Nowa szefowa KE może sprzyjać Polsce ws. Nord Stream 2. Komentarz dla Faktu

Ursula von der Leyen. fot. Wikimedia Commons
Ursula von der Leyen. fot. Wikimedia Commons

– Wybrana niedawno na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen była krytyczna względem projektu Nord Stream 2. Opowiedziała się jasno za tym, żeby Komisja Europejska objęła ten projekt prawem unijnym – komentuje dla Faktu ekspert rynku energii Wojciech Jakóbik.

Jest to możliwe dzięki rewizji dyrektywy gazowej wspieranej między innymi przez Polskę. Można więc wstępnie i bardzo ostrożnie uznać, że nowa szefowa KE będzie sprzyjać polskiej interpretacji tej dyrektywy.

To oznacza, że być może dzięki jej wsparciu uda się sprawić, że wpływ Gazpromu na Nord Stream 2 ulegnie osłabieniu. Regulacje europejskie wprowadzają rozdział właścicielski. Nie pozwalają one takim firmom jak Gazprom przesyłać gaz i jednocześnie operować infrastrukturą. Oznaczałoby to, że wprowadzenie regulacji europejskich względem Nord Stream 2 z pomocą nowej szefowej KE zmusiłoby Gazprom do zmian założeń projektu.Już samo to mogłoby wiązać się z jego opóźnieniem, co na pewno byłoby nam na rękę.

REKLAMA
REKLAMA

Osłabiałoby także możliwości politycznego wykorzystywania gazociągu. Gdyby podlegał on w pełni regulacjom europejskim, to Gazprom miałby prawdopodobnie dużo większy problem z nadużywaniem tej infrastruktury, na przykład w celu wywierania nacisku na kraje zależne od dostaw rosyjskiego gazu.

Ursula von der Leyen jest pod presją wielu lobby. Jako przewodnicząca KE będzie musiała mieć na uwadze nie tylko stanowisko niemieckiego przemysłu, które wspiera Nord Stream 2, ale postawę krytycznych wobec tego projektu Zielonych i postulaty proekologiczne. Siła Zielonych wzrosła w Parlamencie Europejskim, a tym samym ich wpływ na KE może być dziś większy. Może się też okazać, że z gry wpływów w Komisji powstanie układ, który będzie bardziej sprzyjać polskim interesom w kontekście Nord Stream 2.

Źródło: Fakt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s