Tankowiec LNG. Fot.: Flickr
Tankowiec LNG. Fot.: Flickr

:Niemcy stały się importerem energii elektrycznej netto w czerwcu tego roku po raz pierwszy od pięciu lat.

:Eksport LNG z USA zanotował rekord. W maju wyniósł 4,7 mld stóp sześc. dziennie, czyli 0,13 mld m sześc. na dobę. Średnia w pierwszych pięciu miesiącach 2019 roku wyniosła 4,2 mld stóp sześc. dziennie dając Amerykanom trzecią lokatę w rankingu największych eksporterów gazu skroplonego za Australią i Katarem.

Niemcy zostały w czerwcu importerem energii

Niemcy stały się importerem energii elektrycznej netto w czerwcu tego roku po raz pierwszy od pięciu lat.

CLEW/Wojciech Jakóbik

W czerwcu 2019 roku Niemcy sprowadziły więcej energii niż wyeksportowały za granicę – podaje organizacja BDEW cytowana przez Clean Energy Wire.

Wzrost importu ma związek z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 w systemie handlu emisjami EU ETS oraz wyłączaniem elektrowni węglowych z użytku. Eksport netto wyniósł 21,1 mld kWh. To spadek z 23,9 mld kWh zanotowanych w analogicznym okresie rok wcześniej.

 

 

Rekordowy eksport LNG z USA przy udziale Polski

Eksport LNG z USA zanotował rekord. W maju wyniósł 4,7 mld stóp sześc. dziennie, czyli 0,13 mld m sześc. na dobę. Średnia w pierwszych pięciu miesiącach 2019 roku wyniosła 4,2 mld stóp sześc. dziennie dając Amerykanom trzecią lokatę w rankingu największych eksporterów gazu skroplonego za Australią i Katarem.

LNG World News/Wojciech Jakóbik

Amerykańska Energy Information Administration podaje, że wzrost średniego eksportu dziennego wynikał z uruchomienia czterech ciągów skraplających – piątego w Sabine Pass LNG, pierwszego i drugiego w Corpus Christi LNG i pierwszego w Cameron LNG. Warto dodać, że te terminale są lub będą źródłem gazu eksportowanego do Polski przez PGNiG.

EIA przewiduje dalszy wzrost ze względu na spodziewane uruchomienie kolejnych ciągów skraplających: Freeport LNG i Elba Island LNG. Prognozuje średnio 4,8 mld stóp sześc. dziennie w całym 2019 roku.

Eksport do Azji stanowił cel 60 procent dostaw amerykańskich w pierwszych pięciu miesiącach tego roku. Dostawy do Europy przewyższyły te do Azji w styczniu 2019 roku. Dostawy do Europy wynosiły zimą 2018-2019 średnio 10,2 mld stóp sześc. dziennie. To o 60 procent więcej, niż w analogicznym okresie rok i dwa lata wcześniej – podaje Cedigaz.

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading