Amerykańskie serca będą pompować gaz Bramy Północnej w regionie

Brama Północna. Grafika: BiznesAlert.pl

Znaczenie umowy Gaz-System i Solar Turbines wykracza poza projekt Baltic Pipe. Małe serca z Ameryki będą pompować gaz Bramy Północnej przez krwioobieg całej Polski, a może i jej sąsiadów – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Umowa Gaz-System i Solar Turbines

14 sierpnia Gaz-System podpisał umowę z amerykańską firmą Solar Turbines na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład Programu Baltic Pipe zlokalizowanych w Polsce. Dostawa obejmuje łącznie 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 MW, które trafią odpowiednio w ilościach 3 szt. do Tłoczni Gazu Goleniów, 3 szt. do Tłoczni Gazu Gustorzyn i 4 szt. do Tłoczni Gazu Odolanów. Dostawa będzie zrealizowana w okresie od 18 do 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

https://biznesalert.pl/gaz-system-solar-turbines-polska-usa-sprezarki-baltic-pipe-umowa-energetyka-gaz/

Dialog energetyczny Polska-USA

Każda umowa z USA zwiększa znaczenie strategiczne bezpieczeństwa Polski z punktu widzenia Amerykanów, więc kontrakt na 550 mln zł z Solar Turbines także. To kolejny element budowy współpracy energetycznej Polska-USA podjętej w ramach dialogu strategicznego zapoczątkowanego przez sekretarza energii Ricka Perryego i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

https://biznesalert.pl/rick-perry-wizyta-w-polsce-naimski-gaz-energetyka/

Należy jednak podkreślić, że USA wspierają Polskę jako kraj NATO i angażują się w inicjatywy Sojuszu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, w tym bezpieczeństwa dostaw przez Baltic Pipe, jeszcze od szczytu NATO w 2015 roku, co opisywałem w BiznesAlert.pl. Polacy we współpracy z Norwegami i Duńczykami (państwa Baltic Pipe) wspierani przez Amerykanów wywalczyli zapis o ochronie morskich szlaków dostaw surowców przez NATO. Umowa z Solar Turbines jest zatem pokłosiem, a nie pierwszym objawem, pożądanego zaangażowania Amerykanów w osłonę Baltic Pipe, na przykład przed problemami z krzyżowaniem z Nord Stream 2.

http://biznesalert.pl/baltic-pipe-krzyzowanie-nord-stream-2/

Amerykańskie serca polskiego systemu przesyłowego

Jednakże budowa tłoczni z pomocą Amerykanów ma znaczenie wykraczające poza Plan Baltic Pipe. Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień cytowany przez BiznesAlert.pl zdradził, że sprzęt od Solar Turbines pozwoli zwiększyć o 50 procent moc tłoczni zainstalowanych w Polsce. Pozwoli rozprowadzać gaz z Baltic Pipe oraz FSRU w Gdańsku po całej Polsce. – Pozwoli dostarczyć gaz z tych nowych kierunków do Polski, ale także do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż realizujemy gazociągi z Litwą i Słowacją, a na deskach kreślarskich mamy połączenia z Czechami i Ukrainą – podsumował prezes.

Oznacza to, że sprężarki z USA posłużą całej Bramie Północnej – rozbudowanemu gazoportowi, Baltic Pipe i FSRU (tzw. drugiemu gazoportowi). Te pompy będą małymi sercami rozprowadzającymi gaz po całym kraju. To szczególnie istotne w obliczu wyzwań opisanych w tekście o problemach Gazociągu Polska-Ukraina. Dopiero pełna modernizacja infrastruktury przesyłowej w Polsce pozwoli zlikwidować wąskie gardła ograniczające potencjał wykorzystania Bramy Północnej w kraju i za granicą. Pytany przeze mnie o to, kiedy tłocznie z USA umożliwią dostawy nowym gazociągiem na Ukrainę, prezes Stępień odparł, że w 2022 roku. To potwierdzenie analizy z czerwca 2019 roku, w której postawiłem tezę, że ta infrastruktura będzie mogła powstać dopiero wtedy.

http://biznesalert.pl/gazociag-polska-ukraina-energetyka-gaz-2022-rok-polska/

Dwa ptaki jednym kamieniem

Umowa Gaz-System z Solar Turbines to, używając powiedzenia amerykańskiego, uderzenie dwóch ptaków jednym kamieniem. Wpisanie jak największej części infrastruktury w Plan Baltic Pipe pozwoli być może uzyskać dalsze dofinansowanie (unijne, itp.) prac, które normalnie służyłyby tylko potrzebom krajowym. Tak było również w przypadku Gazociągu Polska-Litwa, którego infrastruktura towarzysząca dofinansowana z Unii pozwoliła przyspieszyć gazyfikację Polski północno-wschodniej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s