Strategia energetyczna czeka na KPEiK | Lobby firm niemieckich w Rosji protestuje przeciwko sankcjom wobec Nord Stream 2

Władimir Putin nie kocha Xi Jinpinga ale bardzo go potrzebuje. Xi liczy na współpracę z Rosją ale nie jest na nią skazany

:Przyjęcie strategii energetycznej zapowiadane na okres wakacyjny opóźnia się przez konieczność dalszego jej dostosowania.

:Białoruś i Rosja osiągnęły porozumienie o części rekompensat za zanieczyszczona ropę. Do rozstrzygnięcia pozostaje, czy będą kolejne.

:Amerykanie wykryli naruszenie sankcji przez chińskie CNPC, które pomaga dostarczać ropę irańską do Chin. Mogą objąć tę firmę sankcjami.

:Wschodnia Komisja Gospodarki Niemieckiej ostrzega, że sankcje USA wobec spornego gazociągu Nord Stream 2 uderzą w „firmy z zaprzyjaźnionych krajów europejskich”.

 

Strategia energetyczna czeka na KPEiK

Przyjęcie strategii energetycznej zapowiadane na okres wakacyjny opóźnia się przez konieczność dalszego jej dostosowania.

Wojciech Jakóbik

 

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku musi być zgodna z zapisami Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu. Ten drugi jest konsultowany z Komisją Europejską i krajami członkowskimi, przez co wymaga dalszych zmian – dowiedział się BiznesAlert.pl. Wcześniej ministerstwo energii sugerowało, że rząd mógłby przyjąć strategię w okolicach wakacji, a potem ewentualnie dostosować ją do KPEiK, który zostałby przyjęty do końca tego roku.

 

Jest porozumienie Białoruś-Rosja o zanieczyszczonej ropie, ale to nie koniec

Białoruś i Rosja osiągnęły porozumienie o części rekompensat za zanieczyszczona ropę. Do rozstrzygnięcia pozostaje, czy będą kolejne.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Kommiersant podaje, że Rosja zgodziła się na podwyżkę taryfy za przesył ropy przez Białoruś o 3,7 procent. Chociaż Białorusini chcieli większej podwyżki (nawet 21,7 procent), to i ta będzie kosztować Rosjan około 3-4 mln dolarów, jeśli będzie obowiązywać od 1 września i około 10 mld, jeśli zostanie wprowadzona retroaktywnie od 1 sierpnia.

Podwyżka taryfy jest formą częściowej rekompensaty za zanieczyszczenie chloru ropy związkami docierającej do klientów europejskich ropociągiem Przyjaźń. Zostało wykryte 9 kwietnia na Białorusi i doprowadziło do czasowego zatrzymania dostaw z użyciem tej infrastruktury. Rosyjska prokuratura oskarżyła czterech ludzi o celowe zanieczyszczenie ropy na terenie Federacji Rosyjskiej.

Białoruski Biełneftechim oczekuje, że rekompensaty pozwolą mu utrzymać zysk zaplanowany na 2019 rok pomimo faktu, że przez zanieczyszczenie przepompuje 40 zamiast planowanych 59 mln ton ropy. Zamierza tego dokonać poprzez żądanie kolejnych rekompensat.

 

Największa firma naftowa w Chinach szmugluje ropę z Iranu. Mogą ją objąć sankcje USA

Amerykanie wykryli naruszenie sankcji przez chińskie CNPC, które pomaga dostarczać ropę irańską do Chin. Mogą objąć tę firmę sankcjami.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Bank Kunlun należący do CNPC wynajął flotę tankowców dostarczających surowiec z Iranu do Chin. Co najmniej trzy z nich zostały wykryte z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych – donosi Financial Times.

Działania banku przykuły uwagę USA, które rozważają nałożenie sankcji na CNPC. Wcześniej Amerykanie objęli obostrzeniami firmę Zhuhai Zhenrong za sprzedaż ropy irańskiej. Jednak CNPC jest największą firmą naftową w Chinach.

 

Lobby firm niemieckich w Rosji protestuje przeciwko sankcjom wobec Nord Stream 2

Wschodnia Komisja Gospodarki Niemieckiej ostrzega, że sankcje USA wobec spornego gazociągu Nord Stream 2 uderzą w „firmy z zaprzyjaźnionych krajów europejskich”.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

 

Wolfgang Buchele stojący na czele Komisji odpowiedzialnej za utrzymywanie relacji biznesowych na Wschodzie, na czele z Rosją, ostrzega przed negatywnym skutkiem ewentualnych sankcji USA wobec partnerów projektu gazociągu Nord Stream 2 mającego dostarczać gaz rosyjski do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

– Obecna propozycja sankcji USA po pierwsze zaszkodziłaby firmom z zaprzyjaźnionych krajów europejskich i zamieniła europejską politykę energetyczną w igraszkę Stanów Zjednoczonych – ostrzega Buchele cytowany przez Handelsblatt.

Amerykanie rozważają wprowadzenie sankcji wobec Nord Stream 2. Najnowszy projekt obostrzeń wyszedł z komisji spraw zagranicznych Senatu USA i czeka na przyjęcie w obu izbach parlamentu oraz podpis prezydenta.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s