Wojna handlowa USA-Chiny wspiera eksport LNG do Europy | Ukraina i Mołdawia razem przygotowują się na ewentualny kryzys gazowy

:Według Kommiersanta wojna handlowa, której skutkiem jest wprowadzenie 25-procentowego cła na LNG z USA w Chinach wspiera rozwój eksportu tego paliwa do Europy.

:Mołdawia przyspiesza rozmowy z Ukrainą na temat dostaw z zapasów ukraińskich w razie pojawienia się przerw dostaw w sezonie grzewczym po zakończeniu umowy przesyłowej Gazprom-Naftogaz z końcem tego roku.

Wojna handlowa USA-Chiny wspiera eksport LNG do Europy

Według Kommiersanta wojna handlowa, której skutkiem jest wprowadzenie 25-procentowego cła na LNG z USA w Chinach wspiera rozwój eksportu tego paliwa do Europy.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

– Jeśli Chiny utrzymają to cło, co jest na razie najbardziej prawdopodobne, Amerykanie będą nadal słać znaczące ilości LNG do Europy, jako najbardziej płynnego rynku – wskazuje autor komentarza w gazecie. Wówczas wzrosłaby istniejąca już presja cenowa na dostawy Gazpromu.

Rosjanie mogliby zyskać na wojnie handlowej, gdyby skłoniła Chiny do podpisania umowy na budowę nowego gazociągu: Siła Syberii 2 zwanego dawniej Ałtaj. Jednakże trudno wypromować taką inwestycję w okresie dziesięcioletniego niżu cen gazu ziemnego w Azji i Europie.

Kommiersant konstatuje, że z tych powodów wojna handlowa USA-Chiny przynosi rosyjskiej polityce energetycznej same straty.

Ukraina i Mołdawia razem przygotowują się na ewentualny kryzys gazowy

Mołdawia przyspiesza rozmowy z Ukrainą na temat dostaw z zapasów ukraińskich w razie pojawienia się przerw dostaw w sezonie grzewczym po zakończeniu umowy przesyłowej Gazprom-Naftogaz z końcem tego roku.

Interfax/Wojciech Jakóbik

Moldovagaz i Gazprom mają podpisać nowy kontrakt obowiązujący od 1 stycznia 2020 roku. Dostawy mają być świadczone przez terytorium Ukrainy. Ta z kolei spodziewa się problemów z dostawami gazu rosyjskiego przez jej gazociągi w sezonie grzewczym w związku z zakończeniem kontraktu przesyłowego obowiązującego do końca roku. Byłaby to forma presji w rozmowach o nowej umowie z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji.

Tymczasem połączenie gazowe Rumunia-Mołdawia mające dać Kiszyniowowi alternatywne źródła dostaw ma być gotowe dopiero po sierpniu 2020 roku, ponad pół roku po zakończeniu obecnego kontraktu.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s