Gaz łupkowy nie wypalił. Sejm usunie specjalny podatek | OPEC+ poszuka we wrześniu odpowiedzi na spadek cen ropy

Skała łupkowa. Fot. Wikimedia Commons
Skała łupkowa. Fot. Wikimedia Commons

:9 sierpnia odbędzie się w Sejmie RP pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Powodem zmiany jest dotychczasowa porażka „rewolucji łupkowej” w Polsce.

:Włoski Saipem i szwajcarski Allseas nie obawiają się ewentualnych sankcji USA, które dotkną je za budowę spornego Nord Stream 2, jeżeli projekt z senatu amerykańskiego wejdzie w życie.

:12 września w Abu Dhabi odbędzie się kolejny szczyt grupy OPEC+ poświęcony dalszym działaniom na rzecz stabilizacji cen ropy.

Gaz łupkowy nie wypalił. Sejm usunie specjalny podatek

9 sierpnia odbędzie się w Sejmie RP pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Powodem zmiany jest dotychczasowa porażka „rewolucji łupkowej” w Polsce.

Wojciech Jakóbik

Ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym wprowadziła podatek od zysków z działalności wydobywczej węglowodorów oraz rozszerzyła zakres przedmiotowy ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin poprzez opodatkowanie wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej

– Podstawą opodatkowania specjalnym podatkiem węglowodorowym jest zysk z działalności wydobywczej węglowodorów stanowiący nadwyżkę uzyskanych w danym roku podatkowym przychodów z działalności wydobywczej węglowodorów nad poniesionymi w danym roku podatkowym wydatkami kwalifikowanymi. Przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne oraz wartości należności uregulowanych w naturze, w tym zaliczki oraz przedpłaty, z tytułu dostawy wydobytych węglowodorów, a w przypadku gdy zapłata należności lub uregulowanie należności nie zostaną dokonane w terminie 3 miesięcy od dnia dostawy węglowodorów, przychód stanowi ustalona według zasady memoriałowej kwota należna za dostawę wydobytych węglowodorów. Ilość gazu ziemnego oraz ropy naftowej będących przedmiotem dostawy wydobytych węglowodorów ustala się na podstawie faktury lub innego dokumentu dotyczącego ich dostawy – tłumaczą autorzy ustawy w uzasadnieniu.

Można w nim przeczytać, że podatek został wprowadzony w nadziei na zyski z rosnącego wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Pomimo obiecujących prognoz U.S. Energy Information Administration szacujących złoża tego typu na 5,2 bln m sześc. późniejsze szacunki Polskiego Instytutu Geologicznego wskazywały już jednak, że polskie zasoby gazu łupkowego wynoszą najprawdopodobniej między 346 a 768 mld metrów sześciennych. Potwierdził zatem najniższe wartości z dotychczas prognozowanych zasobów gazu łupkowego.

– Obecnie według informacji Ministerstwa Środowiska na dzień 30 kwietnia 2017 roku obowiązuje w Polsce 20 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, co oznacza, że w porównaniu ze stanem na 1 lipca 2013 roku, tj. stanem, jaki był oceniany na potrzeby Oceny Skutków Regulacji dla ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, kiedy było wydanych w Polsce 108 koncesji, liczba obowiązujących koncesji spadła o 81 procent. Zauważalny jest także drastyczny spadek dynamiki wykonywania prac poszukiwawczo-rozpoznawczych za gazem z formacji łupkowych – ostrzegają pomysłodawcy zmiany.

– Z tego powodu nie jest już aktualne założenie, jakie przyświecało wprowadzeniu podatku, zgodnie z którym w związku ze znaczącym zainteresowaniem uzyskiwaniem koncesji przez przedsiębiorstwa zarówno polskie, jak i zagraniczne, można było spodziewać się, że w niedługim okresie nastąpi wzrost zainteresowania koncesjami na wydobywanie i rozpocznie się wydobycie gazu. Wbrew prognozom nie nastąpił w Polsce rozwój wydobycia gazu łupkowego, podstawowym źródłem tego surowca pozostają konwencjonalne złoża gazu ziemnego – czytamy w uzasadnieniu ustawy. – W kolejnych latach po przyjęciu ustawy SPW nastąpiła weryfikacja przyjętych przy jej uchwalaniu założeń. Obecnie złoża łupkowe, jakie znajdują się na terytorium Polski, nie dają wystarczających możliwości ich gospodarczej eksploatacji. W konsekwencji nie zostało spełnione również kolejne założenie ustawodawcy, zgodnie z którym specjalny podatek węglowodorowy miał zapewniać budżetowi państwa odpowiedni udział w zyskach z tytułu wydobycia gazu łupkowego.

 

Firmy odpowiedzialne za budowę Nord Stream 2 nie boją się sankcji USA

Włoski Saipem i szwajcarski Allseas nie obawiają się ewentualnych sankcji USA, które dotkną je za budowę spornego Nord Stream 2, jeżeli projekt z senatu amerykańskiego wejdzie w życie.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Komisja spraw zagranicznych Senatu USA przyjęła projekt sankcji wobec uczestników projektu Nord Stream 2. Czeka on jeszcze na przyjęcie przez obie izby parlamentu i podpis prezydenta USA. Jeżeli wejdzie w życie, nałoży sankcje wizowe i finansowe na podmioty zaangażowane w projekt gazociągu Nord Stream 2, czyli m.in. Saipem i Allseas układające rury.

– Saipem nie wierzy, że owa legislacja w zaproponowanym kształcie będzie miała zastosowanie do zobowiązań kontraktowych tej firmy – ocenił Vincenzo Romeo Tramontano, rzecznik włoskiego podmiotu. – Saipem rozumie ją jako wprowadzenie w przyszłości sankcji na określone statki zapewniające wsparcie budowy – dodał w komentarzu dla Bloomberga.

Allseas odmówił „spekulacji na temat potencjalnego wpływu zaproponowanych sankcji”.

 

OPEC+ poszuka we wrześniu odpowiedzi na spadek cen ropy

12 września w Abu Dhabi odbędzie się kolejny szczyt grupy OPEC+ poświęcony dalszym działaniom na rzecz stabilizacji cen ropy.

TASS/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Przewodniczący konferencji OPEC (kartelu naftowego) i minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suheil Mazrui zdradził, że podczas spotkania ministrowie krajów OPEC+ (państwa OPEC i dwunastu producentów spoza kartelu podpisanych pod porozumieniem naftowym) zdecydują o działaniach na rzecz „utrzymania równowagi na rynku ropy”.

Cena baryłki Brent wynosiła 9 sierpnia o 7.00 czasu polskiego 57,26 dolarów. Jesienią zeszłego roku kosztowała nawet 80 dolarów, po czym nastąpił spadek w okolice 60 dolarów zimą. Od tego czasu cena ropy Brent utrzymuje się między 60 a 70 dolarów. W lipcu notowany jest spadek jej wartości pomimo wywiązywania się krajów OPEC+ z porozumienia naftowego.

Porozumienie naftowe zakłada obecnie skoordynowaną redukcję wydobycia w krajach OPEC+ o w sumie 1,2 mln baryłek dziennie do końca roku. Przedłużenie układu może utrzymać ceny na obecnym poziomie, ale także doprowadzić do dalszych spadków. Jego zakończenie może spowodować istotny spadek wartości baryłki. Zwiększenie cięć może potencjalnie podnieść cenę ropy.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s