Rozmowy o koalicji przeciwko atomowi na Białorusi z udziałem ministra Naimskiego | Polska rozważa udział w amerykańskiej koalicji ochrony tankowców

:W dniach 22-23 sierpnia odbędzie się konferencja energetyczna pod patronatem prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa z udziałem pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury Piotra Naimskiego.

:Agencja Reuters donosi, że Polska mogłaby dołączyć do misji ochrony tankowców w Cieśninie Ormuz organizowanej przez USA.

:Złe sygnały gospodarcze z Chin oraz Niemiec i pesymizm pomimo zapewnień USA o braku recesji utrzymują niską cenę ropy naftowej.

:Następne spotkanie procesu trójstronnego, czyli rozmów Komisja Europejska-Ukraina-Rosja o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po zakończeniu kontraktu przesyłowego ma odbyć się 16 września. Wcześniej Ukraina planuje powołać rząd i stworzyć delegację na rozmowy.

Rozmowy o koalicji przeciwko atomowi na Białorusi z udziałem ministra Naimskiego

W dniach 22-23 sierpnia odbędzie się konferencja energetyczna pod patronatem prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa z udziałem pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury Piotra Naimskiego.

Wilnoteka.lt/Wojciech Jakóbik

W wydarzeniu ma wziąć także udział podsekretarz stanu ministerstwa spraw zagranicznych do spraw polityki wschodniej, współpracy rozwojowej i dyplomacji ekonomicznej Marcin Przydacz.

Uczestnicy konferencji mają uczcić pamięć zmarłego senatora Johna McCaina oraz omówić tematy z zakresu bezpieczeństwa energetycznego, w tym możliwość powstania koalicji przeciwko elektrowni jądrowej budowanej przez Rosjan w Ostrowcu na Białorusi, którą Litwini postrzegają jako zagrożenie ekonomiczne i środowiskowe. Polacy nie są zainteresowani importem energii z Elektrowni Ostrowiec, ale nie uznają jej za zagrożenie środowiskowe. Sami planują budowę atomu, który uważają za bezpieczny.

Rozmowy będą elementem przygotowań do wizyty sekretarza energii Ricka Perryego zapowiadanej na październik.

Polska rozważa udział w amerykańskiej koalicji ochrony tankowców

Agencja Reuters donosi, że Polska mogłaby dołączyć do misji ochrony tankowców w Cieśninie Ormuz organizowanej przez USA.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Polska jeszcze nie podjęła decyzji, ale rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych powiedziała Reutersowi, że z polskiego punktu widzenia taka misja „byłaby uzasadniona w celu stabilizacji regionu”. Niemcy opowiedziały się za stworzeniem europejskiej misji.

Po tym jak USA wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem i doszło do ataków na tankowce w Cieśninie Ormuz, kraje zachodnie rozważają, w jaki sposób zareagować na to zjawisko. Pomysł powołania atlantyckiej koalicji do ochrony tankowców zgłoszony przez Wielką Brytanię nie zyskał poparcia. Amerykanie zaproponowali stworzenie jej pod swoim przywództwem, budząc obawy krajów jak Niemcy.

 

Obawy przed recesją rządzą rynkiem ropy

Złe sygnały gospodarcze z Chin oraz Niemiec i pesymizm pomimo zapewnień USA o braku recesji utrzymują niską cenę ropy naftowej.

Reuters/CNBC/Wojciech Jakóbik        

 

Niemcy zapowiedziały stymulację gospodarki w razie pojawienia się spowolnienia gospodarczego. Produkt Krajowy Brutto tego kraju wzrósł w drugim kwartale 2019 roku tylko o 0,1 procent. Federalne Biuro Statystyczne ostrzega, że kraj może czekać recesja. Również chińskie PKB rośnie w tempie najniższym od 27 lat w tempie 6,2 procent w drugim kwartale tego roku. Wcześniej było to 6,4 procent. Tamtejsze biuro statystyczne obawia się recesji. Amerykański PKB wzrósł w drugim kwartale tego roku o 2,1 procent w porównaniu do 3,1 procent kwartał wcześniej. Rząd w Waszyngtonie przekonuje, że nie spodziewa się recesji.

Ze względu na obawy przed recesją cena ropy naftowej Brent utrzymuje się poniżej 60 dolarów za baryłkę. We wrześniu odbędzie się spotkanie krajów porozumienia naftowego, grupy OPEC+, na którym mają zapaść decyzje o ewentualnym zwiększeniu cięć wydobycia ropy w celu podwyższenia ceny tego surowca na rynkach.

 

Zbliżają się rozmowy gazowe KE-Ukraina-Rosja. Niejasna deklaracja doradcy prezydenta

Następne spotkanie procesu trójstronnego, czyli rozmów Komisja Europejska-Ukraina-Rosja o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po zakończeniu kontraktu przesyłowego ma odbyć się 16 września. Wcześniej Ukraina planuje powołać rząd i stworzyć delegację na rozmowy.

UKRINFORM/Wojciech Jakóbik

 

Doradca prezydenta do spraw energetyki Andrij Gerus powiedział portalowi Glavcom, że nowy rząd będzie musiał stworzyć stosowną delegację i zdecydować o procesie rozdziału właścicielskiego Naftogazu.

– Jesteśmy za przedłużeniem tego kontraktu tranzytowego – powiedział Gerus cytowany przez URKINFORM. Komisja Europejska i Ukraina opowiadają się za podpisaniem nowego kontraktu uwzględniającego regulacje europejskie. Gazprom proponował przedłużenie obecnego kontraktu niedostosowanego do unijnych przepisów antymonopolowych.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s