Depresja eksportu Gazpromu. Zapasy na wypadek kryzysu dostaw? | Kraje East Med wzmocnią współpracę. Turcja nie pozostanie dłużna

Palnik gazowy. Fot.: Flickr
Palnik gazowy. Fot.: Flickr

:Zapełnienie magazynów gazu i rosnąca konkurencja w Europie mogą spowodować, że w sierpniu Gazprom zanotuje dwucyfrowy spadek eksportu tego surowca – ostrzega Kommiersant. Czy to skutek zapasów na wypadek kryzysu dostaw gazu przez Ukrainę?

:Szczyt poświęcony współpracy przy gazociągu East Med odbył się z planami nowych odwiertów Turcji na spornych wodach Cypru.

Depresja eksportu Gazpromu. Zapasy na wypadek kryzysu dostaw?

Zapełnienie magazynów gazu i rosnąca konkurencja w Europie mogą spowodować, że w sierpniu Gazprom zanotuje dwucyfrowy spadek eksportu tego surowca – ostrzega Kommiersant. Czy to skutek zapasów na wypadek kryzysu dostaw gazu przez Ukrainę?

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Według wyliczeń cytowanej gazety rosyjskiej eksport gazu od Gazpromu do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw może spaść o ponad 10 procent w sierpniu tego roku. W okresie styczeń-lipiec 2019 eksport do tych państw spadł o 4,8 procent do 111,5 mld m sześc.

Eksport Gazpromu do krajów spoza WNP w pierwszych dniach sierpnia wyniósł średnio 465 mln m sześć. dziennie. To ponad 22 procent mniej, niż w sierpniu 2018 roku i 12 procent mniej niż w tym samym miesiącu 2017 roku.

Spadek wynika z faktu, że wcześniej dostawy znacząco rosły ze względu na gromadzenie zapasów przez klientów koncernu z Petersburga. Teraz jednak zapełnienie magazynów w Europie wynosi ponad 84 procent. To tylko o trzy procent mniej, niż wyniósł wyż ich zapełnienia w zeszłym roku, który został osiągnięty dopiero w listopadzie. Może to oznaczać spadek eksportu w nadchodzących miesiącach poczynając od sierpnia tego roku.

Kommiersant nie wspomina, że część klientów Gazpromu gromadzi gaz w tak szybkim tempie ze względu na obawę przed ewentualnym kryzysem dostaw przez Ukrainę po zakończeniu umowy przesyłowej wygasającej z końcem 2019 roku. Zapasy na wypadek problemów zgromadzili już Ukraińcy i Węgrzy. Ich śladem mogli pójść również inni klienci Gazpromu w Europie.

 

 

Kraje East Med wzmocnią współpracę. Turcja nie pozostanie dłużna

Szczyt poświęcony współpracy przy gazociągu East Med odbył się z planami nowych odwiertów Turcji na spornych wodach Cypru.

The Times of Israel/Reuters/Wojciech Jakóbik

Ministrowie odpowiedzialni za energetykę z Grecji, Cypru, Izraela i USA spotkali się w Atenach, by wzmocnić współpracę energetyczną, która może zakończyć się budową gazociągu East Med do Europy.

Pomimo sporu o odwierty Turcji w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że współpraca energetyczna może zmniejszyć napięcia w regionie. Skrytykowali także działania Turków i opowiedzieli się za szybką budową East Med.

Dwa statki do odwiertów z Turcji pracują już na spornych wodach u wybrzeży Cypru. W tym miesiącu dołaczy do nich kolejny. Turcy nie uznają podziału wyłącznych stref ekonomicznych ustalonego przez pozostałe kraje regionu ze względu na poparcie seperatystów, tzw. Turków cypryjskich.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s