Ukraina przygotowuje infrastrukturę na kryzys gazowy | WSJ: Trump chce kupić Grenlandię dla jej złóż surowców

:Ukraiński operator gazociągów przesyłowych Ukrtransgaz zmodernizował część tłoczni by mogły dostarczać gaz na wschód i południe kraju w razie przerwy dostaw z Rosji.

:Źródła Wall Street Journal przekonują, że prezydent USA Donald Trump rozważa kupno Grenlandii. Poprosił prawnika administracji prezydenckiej o analizę takiej możliwości.

Ukraina przygotowuje infrastrukturę na kryzys gazowy

Ukraiński operator gazociągów przesyłowych Ukrtransgaz zmodernizował część tłoczni by mogły dostarczać gaz na wschód i południe kraju w razie przerwy dostaw z Rosji.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Gaz słany przez Rosjan do Unii Europejskiej przez Ukrainę pozwala utrzymać odpowiednie ciśnienie w infrastrukturze ukraińskiej. Kontrakt przesyłowy kończy się z końcem 2019 roku, a rząd w Kijowie obawia się, że po jego zakończeniu Rosjanie wykorzystają przerwy dostaw do osiągnięcia celów politycznych.

Ukrtransgaz zapewnia, że jest przygotowany do ewentualnych zakłóceń dostaw i ma wszelkie możliwości techniczne potrzebne do uruchomienia rewersowych dostaw gazu w razie potrzeby. Ukraina skorzystała już z rewersów w 2009 roku, kiedy doszło do zatrzymania dostaw gazu z Rosji.

Rosja chciałaby podpisać z Ukrainą krótkoterminowy kontrakt przesyłowy pozwalający wykorzystywać gazociągi nad Dnieprem do czasu, gdy powstanie infrastruktura ją omijająca – Nord Stream 2 i Turkish Stream. Ten pierwszy gazociąg notuje opóźnienie, a do pełnego wykorzystania jego przepustowości potrzebna jest jeszcze odnoga EUGAL w Niemczech, która będzie gotowa z końcem 2020 roku. Oznacza to, że Rosjanie jeszcze przez jakiś czas nie będą mieli alternatywy do szlaku ukraińskiego.

Ukraina i Komisja Europejska oczekują długoterminowego kontraktu na 10 lat z minimalnym przesyłem w wysokości 60 mld m sześc. gazu rocznie i dodatkowym buforem 30 mld m sześc. Taka umowa musiałaby zostać zawarta zgodnie z przepisami antymonopolowymi Unii Europejskiej, przez co budzi zastrzeżenia Gazpromu.

 

WSJ: Trump chce kupić Grenlandię dla jej złóż surowców

Źródła Wall Street Journal przekonują, że prezydent USA Donald Trump rozważa kupno Grenlandii. Poprosił prawnika administracji prezydenckiej o analizę takiej możliwości.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Prezydent miałby interesować się Grenlandią ze względu na jej znaczenie w polityce międzynarodowej oraz potencjalnie pokaźne złoża. Część doradców Trumpa uważa, że pomysł jest dobry. Inni twierdzą, że zakup nie będzie możliwy. Rozmówcy WSJ porównują potencjalną transakcję do kupna Alaski od Rosji. Grenlandia to największa wyspa na świecie należąca do Danii. Jest w większości pokryta lodem i liczy około 56 tysięcy mieszkańców.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s