między PO a PiS rozgorzał wokół elektrowni jądrowych. Partia rządząca chce zbudować sześć bloków, a opozycyjna – rezygnacji z energetyki jądrowej.

W przeszłości partie te miały podobne programy dla energetyki i broniły energetyki węglowej. Obecnie widać fundamentalny podział. Mimo to Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w sondażach i, jeśli trend zostanie utrzymany, ma szansę na samodzielne rządy w następnej kadencji Sejmu RP.

Politico/Wojciech Jakóbik

 

Iran chce, by Europa znów kupowała jego ropę

Sankcje USA wobec Iranu uniemożliwiły handel jego ropą z Unią Europejską. Teheran chce, aby specjalny mechanizm pozwalający Wielkiej Brytanii, Francji i Niemcom omijać obostrzenia objął także dostawy tego surowca.

Wiceminister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Francji Jean-Yvesem le Drianem w Paryżu. Domagał się, by instrument wprowadzony 28 czerwca przez trzy wspomniane kraje europejskie, który pozwala im handlować z Iranem pomimo sankcji amerykańskich (INSTEX), uwzględnił także dostawy ropy.

Aragczi uznał, że dotychczasowe rozwiązanie to „ważny krok polityczny”. Zdaniem Maijda Tachta Rawancziego, stałego przedstawiciela Iranu przy ONZ, INSTEX działa jak „piękny samochód pozbawiony benzyny”. Iran liczy na to, że do mechanizmu przyłączą się kolejne kraje europejskie.

Tehran Times/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s