Ukraina ma plan na wypadek nowego kryzysu gazowego | Chiny rozważają opcję atomową w razie nowych sankcji USA

:Ukraina szykuje plan B na wypadek przerwy dostaw gazu rosyjskiego do Europy tej zimy.

:Amerykanie objęli sankcjami firmę chińską odpowiedzialną za import ropy z Iranu. W razie kolejnych Chińczycy mogą sięgnąć po ostateczność i sprzedać część obligacji rządowe USA.

:Pomimo znaczących cięć wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej i realizacji założeń porozumienia naftowego przez kraje OPEC+ ropa dalej tanieje. Saudyjczycy mogą wpaść w tarapaty.

Ukraina ma plan na wypadek nowego kryzysu gazowego

Ukraina szykuje plan B na wypadek przerwy dostaw gazu rosyjskiego do Europy tej zimy.

UKRINFORM/Wojciech Jakóbik

– Nieposiadanie planu zapasowego byłoby absolutnie nieodpowiedzialne – ocenił Oleksandr Danyliuk, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy w rozmowie z BBC News Ukraine. Rada zajmuje się regularnie zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa energetycznego, które są „priorytetowe” dla władz ukraińskich.

Kontrakt przesyłowy Ukraina-Rosja kończy się z końcem 2019 roku. Danyliuk wyraził przekonanie, że jego kraj poradzi sobie w razie ewentualnego kryzysu dostaw. Przyznał, że ważne będzie pozyskanie inwestorów, którzy dofinansowaliby modernizację systemu przesyłowego.

 

 

Chiny rozważają opcję atomową w razie nowych sankcji USA

Amerykanie objęli sankcjami firmę chińską odpowiedzialną za import ropy z Iranu. W razie kolejnych Chińczycy mogą sięgnąć po ostateczność i sprzedać część obligacji rządowe USA.

OilPrice.com/Wojciech Jakóbik

USA objęły sankcjami Zhuhai Zhenrong, firmę sprzedającą ropę irańską w Chinach. Wykryły także podobne działania państwowej CNPC. Mogą wprowadzić obostrzenia także wobec niej.

Portal OilPrice.com sugeruje, że w razie objęcia Chin nowymi sankcjami USA za współpracę z Iranem, na przykład przy szeregu projektów energetycznych w tym kraju, Pekin mógłby odpowiedzieć „opcją atomową”. Chodzi o sprzedaż części obligacji rządowych USA. Chińczycy posiadają papiery wartościowe tego typu o wartości 1,4 bln dolarów. Do tej pory używali tej groźby w negocjacjach.

Masowa sprzedaż obligacji amerykańskich doprowadziłaby do szybkiego spadku wartości dolara, a być może także do problemów na rynku nieruchomości i chaosu na giełdzie. Nie wiadomo jednak, czy Chińczycy ostatecznie sięgną po takie rozwiązanie.

 

 

Porozumienie naftowe nie działa. Rośnie presja na Arabię Saudyjską

Pomimo znaczących cięć wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej i realizacji założeń porozumienia naftowego przez kraje OPEC+ ropa dalej tanieje. Saudyjczycy mogą wpaść w tarapaty.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Ropa tanieje między innymi ze względu na sankcje ograniczające eksport ropy z Iranu oraz kryzys gospodarczo-polityczny wpływające negatywnie na sprzedaż ropy z Wenezueli. Ośrodek analityczny Bernstein sugeruje, że cena mogłaby znacząco wzrosnąć dopiero po zwiększeniu cięć porozumienia naftowego z 1,2 mln baryłek dziennie o kolejny milion.

Tymczasem Saudyjczycy potrzebują wyższej ceny ropy do stabilizacji budżetu, który finansuje istotne wydatki socjalne petrodolarami. Zamierza także sprywatyzować Saudi Aramco, którego wartość giełdowa będzie zależała między innymi od ceny baryłki – czytamy w Financial Times.

Oznacza to, że Arabia Saudyjska może być zainteresowana zwiększeniem cięć na wrześniowym spotkaniu OPEC+. Dodatkowym czynnikiem dopingującym ją do działania mogą być wybory prezydenckie w USA w 2020 roku, przed którymi prezydent Donald Trump nie pozwoli na podwyżki cen na stacjach benzynowych, więc okno możliwości na działanie się właśnie zamyka.

Wyzwaniem może być skłonienie Rosjan do dalszych cięć. Ich firmy naftowe, jak Rosnieft, sygnalizują już problemy z rozwojem wydobycia na nowych złożach przez porozumienie naftowe i oczekują rekompensat.

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s