Europa potrzebuje mniej LNG, bo szykuje zapasy na ewentualny kryzys | Nord Stream 2 zbliża się do Danii

:Dostawy LNG do Europy zmalały w lipcu o 27,6 procent miesiąc do miesiąca do 6,8 mld m sześc. przez mniejsze zapotrzebowanie i eksport z Kataru. Dostawy mają znów wzrosnąć we wrześniu.

:Turcja ostrzega, że nie pozwoli na „politykę faktów dokonanych” prowadzoną jej zdaniem przez Cypr poszukujący gazu u swych wybrzeży. Groźby te zaostrzają spór mogący wpłynąć na projekt East Med.

:Budowa Nord Stream 2 jest kontynuowana coraz bliżej wód Danii, która jeszcze nie podjęła decyzji, czy zgodzić się na prace na jej terytorium.

Europa potrzebuje mniej LNG, bo szykuje zapasy na ewentualny kryzys

Dostawy LNG do Europy zmalały w lipcu o 27,6 procent miesiąc do miesiąca do 6,8 mld m sześc. przez mniejsze zapotrzebowanie i eksport z Kataru. Dostawy mają znów wzrosnąć we wrześniu.

Platts/Wojciech Jakóbik

Jednym z powodów były nadzwyczaj duże zapasy gazu w magazynach europejskich. BiznesAlert.pl informował, że za ich pomocą Europejczycy mogą przygotowywać się na ewentualne problemy z dostawami gazu rosyjskiego przez Ukrainę w okresie negocjacji nowego kontraktu przesyłowego z Gazpromem na przełomie roku.

Kolejny powód to fakt, że gaz skroplony jest znów droższy na giełdzie azjatyckiej. Porównanie cen na giełdach JKM (Japonia)-TTF(Belgia) wypada na korzyść tej pierwszej – 3,78 do 2,58 dolarów za mmBtu. Według analityków Platts ta tendencja ma ulec zmianie we wrześniu.

Spadek dostaw LNG do Europy wynikał także z mniejszego wykorzystania instalacji skraplających przez Katar.

Główni dostawcy gazu do Europy to obecnie Katar (19,1 mld m sześc.), Rosja (13 mld m sześc.), Algieria (8,9 mld m sześc.), Nigeria (8,4 mld m sześc.) i USA (7,9 mld m sześc.) – wylicza Platts.

 

Turcja grozi Cyprowi w sporze o East Med

Turcja ostrzega, że nie pozwoli na „politykę faktów dokonanych” prowadzoną jej zdaniem przez Cypr poszukujący gazu u swych wybrzeży. Groźby te zaostrzają spór mogący wpłynąć na projekt East Med.

Daily Sabah/Wojciech Jakóbik

– Nie będziemy przymykać oczu na politykę faktów dokonanych na Cyprze, we wschodniej części Morza Śródziemnego i Egejskiego. Nie pozwolimy na podjęcie żadnej decyzji niezgodnie z naszymi prawami w tej sprawie – zapowiedział minister obrony narodowej Turcji Hulusi Akar. Jego zdaniem Cypr szuka gazu na wodach Cypru Północnego – separatystycznej republiki uznawanej tylko przez Turcję. Akar ma dokonać inspekcji sił na wyspie i skonsultować się z władzami marionetkowego państwa.

Turcja także prowadzi odwierty we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jej działania w tym zakresie są krytykowane przez społeczność międzynarodową ze względu na naruszenie wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru. Turcy cypryjscy zaproponowali równy podział pracy oraz przychodów z wydobycia ze złóż wokół wyspy. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres pochwalił tę inicjatywę.

Spór może mieć wpływ na projekt gazociągu śródziemnomorskiego East Med., który miałby zapewnić dostawy tamtejszego gazu do Europy. Jest on wspierany przez kraje regionu: Cypr, Izrael, Egipt, Jordanię, a także USA i Komisję Europejską.

 

Nord Stream 2 zbliża się do Danii

Budowa Nord Stream 2 jest kontynuowana coraz bliżej wód Danii, która jeszcze nie podjęła decyzji, czy zgodzić się na prace na jej terytorium.

NDR/Wojciech Jakóbik

Spółka odpowiedzialna za budowę spornego gazociągu Nord Stream 2 planuje 12 sierpnia dokonać połączenia odcinków gazociągu z wybrzeża niemieckiego do brzegów Rugii. Dzięki temu powstanie jeden, nieprzerwany odcinek aż do granicy wód terytorialnych Danii w pobliżu Bornholmu.

Wciąż nie wiadomo, czy Dania wyrazi zgodę na budowę gazociągu na jej wodach. Dwa wnioski w tej sprawie trafiły do Duńskiej Agencji Energii. Według doniesień Reutersa oczekiwanie na jej decyzję może opóźnić projekt Nord Stream 2 o osiem miesięcy i zwiększyć jego koszty o 550 mln euro. Pierwotnie gazociąg miał być gotowy do końca 2019 roku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s