
:Rząd Angeli Merkel ma przedstawić 20 września nowy plan cięcia emisji dwutlenku węgla w gospodarce niemieckiej.
:Rosyjski Rosnieft musiał obniżyć wydobycie węglowodorów przez kryzys zanieczyszczonej ropy, który czasowo zatrzymał dostawy ropy przez ropociąg Drużba do Europy oraz porozumienie naftowe ograniczające wydobycie w krajach OPEC+ jak Rosja.
Niemcy przedstawią nową politykę klimatyczną we wrześniu
Rząd Angeli Merkel ma przedstawić 20 września nowy plan cięcia emisji dwutlenku węgla w gospodarce niemieckiej.
Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik
Niemcy nie realizują własnych celów klimatycznych (redukcja emisji CO2 o 40 procent do 2020 roku) i zamierzają przyspieszyć działania w tym zakresie. Przedstawią nowe rozwiązania 20 września. W grę wchodzi wprowadzenie podatku od emisji CO2 i objęcie regulacjami klimatycznymi dodatkowych sektorów – budownictwa, transportu i rolnictwa.
Działania rządu może jednak hamować lobby przemysłowe partii koalicyjnych SPD oraz CDU/CSU. Jednak Clean Energy Wire informuje, że we wrześniu te lobby mogą mieć słabsze oddziaływanie ze względu na tegoroczną falę upałów pokazującą problem zmian klimatu oraz protesty Fridays for Future odbywające się w każdy piątek z udziałem studentów.
Co ciekawe, organizacja zrzeszająca przemysł niemiecki BDI opublikowała raport, w którym analizuje pomysł wprowadzenia podatku od emisji CO2. Jej zdaniem globalny podatek nie będzie efektywny, ale krajowy – tak, jeśli nie zaszkodzi biznesowi niemieckiemu.
Kryzys zanieczyszczonej ropy i porozumienie naftowe uderzają w Rosnieft
Rosyjski Rosnieft musiał obniżyć wydobycie węglowodorów przez kryzys zanieczyszczonej ropy, który czasowo zatrzymał dostawy ropy przez ropociąg Drużba do Europy oraz porozumienie naftowe ograniczające wydobycie w krajach OPEC+ jak Rosja.
Neftegaz/TASS/Wojciech Jakóbik
Raport Rosnieftu z drugiego kwartału i pierwszej połowy 2019 roku został opublikowany 20 sierpnia. Pokazuje, że wydobycie w pierwszej połowie tego roku wyniosło 5,81 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie i wzrosło o 1,8 procent rok do roku. Jednak w drugim kwartale 2019 roku (kryzys zanieczyszczonej ropy zaczął się w kwietniu) Rosnieft zanotował wydobycie na poziomie 5,71 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. To wzrost o 0.1 procent w porównaniu z drugim kwartałem i spadek o 3,3 procent w porównaniu z pierwszym.
Powodem było czasowe ograniczenie poboru ropy do systemu przesyłowego z powodu kryzysu zanieczyszczonej ropy oraz realizacja cięć w ramach porozumienia naftowego krajów grupy OPEC+, do której należy Rosja. Strony układu zrealizowały ograniczenia założone na 1,2 mln baryłek dziennie w 159 procentach, czyli przekroczyły zakładany cel.