Iran oczekuje, że Europejczycy pomogą mu eksportować ropę | Kommiersant nagłaśnia postępy odnogi Turkish Stream i milczy o jej problemach

Budowa Turkish Stream. Fot.: Gazprom
Budowa Turkish Stream. Fot.: Gazprom

:Prezydent USA Donald Trump z małżonką odwiedzą Polskę i Danię – podaje Biały Dom. Celem wizyty ma być między innymi „stawienie czoła wspólnym wyzwaniom z zakresu bezpieczeństwa w regionie”.

:Irańczycy utrzymują, że kraje europejskie podpisane pod układem są „zobligowane” do umożliwienia handlu ropą irańską na mocy jego zapisów.

 

Wizyta Trumpa w Polsce z Nord Stream 2 w tle

Prezydent USA Donald Trump z małżonką odwiedzą Polskę i Danię – podaje Biały Dom. Celem wizyty ma być między innymi „stawienie czoła wspólnym wyzwaniom z zakresu bezpieczeństwa w regionie”.

Biały Dom/Wojciech Jakóbik

Amerykanie rozważają wprowadzenie sankcji wobec spornego projektu gazociągu z Rosji do Niemiec o nazwie Nord Stream 2. Senacka komisja ds. zagranicznych zatwierdziła projekt takich obostrzeń, który musi jeszcze przejść przez obie izby parlamentu i uzyskać podpis prezydenta Trumpa.

Komunikat Białego Domu informuje, że prezydent USA weźmie udział w uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Warszawie, a potem spotka się w Kopenhadze z królową Danii i przedstawicielami tamtejszego biznesu.

 

 

Iran oczekuje, że Europejczycy pomogą mu eksportować ropę

Irańczycy utrzymują, że kraje europejskie podpisane pod układem sa „zobligowane” do umożliwienia handlu ropą irańską na mocy jego zapisów.

The Straits Times/Wojciech Jakóbik

Chodzi o Francję, Niemcy i Wielką Brytanię, które oprócz Chin, Rosji i USA podpisały się pod porozumieniem z 2015 roku. Teheran apeluje do europejskich sygnatariuszy o nieuleganie presji Amerykanów, którzy opuścili układ.

– Przedstawili swe zobowiązania i uwzględniają one sprzedaż ropy irańskiej, transport ropy irańskiej i przekazywanie zysków z irańskiej ropy – wyliczał minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. – Jest jasne, że obecne napięcia i problemy to skutek amerykańskiego terroryzmu ekonomicznego i nieumiejętności Europy wywiązania się z jej zobowiązań, która oznacza podążanie za amerykańskim terroryzmem ekonomicznym.

Zarif wystąpił po spotkaniu uczestników porozumienia nuklearnego w Wiedniu. Iran zapowiedział, że redukuje realizację zobowiązań układu i zwiększa wzbogacenie uranu w jego instalacjach nuklearnych.

 

Kommiersant nagłaśnia postępy odnogi Turkish Stream i milczy o jej problemach

Bułgarski operator systemu przesyłowego Bułgartransgaz oficjalnie ogłosił, że wyda 1,6 mld dolarów na rozbudowę gazociągów, które mają posłużyć rozprowadzeniu gazu z Turkish Stream do Serbii. Rosyjski Kommiersant nie wspomina o problemach projektu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Przepustowość nowej infrastruktury ma być już zarezerwowana w stu procentach przez spółki, których nazw Bułgarzy nie chcą ujawniać. Gazprom przyznał, że wziął udział w rezerwacji przepustowości. Bulgartransgaz informuje, że oferował 15,8 mld m sześc. rocznie na wejściu i 4 mld m sześc. na wyjściu w Serbii.

Odnoga bułgarska Turkish Stream jest niezbędna do dostarczenia gazu rosyjskiego szlakiem południowym do Bułgarii, Grecji i Serbii. Pozwoliłaby zmniejszyć dostawy przez Ukrainę, a razem z Nord Stream 2, być może do porzucenia szlaku ukraińskiego.

Co ciekawe, Kommiersant nie wspomina o problemach odnogi Turkish Stream w Bułgarii. Opóźnienie projektu może sprawić, że rozpocznie pracę nawet dopiero z końcem 2021 roku. Powodem jest sprawa sądowa dotycząca przetargu na budowę gazociągu, w którym wygrała saudyjska firma Arkad. Jej konkurent, konsorcjum DZZD, skierowało sprawę do sądu, a według agencji Platts postępowanie może opóźnić uruchomienie dostaw do końca 2021 roku.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s