
:Kommiersant donosi, że najwięksi konkurenci Gazpromu to dostawcy LNG, a wśród nich – rosyjski Novatek i firmy amerykańskie. Gigant z Petersburga stracił też część rynku na rzecz dostaw z Azerbejdżanu.
:Uznany komentator ukraiński Witalij Portnikow stwierdził, że uruchomienie kolejnych gazociągów omijających Ukrainę jak Nord Stream 2 przybliża jego kraj do nowej, „dużej wojny” z Rosją, a dostawy przez system ukraiński to jeden z niewielu pozostałych czynników hamujących konfrontację.
LNG i gaz azerski rzucają Gazpromowi wyzwanie w Europie
Kommiersant donosi, że najwięksi konkurenci Gazpromu to dostawcy LNG, a wśród nich – rosyjski Novatek i firmy amerykańskie. Gigant z Petersburga stracił też część rynku na rzecz dostaw z Azerbejdżanu.
Kommiersant/Wojciech Jakóbik
Gazprom dostarczył do Europy 61,1 mld m sześc. gazu ziemnego w pierwszej połowie tego roku. Dostawy Novateku wzrosły o 9,5 mld m sześc. To najwięcej ze wszystkich dostawców na rynek europejski. Amerykanie zwiększyli dostawy o 7,1 mld m sześc.
Ten trend w połączeniu z łagodną zimą przełożył się na spadek sprzedaży Gazpromu do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw 0 5 procent do 96,2 mld m sześc. Największy spadek nastąpił na rynku tureckim (spadek o 4,6 mld m sześć. czyli 36 procent) z powodu dewaluacji liry i rozpoczęcia dostaw Gazociągiem Transanatolijskim z Azerbejdżanu. Dostawy do Unii Europejskiej spadły o 0,4 procent do 88,5 mld m sześc.
Kommiersant podaje, że ceny gazu w Europie Północno-Zachodniej spadły o 25 procent ze względu na nadpodaż. Z tego względu w Unii Europejskiej wzrosło wytwarzanie energii z gazu, jako paliwa przejściowego, o 13,7 procent, czyli o 1,3 mld m sześc.
Gazeta przewiduje, że w drugim półroczu Gazprom może radzić sobie lepiej, jeśli dostawy LNG do Europy spadną przez wzrost cen tego paliwa w Azji zwiększający rentowność dostaw na ten kontynent. Jej rozmówcy podkreślają jednak, że ta cena może być coraz mniej zależna od indeksu cen ropy naftowej i niekoniecznie wzrośnie zgodnie z nadziejami eksporterów rosyjskich. Jaskółką zmian może być renegocjacja kontraktu PNG-Chevron i usunięcie z niego indeksacji.
Ostrzeżenie przed wojną, do której przybliża Nord Stream 2
Uznany komentator ukraiński Witalij Portnikow stwierdził, że uruchomienie kolejnych gazociągów omijających Ukrainę jak Nord Stream 2 przybliża jego kraj do nowej, „dużej wojny” z Rosją, a dostawy przez system ukraiński to jeden z niewielu pozostałych czynników hamujących konfrontację.
TSN/Wojciech Jakóbik
– Do niedawna Moskwa powstrzymywała się od operacji wojskowych na dużą skalę na terytorium Ukrainy, bo nie chciała ryzykować uszczerbku dla przesyłu gazu i problemów z realizacją zobowiązań wobec klientów europejskich – przypomniał Portnikow. Jego zdaniem ukończenie szlaków alternatywnych jak Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie uprawdopodobni nowe działania Rosji na Ukrainie. – Jeśli Ukraina przegra taką wojnę, a jest mało prawdopodobne, by ją wygrała, władze w Kijowie mogą mieć naturalną pokusę, by zatrzymać przesył, by skłonić Zachód do bardziej zdecydowanych działań – przekonywał publicysta.
Jego zdaniem Europejczycy nie chcą lub nie mogą zablokować Nord Stream 2, ale szansą jest wizja wprowadzenia sankcji USA wobec Nord Stream 2. Propozycja w tej sprawie wyszła z komisji spraw zagranicznych senatu amerykańskiego.