Bolton mówi na Ukrainie o Nord Stream 2 i LNG z USA. Przez Polskę? | USA użyły cyberataku do ochrony tankowców przed Iranem

:Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego john Bolton ocenił, że sporny projekt Nord Stream 2 może zwiększyć zależność odbiorców jego gazu od jednego dostawcy, czyli Rosji.

:The New York Times donosi, że Amerykanie wykorzystali cyberatak do ochrony tankowców w Zatoce Perskiej przed działaniami Iranu.

:Radio Wolna Europa doniosło, że po kryzysie zanieczyszczonej ropy Białoruś rozważa import surowca z USA w celu dywersyfikacji źródeł dostaw. Spółki białoruskie milczą na ten temat.

Bolton mówi na Ukrainie o Nord Stream 2 i LNG z USA. Przez Polskę?

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego john Bolton ocenił, że sporny projekt Nord Stream 2 może zwiększyć zależność odbiorców jego gazu od jednego dostawcy, czyli Rosji.

Interfax/Wojciech Jakóbik

 

Bolton odwiedził Kijów i mówił o alternatywach do Nord Stream 2, jak Gazociąg Transkaspjski i gaz skroplony z USA. Warto przypomnieć, że Ukraina importuje gaz z Unii Europejskiej, w tym Polski. Mogłaby w przyszłości sprowadzać tą drogą także amerykański gaz skroplony docierający do terminalu LNG w Świnoujściu.

 

USA użyły cyberataku do ochrony tankowców przed Iranem

The New York Times donosi, że Amerykanie wykorzystali cyberatak do ochrony tankowców w Zatoce Perskiej przed działaniami Iranu.

New York Times/Wojciech Jakóbik

 

Celem miała być Islamska Gwardia Strażników Rewolucji, która straciła przez niego system łączności między jednostkami działającymi w okolicy ataku. NYT przekonuje, że nadal zmaga się z negatywnymi skutkami ataku cybernetycznego USA, który miał być odpowiedzią na zestrzelenie drona amerykańskiego przez Irańczyków.

Iran zatrzymał czasowo brytyjski tankowiec Stena Impero. Amerykanie próbowali w odpowiedzi stworzyć koalicję do ochrony tankowców. Do tej pory nie powstała ona oficjalnie. Trwa dyskusja czy cyberatak w Zatoce Perskiej był wart swej ceny, czyli dekonspiracji faktu, że USA posiadają dostęp do systemu łączności Iranu.

 

Białoruś milczy o zakupach ropy z USA

Radio Wolna Europa doniosło, że po kryzysie zanieczyszczonej ropy Białoruś rozważa import surowca z USA w celu dywersyfikacji źródeł dostaw. Spółki białoruskie milczą na ten temat.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

 

Portal Neftegaz.ru postanowił zweryfikować doniesienia Radia Wolna Europa, które podało, że białoruskie spółki naftowe zatrudniły Davida Gencarelli, lobbystę amerykańskiego, aby przekonał rząd USA do poluzowania sankcji za naruszenie praw człowieka z 2006 roku w celu umożliwienia handlu ropą z Białorusią.

Obserwatorzy relacji międzynarodowych wskazują, że działania Białorusi przypominają podobne próby dywersyfikacji z wykorzystaniem ropy irańskiej i wenezuelskiej z przeszłości. Mogą być narzędziem nacisku na Rosjan, którzy są głównym dostawcą ropy na rynek białoruski i ślą tam około 18 mln ton rocznie. Jednak kryzys zanieczyszczonej ropy z wiosny 2019 roku podważył ich wiarygodność.

BNK i Biełneftechim odmówiły portalowi Neftegaz.ru komentarza w tej sprawie.

 

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s