Handelsblatt: Trump może podpisać projekt sankcji wobec Nord Stream 2

:Prezes Naftogazu zasugerował, że rozmowy trójstronne o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę i Nord Stream 2 odbędą się 16 września tego roku. Wspomniał o tym w rozmowie z Handelsblattem. Jednak przyznał, że strona rosyjska nie potwierdziła tego terminu.

:Według informacji gazety Handelsblatt prezydent USA może podpisać się pod projektem sankcji USA wobec partnerów Nord Stream 2 i jest to „prawdopodobne”.

Idzie zima, a wciąż nie ma terminu rozmów o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę i Nord Stream 2

Prezes Naftogazu zasugerował, że rozmowy trójstronne o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę i Nord Stream 2 odbędą się 16 września tego roku. Wspomniał o tym w rozmowie z Handelsblattem. Jednak przyznał, że strona rosyjska nie potwierdziła tego terminu.

UNIAN/Wojciech Jakóbik

Wcześniejsze rozmowy Komisja Europejska-Ukraina-Rosja odbyły się 21 stycznia i nie doprowadziły do rozstrzygnięcia. Kolejne były odwlekane przez wybory prezydenckie na Ukrainie, parlamentarne w Europie, a potem parlamentarne nad Dnieprem. KE i Ukraina liczą na podpisanie nowego kontraktu przesyłowego na 10 lat od początku 2020 roku i wolumen przesyłu na poziomie minimum 60 mld m sześc. rocznie. Rosjanie chcą dwustronnego porozumienia nieuwzględniającego przepisów antymonopolowych Unii Europejskiej na krótszy okres.

Zdaniem Naftogazu strona rosyjska celowo opóźnia rozmowy i może doprowadzić do nowego kryzysu dostaw gazu na Ukrainę w sezonie grzewczym 2019/2020 w celu wywarcia presji w rozmowach trójstronnych.

 

Handelsblatt: Trump może podpisać projekt sankcji wobec Nord Stream 2

Według informacji gazety Handelsblatt prezydent USA może podpisać się pod projektem sankcji USA wobec partnerów Nord Stream 2 i jest to „prawdopodobne”.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

Gazeta informuje o tym, o czym pisaliśmy w BiznesAlert.pl, czyli wyjściu z Komisji spraw zagranicznych Senatu USA projektu sankcji wobec partnerów Nord Stream 2, projektu gazociągu z Rosji do Niemiec dzielącego kraje europejskie. Propozycja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez obie izby parlamentu amerykańskiego i zostać podpisana przez prezydenta USA.

Handelsblatt podsumowuje potencjalne cele sankcji: wykonawcę gazociągu, szwajcarski Allseas,  a także narzędzia: zakaz wizowy i blokadę transakcji finansowych. Spółka Nord Stream 2 AG należąca w stu procentach do Gazpromu nadal ocenia potencjalny wpływ regulacji i nie komentuje sprawy. Mimo to austriacki partner projektu, firma OMV, jest przekonana, że pierwszy gaz zostanie przepompowany przez Nord Stream 2 do końca tego roku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s