Transnieft ma plan uniknięcia nowego kryzysu zanieczyszczonej ropy | USA przedłużają taryfę ulgową względem Huawei

Donald Trump i Jean-Claude Juncker. Fot. EEAS

:Transnieft proponuje rządowi Federacji Rosyjskiej przekazanie mu kontroli nad punktami odbioru ropy naftowej w celu zmniejszenia ryzyka powtórzenia się kryzysu zanieczyszczonej ropy.

:Administracja prezydenta Donalda Trumpa przedłużyła zgodę na kupno sprzętu z USA przez chińską firmę telekomunikacyjną Huawei o 90 dni.

Transnieft ma plan uniknięcia nowego kryzysu zanieczyszczonej ropy

Transnieft proponuje rządowi Federacji Rosyjskiej przekazanie mu kontroli nad punktami odbioru ropy naftowej w celu zmniejszenia ryzyka powtórzenia się kryzysu zanieczyszczonej ropy.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Obecnie te punkty znajdują się pod kontrolą ponad 150 podmiotów prywatnych. Transnieft chciałby przejąć nad nimi kontrolę bez przejmowania własności. Mógłby wtedy wprowadzić własne standardy kontroli jakości surowca pojawiającego się w tych punktach. Premier Dmitrij Miedwiediew obiecał rozważyć tę propozycję na posiedzeniu rządu.

Prezes Nikołaj Tokariew ocenił także, że istniejące laboratoria analizy jakości ropy muszą przejść ponowną akredytację i certyfikację w celu poprawy jakości badań oraz ujednolicenia metodologii, bo każde „pracuje z użyciem własnych reagentów, sprzętu i naturalnie różnią się ich wyniki”.

Transnieft chce poprawić wizerunek po kryzysie zanieczyszczonej ropy zdiagnozowanym w kwietniu tego roku, kiedy okazało się, że z rosyjskiego systemu przesyłowego ropy ropociągiem Drużba dotarła do Europy mieszanka surowca przekraczająca normy chlorków organicznych. Zagroziła bezpieczeństwu infrastruktury i zmusiła do tymczasowego zatrzymania dostaw przez infrastrukturę na Białorusi i Ukrainie, w Polsce, Niemczech, Czechach i Słowacji.

Trwają rozmowy o rekompensatach za zatrzymanie dostaw i szkody spowodowane zanieczyszczeniem surowca. Ukraina otrzymała już 3,3 mln dolarów. Tymczasem wewnątrz Rosji trwa spór o odpowiedzialność za kryzys, w którym Transnieft i krajowy producent Rosnieft należący do Igora Sieczina wymieniają się oskarżeniami. Jedno z nich sugeruje, że firma Tokariewa nie przygotowała planu mającego pozwolić na uniknięcie nowego kryzysu zanieczyszczonej ropy.

 

 

USA przedłużają taryfę ulgową względem Huawei

Administracja prezydenta Donalda Trumpa przedłużyła zgodę na kupno sprzętu z USA przez chińską firmę telekomunikacyjną Huawei o 90 dni.

NPR/Wojciech Jakóbik

 

Decyzja pozwoli Huawei kupować sprzęt firm amerykańskich w celu zaopatrzenia obecnych klientów. Było to szczególnie ważne dla odległych ośrodków miejskich w USA, które wykorzystują tanią technologię Huawei, by dostarczyć usługi bezprzewodowe.

Po zakończeniu przedłużonej zgody Huawei będzie musiał sobie poradzić bez amerykańskiego sprzętu. Waszyngton uznaje jego działania za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, bo firma ma rzekomo podsłuchiwać Amerykanów. Chińczycy odrzucają te oskarżenia jako niesprawiedliwe i apelują o skreślenie ich firmy i ponad 70 podmiotów współpracujących z nią z listy objętej zakazem współpracy.

Huawei jest także podejrzany o złamanie sankcji USA wobec Iranu. Córka prezesa firmy Meng Wangzhou została zatrzymana w Kanadzie z podejrzeniem oszustwa bankowego w celu ominięcia obostrzeń.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s