EUGAL. Grafika: Gascade
EUGAL. Grafika: Gascade

:Niemiecki operator Gascade odpowiedzialny za odnogę Nord Stream 2 w tym kraju o nazwie EUGAL poradził sobie z problemami we wschodniej Meklemburgii. Pierwsza nitka ma zacząć pracę przed końcem roku.

:Iran liczy na to, że dojdzie do porozumienia z USA i będzie mógł znów słać ropę na rynki światowe bez ograniczeń. To warunek rozpoczęcia rozmów z USA.

Pierwsza nitka odnogi Nord Stream 2 w Niemczech ma być gotowa do końca roku

Niemiecki operator Gascade odpowiedzialny za odnogę Nord Stream 2 w tym kraju o nazwie EUGAL poradził sobie z problemami we wschodniej Meklemburgii. Pierwsza nitka ma zacząć pracę przed końcem roku.

Schweriner Volkzeitung/Wojciech Jakóbik

 

Wiosną 2019 roku pojawiły się informacje o zanieczyszczeniu przy budowie EUGAL rzeki Peene betonitem do smarowania wierteł. Gascade wywierciła pod rzeką tunel o średnicy trzech metrów.

Wraz z zakończeniem tych prac operator zbliża się do końca budowy pierwszej z dwóch nitek gazociągu. Pozwoli on dostarczać gaz z Lubmina, w którym kończy bieg Nord Stream 1 i ma kończyć go Nord Stream 2, do granicy z Czechami. Pierwsza nitka ma rozpocząć pracę do końca tego roku.

Fakt, że EUGAL nie będzie w pełni gotowy z końcem roku oznacza, że ewentualne ukończenie Nord Stream 2 (oba mają mieć przepustowość 55 mld m sześc. rocznie) na czas nie wystarczy do pełnego wykorzystania przepustowości tego gazociągu.

 

 

Iran wróci do rozmów z USA za zniesienie sankcji na eksport ropy

Iran liczy na to, że dojdzie do porozumienia z USA i będzie mógł znów słać ropę na rynki światowe bez ograniczeń. To warunek rozpoczęcia rozmów z USA.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Minister ropy Bijan Zanganeh poinformował, że mógłby przywrócić w trzy dni poziom dostaw sprzed wprowadzenia sankcji amerykańskich. Iran wysyłał za granicę nawet 2,1 mln baryłek dziennie. Obecnie jest to niecałe 100 tysięcy. Powodem są sankcje USA wprowadzone po wycofaniu się tego kraju z porozumienia nuklearnego z Iranem argumentowanym dalszą działalnością terrorystyczną Iranu. Teheran i Waszyngton rozważają obecnie zawarcie nowego układu, ale ich sporowi towarzyszy eskalacja napięcia politycznego.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział na szczycie państw G7, że jest gotów do rozmów. Minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif zastrzegł jednak, że zgodzi się na nie dopiero po zniesieniu sankcji i przywróceniu dostaw ropy irańskiej do poziomu co najmniej 700 tysięcy baryłek dziennie, a w wersji bardziej optymistycznej – do 1,5 mln baryłek dziennie. Sankcje amerykańskie uniemożliwiają obecnie wykorzystanie dolarów do handlu ropą i grożą nałożeniem kar na podmioty zaangażowane w taki proceder.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s