Niemcy zostały w czerwcu importerem energii | Rekordowy eksport LNG z USA przy udziale Polski

Tankowiec LNG. Fot.: Flickr
Tankowiec LNG. Fot.: Flickr

:Niemcy stały się importerem energii elektrycznej netto w czerwcu tego roku po raz pierwszy od pięciu lat.

:Eksport LNG z USA zanotował rekord. W maju wyniósł 4,7 mld stóp sześc. dziennie, czyli 0,13 mld m sześc. na dobę. Średnia w pierwszych pięciu miesiącach 2019 roku wyniosła 4,2 mld stóp sześc. dziennie dając Amerykanom trzecią lokatę w rankingu największych eksporterów gazu skroplonego za Australią i Katarem.

Niemcy zostały w czerwcu importerem energii

Niemcy stały się importerem energii elektrycznej netto w czerwcu tego roku po raz pierwszy od pięciu lat.

CLEW/Wojciech Jakóbik

W czerwcu 2019 roku Niemcy sprowadziły więcej energii niż wyeksportowały za granicę – podaje organizacja BDEW cytowana przez Clean Energy Wire.

Wzrost importu ma związek z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 w systemie handlu emisjami EU ETS oraz wyłączaniem elektrowni węglowych z użytku. Eksport netto wyniósł 21,1 mld kWh. To spadek z 23,9 mld kWh zanotowanych w analogicznym okresie rok wcześniej.

 

 

Rekordowy eksport LNG z USA przy udziale Polski

Eksport LNG z USA zanotował rekord. W maju wyniósł 4,7 mld stóp sześc. dziennie, czyli 0,13 mld m sześc. na dobę. Średnia w pierwszych pięciu miesiącach 2019 roku wyniosła 4,2 mld stóp sześc. dziennie dając Amerykanom trzecią lokatę w rankingu największych eksporterów gazu skroplonego za Australią i Katarem.

LNG World News/Wojciech Jakóbik

Amerykańska Energy Information Administration podaje, że wzrost średniego eksportu dziennego wynikał z uruchomienia czterech ciągów skraplających – piątego w Sabine Pass LNG, pierwszego i drugiego w Corpus Christi LNG i pierwszego w Cameron LNG. Warto dodać, że te terminale są lub będą źródłem gazu eksportowanego do Polski przez PGNiG.

EIA przewiduje dalszy wzrost ze względu na spodziewane uruchomienie kolejnych ciągów skraplających: Freeport LNG i Elba Island LNG. Prognozuje średnio 4,8 mld stóp sześc. dziennie w całym 2019 roku.

Eksport do Azji stanowił cel 60 procent dostaw amerykańskich w pierwszych pięciu miesiącach tego roku. Dostawy do Europy przewyższyły te do Azji w styczniu 2019 roku. Dostawy do Europy wynosiły zimą 2018-2019 średnio 10,2 mld stóp sześc. dziennie. To o 60 procent więcej, niż w analogicznym okresie rok i dwa lata wcześniej – podaje Cedigaz.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s