Następny krok ku sankcjom USA wobec Nord Stream 2? | Problemy lądowych farm wiatrowych w Niemczech

:Komisja Senatu USA do Spraw Zagranicznych ma w przyszłym tygodniu przeprowadzić głosowanie w sprawie sankcji wobec firm i osób fizycznych zaangażowanych w budowę Nord Stream 2.

:Energetyka wiatrowa na lądzie jest kluczowym elementem transformacji energetycznej w Niemczech, ale po latach znacznego wzrostu notuje stagnację w pierwszej połowie 2019 roku z „jedynie” 35 nowymi turbinami netto w zeszłym półroczu.

:Gazeta Jerusalem Post donosi, że Irańczycy są gotowi zaakceptować powrót do porozumienia nuklearnego (JCPOA) bez udziału Stanów Zjednoczonych, jeżeli te zniosą sankcje uniemożliwiające handel ropą irańską.

Następny krok ku sankcjom USA wobec Nord Stream 2?

Komisja Senatu USA do Spraw Zagranicznych ma w przyszłym tygodniu przeprowadzić głosowanie w sprawie sankcji wobec firm i osób fizycznych zaangażowanych w budowę Nord Stream 2.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Sporny gazociąg z Rosji do Niemiec miał być tematem głosowania w czwartek 25 lipca, ale przewodniczący Komisji, senator republikański Jim Risch, zgodził się na przełożenie głosowania projektu ustawy Protecting Europe’s Energy Security Act na przyszły tydzień.

To propozycja promowana m.in. przez senatora Teda Cruza. Do wejścia w życie potrzebuje zgody Senatu i Izby Reprezentantów, a potem podpisu prezydenta Donalda Trumpa.

 

Problemy lądowych farm wiatrowych w Niemczech

Energetyka wiatrowa na lądzie jest kluczowym elementem transformacji energetycznej w Niemczech, ale po latach znacznego wzrostu notuje stagnację w pierwszej połowie 2019 roku z „jedynie” 35 nowymi turbinami netto w zeszłym półroczu.

CLEW/Wojciech Jakóbik

To poziom najniższy od prawie 20 lat według stowarzyszeń BWE i VDMA Power Systems – donosi Clean Energy Wire. Niemcy postawili w tym czasie 86 nowych turbin, ale wycofali z użytku 51 sztuk, co daje wynik 35 nowych turbin netto.

Niemcy chcą czerpać 65 procent energii ze źródeł odnawialnych w 2022 roku, kiedy mają wyłączyć ostatni reaktor jądrowy. Jednak temu planowi w zakresie farm wiatrowych zagraża nowy system wsparcia oraz problemy z koncesjami.

Zwolennicy rozwoju energetyki tego rodzaju przekonują, że szansą na większy wzrost mocy z turbin wiatrowych na lądzie jest repowering, czyli zastępowanie starych turbin nowymi, o większej mocy, a także oferowanie części zysków z ich pracy społecznościom lokalnym.

 

Nowa propozycja Iranu w cieniu zatrzymań tankowców. Chodzi o ropę

Gazeta Jerusalem Post donosi, że Irańczycy są gotowi zaakceptować powrót do porozumienia nuklearnego (JCPOA) bez udziału Stanów Zjednoczonych, jeżeli te zniosą sankcje uniemożliwiające handel ropą irańską.

Jerusalem Post/Wojciech Jakóbik

Wiceminister spraw zagranicznych Abbas Aragczi zaproponował w Paryżu plan alternatywny do propozycji prezydenta Emmanuela Macrona. Francuski przywódca proponował zatrzymanie wzbogacania uranu w Iranie w zamian za zamrożenie sankcji USA na obecnym poziomie. Aragczi zaproponował, że Iran przestanie domagać się powrotu Amerykanów do JCPOA w zamian za zniesienie sankcji uniemożliwiający handel ropą z wykorzystaniem międzynarodowego systemu bankowego. Obecnie Iran musi ukrywać takie transakcje lub stosować barter ze względu na obostrzenia USA.

Temperaturę rozmów podnosi fakt, że irański tankowiec naftowy został zatrzymany w pobliżu Gibraltaru przez jednostki brytyjskie, a potem podobna jednostka brytyjska została zatrzymana w Cieśnienie Ormuz przez Irańczyków.  Mimo to strony kontynuują rozmowy.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s